Köpekler

Köpeklerde Kusma ve İshal Tehlikeli Olması

Köpeklerde kusma ve ishal başlangıç olarak son derece sıradan rahatsızlıklar olarak gözlemlenir. Örneğin köpeklerin çok sık tuvalet ihtiyacını karşılaması ve oldukça sıvı bir dışkılama ishal belirtisi olabilir. Bunun belirtilerini gözlemlemeye başladıktan sonra birkaç saat süreyle ortadan kaybolduğu durumlar görülür. İshal tehlikeli olmaya 24 saati aşan durumlarda başlar.

 

Köpeklerde ishal ne kadar tehlikelidir diye merak edenler için bunun bağırsaklarda bulunan bir enfeksiyona sebep olabileceğinden söz etmemize gerek yok. Zira veterinerler 24 saati aşan kusma ve ishal için mutlak suretle kontrole çağırdıklarını iletiyorlar. Tabi bazı komplikasyonların bu 24 saat sınırını ortadan kaldırdığı durumlar vardır.

 

Yediği bir şeyden ötürü ya da bazı besinlerden kaynaklanan kusma ihtiyacı insanlarda da var olabilmektedir. Zehirlenme gibi riskleri ortaya koyan bu durum başlı başına sorun yaratacaktır. Köpeklerde kusma süresi belirli bir seviyenin üzerine geçmeden ona su takviyesi sağlanmalıdır. Böylelikle kaybedilen vücut sıvısı geri kazandırılırken mide bastırılır. Fakat durmayan bir kusma ya da ishal için veterinere vakit kaybetmeden başvurmanız gerekir.

 

Köpeklerde Kusma ve İshal Ne Zaman Tehlikelidir?

Aşağıda yer alan belirtileri reaksiyon olarak görmeye başladıysanız sizin 24 saat boyunca beklemenize gerek yoktur. En azından birini görmeniz bile hemen veterinerinize kontrole gitmeniz için yeterlidir.

  • Köpeğinizin Yaşı

Köpeğiniz 0-6 aylık periyottaysa ya da 7-8 yaşını aşmışsa bu durum daha ciddi bir hal alacaktır. Sıvı kaybının bu yaşlarda çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceği biliniyor.

  • Kalıtsal Rahatsızlıklar

Köpeğinizin kalıtsal rahatsızlığı ya da bir hastalığa yatkınlığı varsa bu durum yine sorun olacaktır. Diyabet en çok görülen hadiselerden iken bazen belirgin enfeksiyonlar buna sebep olabiliyor.

  • Kusmaya Sebep Olan Faktör

Kusmaya sebep olan faktör köpeğinizin kullandığı ilaçlar olabilir. Eğer bir hastalık için verilmiş ilacı köpeğinize düzenli olarak veriyorsanız mutlaka danışmanızda fayda var.

  • Kusma ve İshalin Rengi ya da Kanlı Olması

Kusarken çıkardığı besinlerin içerisinde kana benzer bir kırmızılık gördüğünüzde ya da siyah bir renge rastladığınızda hemen veterinerinizi arayınız. İshal içinse kanlı ishal köpeklerde en sık rastlanan hastalıktır. Aynı şekilde farklı renk değişimleri sorunun ciddiyetini ortaya koyar.

  • Halsizlik

Köpeğiniz kusuyor ya da ishal olmuş olabilir. Bununla birlikte tüm enerjisini tüketmiş ve hiçbir şey yapmak istemiyorsa yine veterinere acilen başvurmanız gerekmektedir.

  • Köpeğinizde Şişkinlik

Bu genellikle karın boşluğunda gözlemleniyor olsa da diğer organlarına doğru kayan bir şişme olabilir. Köpeğinizde fark ettiğiniz anormal fizyolojik gelişimler için veterinerinize önden bilgi vererek kontrole gitmelisiniz. İç organlarıyla ilgili bir sorun olması durumunda operasyona ihtiyaç duyulabilir.

  • 24 Saat Sınırı

Bir ishal ya da kusma eğilimi 24 saat sonra geçer. Bu süre zarfında geçmediyse veterinere gitmekle yükümlüsünüz. Haliyle köpeğinizin sağlığı için yukarıdaki etkenlerden hiçbirisini görmeseniz dahi 24 saati aşan vakalarda mutlaka veterinere başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.