Köpekler

Köpeklerde Lyme Hastalığı Belirtileri, Tedavisi

Lyme hastalığı olarak bilinen ve tıbbi olarak Borreliosis olarak anılan rahatsızlık son derece yaygın görünmektedir. Oldukça yeni ve genç bir hastalık olmasının yanı sıra Amerika’da ortaya çıkıp global çapta yayılmıştır. İnsanları etkilemesinden ötürü yalnızca köpeklere özgü bir rahatsızlık olmadığını vurgulamak gerekiyor. Aynı şekilde köpeklerde Lyme hastalığının bulaşmasında kenelerin en büyük rolü oynadığını söylemeden geçmemeliyiz.

İlk kez keşfedildiğinde 1984 yılıydı ve o günden itibaren köpeklerde de insanlarda da kenelerin yapışması sonrasında oluşan bir bakteriyel enfeksiyona rastlandı. Borrellia Burgdorferi ismi verilen bakterinin kenenin üzerinde bulunması ve ısırdığı bölgeden insana ve köpeklere bulaşmaya başlaması kene gibi parazitlerin ne kadar zararlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Kene üzerinde hayatını devam ettiren Borrellia Burgdorferi bakterisi köpeğinize yapışan kenenin ısırığıyla birlikte kana ulaşmıştır. Damarlardan iç organlara kadar uzanacak yolculuk işte bu noktada başlayacaktır.

Köpeklerde Lyme Hastalığının Sebepleri

Köpeklerde Lyme hastalığının herhangi bir sebebi olduğunu söylemek yanlış. Keza bir nevi parazit yan etkisi gibi düşünülebilir. Nasıl ki keneler köpeklere amaçsızca yapışarak zarar veriyorlar, Lyme hastalığı da bunun kalıtsal bir biçimde kalmasına yol açan faktörler arasında değerlendiriliyor.

Aynı zamanda Borrellia Burgdorferi bakterisi her zaman için Lyme hastalığına sebep olmaz. Kendisine has bir yaşam alanı yaratan bakterinin keneler üzerinde farklı noktalara ulaşmak için bulunduğunu söylemeliyiz. Haliyle köpeklerde de aynı durum yaşandığı gözlemleniyor. Başka bir kene ısırana kadar köpeğinizin kanında bulunan bakterinin keneye bulaşması ve farklı hayvanlara ya da insanlara bulaşmaya devam etmesi mümkün görünebiliyor.

Bu minvalde Lyme hastalığı köpeğinize bulaşıp bulaşmayacağı belirsiz bir bakteriyel enfeksiyon denilebilir. Fakat bu ihtimali azaltmak bu açıdan sizin elinizdedir. Köpekleri Lyme hastalığından korumak için şu adımları takip edin.

  • Köpeğinizi düzenli olarak fırçalayın ve tüylerini tarayın. Bilhassa otlak bir bölgede oynadıktan sonra ya da dışarıdan eve girdiğinde bunu bir ritüele dönüştürün.

  • Kene kontrolünü belirli periyotlarla tüm vücudunda yapın.

  • Kene gördüğünüzde hemen müdahale edin ve zaman kazanın. Cımbızla keneyi köpeğinizin vücudundan çevirerek çıkartın.

  • Evinizi, bahçenizi ve köpeğinizin yaşadığı alanı tamamıyla kene ilaçlarıyla temizleyin. Bu parazitlere karşı alınabilecek en önemli önlemdir.

  • Köpeklerde Lyme hastalığı için üretilmiş olan Lyme Vax aşısı yaptırın.

Köpeklerde Lyme Hastalığının Belirtileri

Köpeklerde Lyme hastalığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı bazen karmaşık olabiliyor. Özellikle yalnızca farklı kenelere geçmek amacıyla köpeğinizin kanına karışan bakteri var olmasına rağmen maalesef kendisini belli etmeden uzun zaman kalıcı olabilir. Fakat bir şekilde köpeğinizin vücudunda kanından başlayıp organlarına kadar etkisini göstermeye başladığında bunu anlamamanız mümkün değildir.

Köpeğinizin durduk yere sekmeye başladığını ve dengesiz yürüyüşlerine şahit olursanız Borrellia Burgdorferi bakterisinin aktif olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Aynı şekilde bir anda ağrı ya da acı sebebiyle kendisini belli etmesi, sürekli yatmak istemesi ya da durağan tavırlar, yüksek ya da düşük vücut ısısı sıkça görülen belirtiler arasındadır.

Tabi ki bunlar arasında yer alan belirtilerin farklı problemlere delalet olabileceği biliniyor. Bu yüzden birkaçını gördüğünüz an vakit kaybetmeden veterinerinize başvurmanızı tavsiye ederiz. İştahının kesilmesi ve hiçbir şey yememe isteğiyle birlikte anlık depresyonlar ya da agresif tavırlar gözlemlenebilir. Hali hazırda Arthritis, kalp, böbrek ve boyun üzerinde ciddi bir deformasyon yarattığından kısa sürede köpeğinizin hayat standartlarında aşağı doğru bir ivme oluşturur.

Köpeklerde Lyme Hastalığının Tedavisi

Köpeklerin Lyme hastalığına karşı hassasiyetini azaltan ve sağlıklarını kaybetmemesi için geliştirilen tedavi yöntemi bir aşıdan ibarettir. Vücudunda önemli organlar arasında yer alan kalp ve böbreği sömürmeye başlayan Borrellia Burgdorferi bakterisine karşı Lyme Vax aşısı üretilmiştir. İki kademeden oluşan aşının 21 gün sonra ikinci adımı uygulanır.

Yani köpeğinizi Lyme bakterisinden korumak için ilk adım olan aşıyı vurdurup akabinde 3 hafta bekleyerek ikinci dozajı vurdurmanız gerekir. Böylelikle bir yıl sürecek bir Lyme virüsüne karşı bağışıklık kazanacaktır. Kene ısırıklarında dahi Borrellia Burgdorferi bakterisinin vücudunu tahrip etmesi sonucuyla karşılaşmazsınız. Bir sonraki aşılama ise bir yıl sonra tekrarlanmalıdır. Her sene düzenli olarak uygulanarak Lyme hastalığından korunması mümkündür.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.