Köpekler

Köpeklerde Pire Belirtileri ve Temizlemesi

Köpeklerde Pire

Pireler köpeklerde, kedilerde ve evimizin her köşesinde barınabilen dış parazitlerdir. Bir dış parazit sorunu akla geldiğinde hemen pire olduğunu düşünürüz. O kadar yoğun biçimde gözlemlendiğinden dolayı bu normaldir. Köpeklerde pire görmek büyük bir sorun teşkil eder ve ciddi sorunların habercisi konumundadır. Pireyle savaş içinse kedi ve köpeğinizin veteriner muayenesi şarttır.

Pireler öncelikli olarak yumurta formundadır ve hemen her yer dağılabilir. Evinizi sürekli temizliyor olsanız dahi içeri gelebilecek tek bir pirenin yumurtlaması binlerce pirenin varlığını yaratır. Onların yumurtlaması ise önü alınamaz bir durumu bizlere yaşatır.

Yumurta evresinin hemen ardından larva halini alırlar. Larva gelişim sürecini temsil eder ve sonrasında Pupa olarak karşımıza çıkarlar. Garip olan şudur ki yumurta, larva ve pupa formundaki pireyi gözle görmek mümkün değildir. Yani evinizde binlerce pire larvasıyla aynı ortamı paylaştığınızın farkına bile varmazsınız. Erişkin pire formunun ise görülebilme ihtimali vardır. Ancak hızlı hareket edebilmesi, yüksek zıplaması ve gözle görülmek için küçük olması bunun önüne geçebilir.

Köpeklerde Pire Tespiti

Köpeklerde pire tespiti yapmak kolay değildir. Aksine bunu gözle görüp yapmak ciddi bir özveri ister. Örneğin köpeğinizin üzerinde pire larvaları ya da pupalar var. Bunu ancak araştırma ve klinik inceleme sonrasında görebilirsiniz. Erişkin pireler içinse durum biraz daha kolay gibi görünebilir. Ancak net bir tespit için çok sayıda erişkin pire olması gerekir.

Pireler kan emerek beslendikleri için tüylerin arasına yapışır ve kanı emmeye başlar. Doğal olarak köpeğiniz ve kediniz bundan rahatsızlık duyarak tüylerini yalamak suretiyle bu durumdan kurtulmak ister. Fakat tam aksine pireleri yumurta ve larvalarla birlikte mideye indirirler.

Tam bu noktada da Dipylidium Caninum ismiyle literatüre girmiş olan tenya organizması artık köpeğinizin vücuduna girmiş demektir. Bu bakteri için taşıyıcı olan pireler hem köpeğinizin kanını emerek anemi gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olurlar, hem ısırdıkları yerin enfeksiyon kapmasına ve yara olmasını sağlarlar. Son olarak ise tenya en sık rastlanan sendromdur ve pireyle birlikte eş zamanlı olarak gözlemlenir.

Köpeklerde Pire Belirtileri

Köpeklerde pire belirtisi haliyle kaşıntıyla kendisini gösterir. Aynı şekilde sürekli hareket etme ve silkinme isteği bunları üzerinden atabilmek için yaptığı eylemlerdir. Yinede bu belirtilerin farklı dış parazitlerden ayrılması için muayene şarttır. Birçok petshopta pire tarakları satılmaktadır. Bu taraklar sık dişli olup tüylerini taradığınızda pirelerin tarakta kalması sonucunda görmenize olanak verdiği için kullanışlıdır.

Ancak larva ve pupa formunda pireleri tarakla dahi yakalamak mümkün değildir. Yalnızca Köpeklerde pire belirtisi olarak gözlemlenen birçok hususu gördüğünüzde veterinerinize giderek uygun ilaç tedavisinin başlamasına olanak verebilirsiniz.

Köpeklerde Pire Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde pire temizliği yapmak için köpek sahiplerinin uyguladığı yöntemlerin başında pire tozu gelir. Pire tozu pudraya benzeyen ve köpeğinizin pirelerin yoğun olarak taşıdığı bölgelerine sürülen bir tozdur. Bacakları, kulakları ve koltuk altlarına bu tozdan serpilir ve kısa bir süre sonra pirelerin dökülmüş olduğunu süpürerek anlayabilirsiniz. Son dönemlerde ise fıs fıs şeklinde satılan sprey pire ilaçları çıkmıştır.

Burada gerek pire tozunda gerek pire ilacında yapılan en büyük hata yanlış kullanımdır. Dermatolojik enfeksiyonlara sebebiyet vermemek adına bu ürünlerden sprey yalnızca kuyruk sokumundan başlayarak boyna kadar sıkılmalıdır. Vücudunun farklı noktalarına sıkılması sonucunda pirelerin ısırdığı noktalardan enfeksiyon riski doğacaktır.

Pire tozunun da tüm vücuduna yayılması yanlıştır. Böylece köpeğiniz yaladığı noktalardan bu ilacı içerisine alarak daha kötü sonuçlarla karşılaşmaya başlar. Önceliğiniz pireden kurtulmak için köpeğinizde bu seçenekleri yerine getirmektir. Haliyle veterinerinizin önerilerine kulak veriniz. Sonrasında ise profesyonel bir ilaçlama firmasıyla konuşarak evinizi baştan aşağı larvalardan ve yumurtalardan kurtarabileceğiniz bir ilaçlama seansından geçirin.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.