Köpekler

Köpeğin Mama Ayırma Nedeni ve Düzeni

Her insan bazen şımarıklık olarak algılansa da seçici davranır. Bunu çoğu zaman ise egosuna dayanarak yapar. Köpekler bu noktada tamamıyla insanların şımarttığı bir çizgide hareket ederler. Yani köpeklerde seçici olan cinsler aslında sahiplerinin hareketlerine göre bunu uygulamaya başlarlar.

 

Maalesef her köpek mamasını beğenmez. Burada sahibinin yapmış olabileceği iki basit hata olabilir. Dolayısıyla köpeğin hatasını aramaktan ziyade öncelikle bu sorgulamayı kendinize yapmalısınız.

  1. Köpeğin Besin İhtiyaçlarının Karşılanıp Karşılanamadığı

Köpeğinizin verdiğiniz mamayı yememesi ya da bir süre kokladıktan sonra mamanın başından ayrılması onun suçu değildir. Eğer besin değerleri açısından onun ihtiyaçlarını karşılayacak olan mamayı temin etmiyorsanız sorun büyük demektir. Yediği halde doymadığı, yerken keyif almadığı, lezzetli bulmadığı bir mamayı yemek istemeyecektir. Unutmayın ki aynı durum insanlar için geçerli olup beğenmediği hiçbir besini yememektedir.

  1. Köpeğinizin Alternatifi Olduğunu Bilmesi

Bu durum kesinlikle çok daha gözde olan ve en sık rastlanan seçici köpek sendromlarının açıklayıcısıdır. Köpeklerde alternatif besin öğeleri oldukça onlara istediğiniz mamayı yediremezsiniz. Aksine onlar istediklerini yerler ve size onlara uymaktan başka çare kalmaz.

 

Eğer köpeğinizi bir alternatif besine alıştırırsanız bunu sürekli olarak talep eder. Yani bir şekilde taviz tavizi doğurur. Bunu daha önceden net olmanız gerektiği hususunda belirtmiştik. Eğer köpeğinizin sağlıklı beslenmesini istiyorsanız stabil bir mama seçerek onun besin değerlerini karşıladığından emin olun. Çok mecbur kalmadıkça mamanızı değiştirmeyin ve onu alternatif besinlere alıştırmayın.

 

Köpeğim Neden Mama Ayırıyor?

Köpeğinizin mama ayırmasında açıkça pay sahibi olan etkenler arasında birçok farklı sebep gösterilebilir. Bunların arasında en sık gözlemlenenler ise alternatif mamalar, ödül maması ve bisküvileri, ev yemekleri, artıklar olarak sıralanıyor. Köpeğinizin mamasını yememesi halinde ona sofradan bir şeyler vererek, durduk yere ödül maması ya da lezzetli bisküviler ve oyuncak mamalar yedirerek bu alışkanlığın oluşmasına sebep oluyorsunuz.

Köpeğimin Tekrardan Mamasını Düzenli Olarak Yemesini Nasıl Sağlarım?

Öncelikle köpeğinizin aç kalacağı korkusuyla onun her istediğini yapmayı bırakmanız gerekiyor. Maalesef köpeği mamasını yemedi diye ona alternatif besinler veren çok sayıda bakıcıya rastlıyoruz. Bu aşamada köpeklerin bunu bir koz olarak kullandığına şahit olmak ise içten bile değil.

 

Köpeğinizin mama yemeden ortalama 48 saat dayanabilecek düzeyde olduğunun farkına varın. Hatta bundan uzun süreler bile hiçbir şey yemeden dayanabilir. Haliyle o yemek yemiyorsa illa ki yemesi için baskı kurmayın. Fakat mamasını sabit bırakmayın. Böylelikle kısıtlı bir sürede belirli bir seçeneği olduğunu kavramasını sağlayın.

 

Periyodik olarak öğünle beslenmek bu aşamada en doğru karar olacaktır. Sistemi oturtmak için gün içerisinde yavru köpekler için iki, yetişkinler için ise üç zaman dilimi seçmelisiniz. Örneğin her sabah 08.00-09.00 arasında kahvaltı için ona veterinerinizin önerdiği öğünü kabına koyarak verin. Köpeğinize mama kabını götürmeyin. Sabit bir yer belirleyin ve mamasını burada yemesi için kabı buraya bırakın.

 

Eğer süre dolduğunda mamasını yemediyse kabı kaldırın. Sonrasında öğlen olduğunda tekrardan 13.00 ile 14.00 arasında mamasını tekrar koyun. Yemediği takdirde yine mamayı vaktinde kaldırın. Son olarak akşam öğününü 21.00 ile 22.00 arası tekrar bırakın. İlk gün yemese dahi seçici köpeklerde mamaya dönme alışkanlığı ikinci gün büyük ölçüde gerçekleşen bir eylemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.