Köpekler

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu İnsana Geçer mi

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu

Köpeklerde en çok rastlanan cilt sorunlarının arasında mantar enfeksiyonu gösterilmektedir. Bunun sebebine gelince kolay bulaşması ve benzer detaylar ön plana çıkar. Köpeklerde mantar görülmesi durumunda vakit kaybetmeden veterinere başvurulması gerekir. Zira bu noktada mantar teşhisini köpeğin sahibinin yapması pek mümkün olmayabilir. İster istemez veterinere kontrol ettirmeniz gerekir ki periyodik veteriner kontrollerinin bu aşamada önemi büyüktür.

Bu gibi dermatolojik rahatsızlıkların kesinlikle erken teşhisle müdahale edilmesi gereken bir tedavi süreci vardır. Haliyle köpeklerde mantar enfeksiyonu teşhisi koyulabilmesi için belirgin testlerin yapılması şarttır. Zaten lokal tüy dökülmeleri mantar riskini ortaya çıkarmıştır. Ancak farklı dış parazitler olması muhtemel olacağından veterineriniz testler yapmadan emin olmaz ve ilaç tedavisine başlamaz. Yani tanı ve teşhis uzaktan bakılarak konamaz.

Birçok mantar türü dış parazit gibi deride konumlanabilir. Fakat bu organizmanın köpeğinizde iç rahatsızlıklara da yol açması muhtemeldir. Bunun için uygulanan tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Doğal olarak köpeklerde mantar tedavisine geçmeden evvel teşhisi için önemli bir zaman ayrılmalıdır.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu İnsanlara Bulaşır Mı?

İnsanları en çok tedirgin eden hususlardan birisi budur. Köpeklerde mantar enfeksiyonu insanlara geçer mi ya da bulaşır mı sorusu sık sık gözlemlenir. Bu aşamada mantarın bulaşıcı olması bu yönde ciddi bir sorun yaratmaktadır. Ki bir bakıma köpeklerde enfeksiyonların insanlara geçebilen türleri nadiren de olsa vardır.

Mantar bunlardan birisidir ve insanlara geçme riski doğar. Aynı şekilde sizin sağlığınız kadar köpeğinizin sağlığını da ölüm riskine kadar tehdit edebilir. Bu nedenle önemsenmeyecek bir rahatsızlık değildir. Çoğunlukla bulaşıcı olduğu dönem köpeğinizin bağışıklığının güçsüzleştiği anlardır.

Birçok köpek sahibinin dikkatini çeken hususta bu yöndedir. Köpeğin hamilelik dönemi, kızgınlık dönemi, enfeksiyon kaptığı dönemler, hastalık dönemleri, mevsimsel değişiklikler, ev değişikliği, sahibinin değişmesi, psikolojik sorunlar ve depresif ruh hali olduğu sürelerde bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı gözlemlenmiştir. İşte tam bu esnada köpeklerde mantar enfeksiyonu sürekli olarak yaşanan enfeksiyon türlerinden olmaktadır.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonunun Tedavi Süreci

Köpeklerde mantar enfeksiyonu tedavisi için veterineriniz önce teşhisi yapar. Sonrasında ise bazı değerler konusunda bilinçlenmek gerekir. Örneğin köpeğinizin cinsi, cinsiyeti, yaşı, kilosu birebir olarak ölçümlenerek tedavi sürecine başlanır. Köpeklerde mantar tedavisi bu minvalde sürerken yaşanacak sorunların büyük çoğunluğu enfeksiyon riskini daha da perçinleyebilir.

Bilhassa farklı bakterilerin türemesi, daha ciddi rahatsızlıkların oluşması ve buna benzer detaylarla karşılaşıldığı görülmektedir. Mantar enfeksiyonunun tedavisinde ağır ilaçlar kullanıldığı için bu dönem köpeğinizin için bağışıklığı güçlendiren vitaminler tavsiye edilir. Ancak vitaminlerden ziyade mamasını dahi yemediğini görmeniz mümkündür.

Onun için ciddi bir durgunluk dönemi gözünüze batacaktır. Yalnızca diyet maması tercih ederek onun yiyecek konusunda sorun yaşamamasını sağlayabilirsiniz. Az yemesine karşılık gerekli besin değerlerini alabilmesi için bu şarttır. Keza veterineriniz mantar enfeksiyonunun tedavisi boyunca verebileceğiniz bazı yiyecekleri ve besin gruplarını size iletecektir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yaz olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.