Köpekler

Köpeklerde Tuz Tüketiminin Zararları

Tuz tüm canlılar için bir lezzet unsuru olarak hayatımızda olmaya devam ediyor. Tabi ki her güzel şeyin bir zararı olduğu gibi tuzun zararları saymakla bitmiyor. Aslında çok cüzi miktarlarda kullanımı yemeğimizi lezzetlendirirken limitlerin aşılması doğrultusunda kalp, tansiyon ya da böbrek rahatsızlıklarının ana sebebi haline gelebiliyor. Tüm bunlar hesaba katıldığında ise tuz kullanımının belirli bir limit dahilinde önerildiğini hatırlatma gereği duyuyoruz.

Köpeklerde tuz tüketiminin zararları ise insanlarla hemen hemen eşdeğer seviyelere tekabül ediyor. Bu esnada dikkat çekilmesi gereken en önemli nokta lezzet arayışı oluyor. Biz insanlar olarak neredeyse tuzsuz yemek yemiyoruz. Oysa köpeklerin böyle bir ihtiyaçları besin değeri haricinde olmuyor.

Tuzun içerisinde bulunan sodyum klorür vücut için önemli bir bileşen olarak açıklanıyor. Sıvının vücut içerisindeki değerini kontrol altına alan, sinir sistemini geliştiren bir yapıya sahip. Peki ya bunun ne kadar kullanılabileceğini nereden anlayacağız? Veterineriniz mutlak suretle size vereceği besin tablosunda bu tuz oranından söz edecektir. Haliyle köpeklere ekstra tuz vermek aslında net olarak tavsiye edilmeyen bir uygulamadır.

Çünkü köpek mamaları zaten köpeklerin damak zevkine göre üretilerek testlerden geçerler. İçerisinde diğer besin maddeleri, vitamin ve mineraller gibi ihtiyaç duyulduğu kadar tuz barındırırlar. Tabi ki bunun üretim esnasında kontrollü şekilde tutulması mamanın kalitesini belirleyen faktörlerdendir. Eğer ucuz mamalar tercih ediyor ve köpeğinizin beslenmesi için çok büyük efor sarf etmiyorsanız muhtemel rahatsızlıklar arasında ölüme sebep olacak çok sayıda etkene rastlayabilirsiniz.

 

Köpeklerde Tuzdan Kaynaklanan Hastalıklar

İnsanlarla yine bağdaştırılan bir çizgi karşımıza çıkarken en çok rastlanan hastalık grubunun kalp ve damar ile ilgili olduğunu belirtelim. Aslında doğrudan kan ile alakalı demek daha doğru olacaktır. Çünkü kan basıncının dengesini bozması sonucunda ortak nokta olarak tansiyon hastalığı karşımıza çıkıyor. Hemen ardından kalp ve damar yollarında karşılaşılan rahatsızlıklar hastalıkların daha şiddetli bir biçimde belirgin olmasını sağlıyor.

 

Bazı köpeklerde bilhassa yetişkin ya da yaşlılık döneminde hipertansiyon riskinin en bariz sebebi olarak görülebilir. Tümünden ayrı olarak böbrek hastalıklarının ya da böbrek yetmezliği teşhisinin ise genel sebebidir. Özel olarak bu tür durumlarla karşılaşmamanız için tuz oranı belirtilen mamaları tercih edip veteriner önerilerinizi dikkate almanız tavsiye edilebilir.

Hiçbir köpek mamasına her ne koşulda olursa olsun kullandığınız tuzdan ilave etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.