Köpekler

Yavru Köpekte Korku, Saldırganlık ve Öfke

Köpeklerin saldırgan ya da agresif halleri birçok insana korku verir. Oysa bu durum çok daha basit yöntemlerle çözüme kavuşturulabilir. Genellikle köpeklerin saldırması ya da ısırması toplum arasında istemsiz yapılan eylemler olarak anılır. Tamamıyla yanlış bir öngörüdür. Köpekler özellikle yavruyken dişlerini kaşımak için ya da belirli bir korku dozajının üzerine çıktığı için ısırma eylemini gerçekleştirebilirler. Bu tamamıyla köpeklerde saldırgan davranışların eğitimsizliğinden kaynaklanır.

 

Saldırganlık bir davranış biçimi olarak köpeğinizde yer etmeye başlayabilir. Bunu önlemek için belirli standartlarda eğitimlere başlamanız ve bunları eksiksiz biçimde sürdürmeniz gerekecektir. Aksi halde agresif bir yetişkin köpeğe sahip olabilirsiniz. Yavruyken davranış bozuklukları kolaylıkla eğitilebilir. Bu yetişkin dönemde çok daha güç olacaktır.

 

Yavru Köpeğinizde Korku

Köpeğinizin korku tolere sınırı tamamıyla saldırganlık eğilimiyle bağlantılıdır. Örneğin birçok köpek elektrikli süpürgeden korkar. Bunun amacına inildiğinde çıkardığı ses ve onlar farkında olmasalar da kendi kendine hareket ediyormuş gibi bir hissiyata kapılmaları yatar. Yani siz elektrikli süpürgeyi çektiğinizde bunun farkına varmadan onun hareket ettiği yanılgısına düşerler.

 

Hem hareket eden hem de ses çıkaran bu cisim doğal olarak köpeklerde korku yaratan bir sembole dönüşür. Sık karşılaşılan diğer korku ritüellerinde de genellikle görsel, ses ya da hareket sabittir. Bu yüzden kapınız çaldığında kapının önüne giderek saatlerce havlayabilir. Tüm bunları aşabilmesi için öncelikle sosyalleşmesine yardımcı olmalısınız.

 

Onun elektrikli süpürgeye olan tolere sınırını aşıp korkması gereken bir etken olmadığını ona gösterebilirsiniz. Siz elektrikli süpürgenin sapını alarak onun üzerine giderseniz minik dostunuzun kalbi çok daha hızlı çarpmaya başlayacaktır. Haliyle ufak bir eğlencenize alet etmek için yavru köpeğinizin psikolojisini bozmamanız tavsiye edilir. Korkularıyla yüzleşen yavru köpek agresif ve saldırgan davranışlardan arınmak için önemli bir adım atmış olur.

 

Yavru Köpeğinizin Diğer İnsanlara Yaklaşımı

Gelen misafirlerinize terör estiren bir yavru köpeğe sahip olabilirsiniz. Burada asıl sorun köpeğinizin agresif halleri mi? Yoksa ona davranış eğitimi esnasında sosyalleşme adına bir şeyler verememeniz mi?

 

Gerçekten insanlarla içli dışlı olan ve birçok insana ısınan bir köpeğin tüm insanlara seviyeli yaklaşamayacağı aşikârdır. Hatta köpeklerin insanlarla müthiş derecede iyi geçindiği gerçeğini ortaya koymak gerekiyor. Haliyle yavru köpeklerde şiddet, saldırganlık ve agresif hareketler gösterme eğilimi sosyalleşmeyle doğru orantılıdır.

 

O insanlara tepki gösterdikçe insanların ona sevmek adına yaklaşması durumu daha da abratabilir. Öncelikle onu oyunla eğitim kapsamında yabancı insanlarla aynı noktada tutabilirsiniz. Farklı insanların ona zarar vermeyeceğini ve sizin gibi ona ilgi gösterebileceği düşüncesini aşılamak zorundasınız.

 

Yavru Köpeğinizde Isırma İçgüdüsü

Köpeklerin doğal oyunları arasında yer alan ısırma bilhassa yavru köpeklerin arasında çok popülerdir. Genelde bu sebeple yavru köpekler birbirlerine zarar vermeyen ısırıklar atarak hem çıkmak üzere olan dişlerini kaşırlar hem de eğlenirler.

 

Yavru köpeğin ısırma eğitimi verilirken elinize çok fazla baskı alabilirsiniz. Köpeğiniz oyunlarda başrol oynayacak olan elinize yönelebilir. Ancak bunu önlemenin şiddetten ya da kızmaktan öte daha kolay yolları vardır. Yalnızca elinizi yumruk şeklinde yapın ve onun ısıramayacağı bir pozisyona sokun. Bu durumda alternatif bir yön göstermeniz ise öğrenmesi için yeterli olacaktır. Örneğin bir oyuncak alarak yumruğunuz yerine ona verin. Oyuncağı ısırarak çok daha basit bir biçimde dişlerini kaşıyabileceğini kendisi keşfetsin.

 

Yavru Köpeğinizin Agresiflik Kontrolü

Köpeğiniz agresif bir tavır sergilediği anda ona olan ilginizi kesin ve yokmuş gibi davranın. Bir oyun esnasında, yemek yerken ya da herhangi bir an için bu durum gerçekleştiğinde mutlaka bunu uygulayın. Mesela yemek yerken diğer evcil hayvanınıza kötü mü davrandı. Mama kabını alın ve erişemeyeceği bir noktaya koyun. Ardından ise farklı bir odaya geçin ve onla asla ilgilenmeyin. Bir daha ki sefere nerede durması gerektiğini kesinlikle öğrenecektir.

 

Oyun esnasında oyuncağa değil elinize geldi ve ısırdı. Bu durumda tabi ki yine aynı şeyi yapmanız gerekecek. Oyuncağı alın ve kaldırın. Onunla ilgilenmeyin ve sinirli bakışlar yöneltmek yerine bakmamayı deneyin. Sorunun kaynağını anlaması yine çok uzun sürmeyecektir. Aynı şekilde agresif davranışlarını bir sonraki sefer tekrarlamadığında ödül mamasıyla kalıcılığını sabitleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.