Köpekler

Köpeklerde Uyuz Belirtileri Bitkisel Tedavisi

Köpeklerde uyuz tedavisi ve yöntemleri kullanılması, Gereken ilaçlar, Doğa ve bitkisel uyuz tedavisi ile köpeklerin konforunu nasıl eski hale getirebiliriz. Nedenleri nelerdir, ilk yapıması gerekenler hakkında :

Uyuz net bir biçimde görülmemesine rağmen reaksiyonlara sebep olmasıyla dikkat çeken bir dermatolojik rahatsızlıktır. Köpeklere has bir rahatsızlık sanılması yoğun olarak görülmesine bağlıdır. Ancak bunun ötesinde kedilerde ve diğer hayvanlarda da gözlemlenebilir. Hatta insanlarda görülme ihtimali yine son derece yüksektir. Genellikle köpeklerde uyuz sendromuna rastlanılmasında en net belirti kaşınma eğilimidir.

Farklı uyuz türleri olduğu gibi bakterinin gelişimine bağlı olarak etken denilen bazı hususlara rastlanır. Bunlar larvalar üzerinden alınan örneklerin incelenmesi sonucunda belirlenebilir. Klinik araştırma ve sorunsuz bir teşhis sürecinin ardından köpeklerde uyuz tedavisi başlanabilir noktaya gelir. Belirlenmiş uyuz etkenine bağlı olarak çözüm üretebilecek bir tedavi seçilmelidir.

Türkiye’de bulunan köpeklerde genel olarak görülen uyuz etkeni çeşitleri önem sırasına göre

 • demodex
 • sarcoptes
 • cheyletiella
 • otodectes
 • notoedres (kedilerde daha sık görülür) türleridir.

Yukardaki belirtilen hastalıkların sonucunda farklı ilaçlar kullanılabilir. Bu yüzden kesinlikle uzman bir veteriner hekimin tavsiye ettiği yöntemlerle ilaç kullanılmalı

 

Köpekte Uyuz Belirtisi

Yalnızca kaşıntı olarak bilinmesine rağmen uzun süreli kaşımaya bağlı lokal tüy dökülmeleri uyuz hastalığını sembolize edebilir. Köpeklerde görülen en yoğun deri enfeksiyonu diyebiliriz. Dermatolojik muayenesi aksatılmayan köpekler uyuz testini sürekli olarak yaptırdıkları için çok daha şanslıdır. Fakat bilhassa sokak hayvanlarının bu noktada hiç şansı yok.

Tamamının ilaçlanması ve bu noktada önlem alınması neredeyse imkânsızdır. Zira uyuz aşısı olarak bilinen aşı zorunlu olarak barınaktaki köpeklere dahi vurulmaktadır. Yinede tam kontrolün sağlanması mümkün olmadığı için evde baktığınız köpeğe yanaşan sokak hayvanından dahi uyuz semptomları gözlemlenmeye başlanabilir. Dikkatli davranarak köpeklerde uyuz teşhisi sonrasında neler yapmanız gerektiğini ölçümleyebilirsiniz. Bu noktada veterinerinizden yardım almanız en önemli nokta olacaktır.

Ayrıca köpeklerde uyuz başlangıcında ve ileri seviyelerde aşağıdaki sorunlar gözlemlenmişti : 

 1. Kızarıklık
 2. Kaşıntı
 3. Tüy Dökülmesi
 4. Deride yaralar
 5. Deride kabuklanma
 6. Deride ciddi aşırı kepeklenme
 7. Deride Kötü koku
 8. Deride renginde matlaşmalar…

Köpeklerin Uyuz Olma Sebepleri

Köpeklerde uyuz görülme sıklığı çok fazla değildir. Çünkü uyuz olmalarına karşı aşı ve diğer önlemler alınmıştır. Ancak yinede bunu önleyebilecek herhangi bir etken görmek neredeyse imkânsızdır.

Örneğin köpeğiniz bahçenizde oyun oynarken başka bir köpekle temas ettiği anda bile uyuz etkenleri gözlemlenebilir. Bu gibi gözlemlediğiniz sonuçları veterinerinize iletmeniz teşhis açısından kolaylık sağlayacaktır.

Köpeklere uyuz bulaşması sonrasında yapılacak tek şey veterinere başvurmaktır.

Sonrasında ise uygun tedavi yöntemiyle ciddi bir süreç başlar. Öncelikle deri kazınarak üzerinde larvaların olduğu bir örnek alınır ve kliniğe gönderilir. Mikroskop üzerinde uyuz etkeni üzerine araştırma başlar.

Bulaşan uyuz etkeni insana bulaşır mı diye merak ediyorsanız bu riski taşıdığını söylemek mümkündür. Hatta bazıları o kadar tehlikelidir ki ölüm riskiyle karşılaşılmasını mümkün kılar.

Köpeklerde Uyuz Tedavisi

Köpeklerde uyuz tedavi edilebilen bir deri hastalığıdır. Bir noktadan sonra dayanılmaz olan kaşıntılar köpeğin patileriyle derisini parçalamasına kadar ilerleyebilir.

Bu onun elinde olan bir durum olmadığı gibi çok zararlı sonuçları beraberinde doğurur. Köpeklerde uyuz tedavisi yapılırken uygun ilaçlar uyuz etkenine bağlı olarak seçilecektir.

Veterineriniz tedavi süresince köpeğinizle temas etmemeniz konusunda size uyarılarda bulunacak. Ancak uyuz olma ihtimali olan hiçbir köpek, kedi ya da insanla temas etmemeniz size bulaşmaması için alabileceğiniz tek önlemdir. Eldiven gibi materyaller dokunmanız için olanak tanıyabilir.

Uyuz tedavisi yapılırken öncelikle bakterilerin vücuttan atılması sağlanır. Kuvvetli ilaçların kullanıldığı süreçte sonrasında hijyenik bir ortamda yaşam devam ettirilmelidir. Bir süre hiçbir hayvanla ve insanla temas edecek kadar yakın olmaması son derece mühimdir.

Köpeklerde Doğal Bitkisel uyuz tedavi yöntemleri

Cam ağacının gövdesinde ballanma olur bu balı kullanabilirsiniz. Veya aktarlarda ardıç katranı satılır. 50ml almanız yeterlidir. 50ml için 100gr sofra tuzu ve 500ml zeytinyağı karıştırın 1lt suya hepsini ekleyip 10dk kaynatın güzelce karıştırın.

Bu karışımı tampon yaparak yaralı bölgeye bir pamuk vasıtası ile iyice yedirin. Dibinde biriken tortu ve yüzeyde biriken tortuyuda krem olarak hastalıklı bölgeye 1 hafta boyunca hergün sürün. 1 hafta sonra şampuan ile güzelce hayvanı durulayın hayvanda uyuzdan eser kalmayacaktır.

Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=zVymVgU-_IE

Köpeklerde Uyuz İnsana Bulaşır mı ? İnsana Geçer mi ?

Evet geçer. Fakat yaklaşık 15-20 gün arası köpeklerden insana geçen uyuz kendi kendine yok olur. Zira köpeklerin vucudunda yaşayan uyuz insanlarda çoğalamaz.

Köpeğimizin uyuzdan korunması için almamız gereken tedbirler nelerdir?

Köpeğin deri sağlığı için gereken genel dış bakım uygulamaları doğru uygulandığı zaman uyuz hastalığına karşı da daha dirençli bir duruma gelmesi sağlanmış olacaktır. Köpeğin deri sağlığının korunması için gereken bakımın başında günlük olarak tımar bakımının yapılması söylenebilir.

Köpeklerin deri sağlığı için çok sık yıkamaktan da kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır. Aşırı yıkanan köpeklerde deri hastalıklara daha açık hale gelmektedir. Köpeğin bulunduğu ortamların sağlığı da etrafta ve kullandığı malzemelerde uyuz etkenlerinin bulunup bulunmaması da dikkat etmemiz gereken bir diğer konudur.

Bunun için diğer köpeklerle ortak kullanılan ortam ve malzemelere dikkat edilmelidir.

This Post Has 2 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 2. ibrahim Reply

  bilgileriniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.