Kediler

Köpeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde Kusma

İstifra etmek birçok insanın hoşlanmadığı bir durumdur. Ancak bunun yanı sıra köpeklerde durum biraz daha kabul edilebilirdir. Kustuktan sonra çıkardıklarını tekrardan yemelerinden bunu anlayabilirsiniz. Bunu bir insana yaptırabilmek neredeyse imkânsızdır. Köpeklerde kusma eğilimi görüldüğünde ilk dikkat edilmesi gereken nokta mama kabıdır. Eğer verdiğiniz mamayı yemediği halde kusuyorsa bu ciddi bir reaksiyon olabilir.

Hemen veterinerinize başvurmanızda fayda vardır. Ancak mamasını yedikten sonra kusuyorsa bunun sebebi oldukça açıktır. Yine her ihtimale karşı veterinere sık kusma görüldüğünde götürmek yararlı olacaktır. Kusmada temel sebep havadır. Yani midenin havayla dolması sonucunda oluşan gerginlik kendisini kusma ve rahatlatma olarak gösterir. Yemek yerken hava yutmasında ise bazı etkenler önemli rol oynar.

Köpeğinizin kusmaması için yapmanız gerekenler tamamıyla sizin elinizdedir. Onun yemek yerken mamasının yanı sıra havaya maruz kalmasını önlemek zorundasınız. Aksi takdirde kusma sorununun çözümü imkânsız bir hal alacaktır.

Köpekler Neden Kusar?

Köpeklerin kusması tamamıyla mideye kaçan havaya bağlanmaktadır. Bunu önlemenin yollarına baktığımızda ise köpekler için sık rastlanan sorunlarla karşılaştığımız bir gerçektir.

  • Tek Öğün

Tek öğün yemek yiyen köpekler fazlasıyla acıkmaktadır. Bu acıkmanın etkisiyle çok hızlı yemek yiyerek anında mamayı mideye indirirler. Tabi mamayla birlikte hava kaçan mide belirli bir noktada şişerek kusma reaksiyonu gösterir.

  • Hızlı Mama Yemek

Birçok köpeğe günde iki ya da üç öğün verilse dahi hızlı yemekten kaynaklanan kusma gözlemlenebilir. Burada mideye çiğnemeden yutulan mamalarla birlikte yine hava girer. Sonuç ise kusma olarak görünür.

  • Sindirim ve Hazım

Eğer yediği mamayı sindirmek için hareket etmiyorsa ve hazımsızlık belirtilerine rastlanıyorsa kesinlikle kusacaktır. Özellikle de yetişkin köpeklerin iri cüsselerini spora, aktiviteye ve oyuna yönlendirmeleri şarttır. Onların bunu tek başına yapmasını beklemek yerine yemek sonrasında aktiviteler oluşturmanız gerekir.

  • Mide Torsiyonu

Mide torsiyonu olarak belirtilen ve ciddi bir rahatsızlık olan durum mide dönmesi olarak tanımlanabiliyor. Bu ölümle sonuçlanabilen bir durumu bizlere sunarken midenin oldukça hassas bir yapıda olduğunu bizlere gösteriyor.

  • Mama Kabı

Mama kabının köpeğin kusmasıyla ne ilgisi var demeyin. Zira mama kabından doğabilecek bir alerjen buna sebep oluyor olabilir. Plastik mama kabı yerine alerjisinin olmadığı mama kapları deneyin. Aynı şekilde köpeğinizin boyu büyükse ve mama kabını halen daha yere koyuyorsanız yanlış bir uygulamanın peşindesiniz. Mama yerken sürekli eğilmesi, yutabilmek için ise kafasını yukarıya kaldırarak hava çekmesi gerekir. Bu durumda kusma için birebir sebepler arasında yerini alır.

  • Beslenme Sıklığı

Eğer mama verdiğiniz süreci kısaltıp öğün sayısını arttırırsanız köpeğinizin acıkma durumu kontrol altına alınmış olur. Örneğin günde üç öğün vermek ideal görünür. Fakat bunu dört ya da beş öğüne çıkarabilirsiniz. Daha az porsiyonlarla daha sık beslenmek insanlar gibi köpeklerin sindirim sistemi içinde yararlıdır.

Tüm bunların haricinde bazı detaylarla köpeğinizin kusma eğilimini azaltabilirsiniz. Örneğin köpeğinizin mamalarını ıslatarak vermek bunun için bir yöntemdir. Böylece tek bir kuru mama yerine birbirine yapışan birkaç kuru mamayı ağzına alacaktır. Üstelik bu durum onun mamayı çiğneyerek yutması için yönlendirme görevinde olacak.

Mamaları çiğnemeden yutmasında birçok farklı etken gözlenebilir. Örneğin dişlerinin çürük ya da dökük olması, ağız enfeksiyonları ve benzeri diş hastalıkları saptanabiliyor. Bu sebeplerden ötürü kronik kusma belirtisiyle veterinerinize başvurarak sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz. Bir alerjen ya da belirli bir sebepten dolayı yaşanan bu sorun böylelikle çözülebilir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.