Köpekler

Yavru Köpeklerin İlk Haftaları Nasıl Olur

Köpeklerin gelişim süresi tekdüze belirlenebilecek bir durum değildir. Çünkü bunu etkileyen çok fazla faktör vardır. Köpeğin ırkı, cinsiyeti ve yaşam alanı burada önemli bir rol oynar. İyi beslenmeyen bir köpeğin fizyolojik gelişimi çok hızlı gerçekleşmez. Oysa köpeklerin ilk üç ayı gelişim açısından son derece verimlidir. Yani gelişimini en hızlı tamamlayacağı an beslenme ve yaşam alanı gibi faktörler gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Ufak bir ırk olması kısa sürede erişkinliğe ulaşmasıyla sonuçlanır. Bu tip köpeklerde büyüme hormonları bir yaşına girmeden önce durma noktasına gelir. Sonrasında ise hayatı boyunca aynı boyutlarda devam eder.

 

Büyük ırklar nispeten büyüme evresini üç aşamada sürdürür. İlk üç aylık evreyi baz alacak olursak bunu üç ana gruba ayırmak ise mümkündür. Hem sosyalleşme açısından hem de eğitim ve köpeğin fiziksel ya da zihinsel gelişimi açısından genel ivme bu dönemde alınır.

 

Yavru Köpeğin İlk İki Haftası

Yavru bir köpeğin belki de en tatlı olduğu zamanlar yeni doğduğu anlardır. Ayakta durmaya çalıştığında dengesini kaybedip düşen, annesinin yanından ayrılmayan, ayrılmak istese dahi gideceği yere sürünerek ulaşmaya çalışan minik bir köpekle karşı karşıya kalırsınız. Anne köpek burada tüm denetimi yavruları üzerinde bütünleştirir.

 

Zaten içgüdüsel olarak yavrular anneden uzaklaşmaz. Tüm gün uyudukları gibi beslenmeleri için anne sütünün önemini anında kavrarlar. Emmek ve uyumak haricinde pek bir aktiviteleri olmaz. İlk hafta geride kaldığında ikinci hafta gözlerinin açılacağı haftadır. Genelde 10 günlük köpeklerin gözleri açılır. Fakat 2.hafta sonlana kadar net göremedikleri için tepkileri zayıftır.

Yavru Köpeklerin Üçüncü Haftası

Artık ona dokunabilecek ve onun sizi hissettiğini anlayabileceksiniz. Yavru köpeğinizin ilk üç haftası içinde onunla birebir temas kurabileceğiniz hafta üçüncü haftadır. Haliyle bu esnada gözleri daha net görmeye başladığından sizi gözlemleyecektir. Koku alma duyusuyla annesinin, kardeşlerinin ve sizin kokunuzu aklınıza kazıyacağından emin olabilirsiniz.

 

Emmeye devam ettiği esnada ekstradan su içmeye başlayacak ve oldukça aktif bir büyüme grafiğine sahip olacaktır. Uzmanlar tarafından önerilen en önemli noktalardan birisi ise yavru köpeklerin bu dönemde anne yanından birkaç kez alınarak kucağa alındığında tepkisini ölçme yönündedir. Gelecekte ve erişkin dönemlerinde bu durumun eğitimi açısından son derece önemli olduğu vurgulanır.

 

Yavru Köpeklerde İlk 12 Haftanın Önemi

Aslında yavru köpeklerin ilk 12 haftası tamamıyla gelişim süreci olarak tanımlanabilir. Ekstradan gelişimin dışında kalan bir nokta ise sosyalleşme becerileridir. 3.hafta itibariyle başlayan ve 12.haftaya kadar devam eden bu süreç üç ayrı evre olarak veterinerler tarafından ayrılmıştır.

 

  • Yavru Köpeklerde İlk Evre

Dişlerinin çıkmaya başlayacağı ilk evrede yavru köpeklerin hemen hemen tüm duyuları net olarak aktif hale gelecektir. Gözleri artık net biçimde görüp koku alma duyusu gelişimini hızla sürdürecek. Dişlerinin çıkmasından dolayı ısırma oyunlarıyla bu ihtiyacını karşılayacak. Aynı zamanda havlamaya başlamasından ötürü tepki verecek. Verilen tepkilere göre kendisini ifade edebilecektir. Yürüme açısından 3 ile 5 hafta arası önemli bir adım olarak görünür. Keza kuru mamaya başlama, tuvalet ihtiyacını giderme gibi aktivitelerin yanı sıra oyun oynamaya başladıkları evredir.

  • Yavru Köpeklerde İkinci Evre

Yavru köpekler için belki en büyük dönük noktası ilk üç ayda ikinci evredir. Bu evrede annesinden ayrılarak yeni evine merhaba diyecek olan yavru köpek size alışmaya başlar. Keza 5.hafta itibariyle başlayan bu evre anneden ayrılacağı 6.hafta sonunda da devam eder.

 

8.haftaya kadar bu evre içerisinde merak duygusu ciddi biçimde gelişir. Ancak anneden ayrılıp yeni evine gitmeden önce kardeşlerinden ve annesinden ayrı bir hafta geçirmesi gerekir. Aksi halde gerçekten kötü bir psikoloji kaçınılmaz olur.

  • Yavru Köpeklerde Üçüncü Evre

Artık köpeğinizin 8.haftayı geçmesiyle girdiği bu evrede üç aylık olana kadar geçireceği zaman başlamıştır. 12.hafta sonuna kadar oyunları kendisini yaratabilir ve insanlarla diğer evcil hayvanların ilgisini çekebilir. Kulakları, gözleri, ağzı, burnu ve dokunma hissiyatı tam olarak koordineli biçimde çalışmaya başlar. Bir köpeğin gelişimi için tek dikkat edilmesi gereken nokta beslenmesi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.