Köpekler

Köpeklerin Gök Gürültüsü Şimşek Korkusu

Köpeklerin gök gürültüsü korkusu bilinen en temel korkular arasındadır. Birçok köpeğin bu noktada sorunlar yaşadığı bilinir. Genellikle havai fişek gibi aniden çıkan sesler, ışık patlamaları ve benzer efektler aynı reaksiyonlarla karşılaşmanıza olanak tanır. Yani köpeklerin gök gürültüsünden korkması aslında sesten korkmaları olarak tanımlanabilir.

 

Bunun temelinde güven vardır. Kendisini güvende hissetmeyen köpeklerin bu sorunu çok daha sık yaşadığı tartışılmaz bir gerçektir. Haliyle ona kendisini güvende hissedebileceği bir yuva ya da bölge belirlemeniz, böyle durumlarda alışkanlık kazanabilmesi için yanında olmanız yavru döneminden itibaren önem addeder.

 

Birçok insanın bu noktada köpeğinin korkularını yenemediğinden söz ettiğini biliyoruz. Fakat burada asıl önemli olan detay nasıl bir yol izlendiğidir. Alınacak önlemlerin köpeğinizin korkularıyla yüzleşerek aslında korkmaması gerektiğini algılayabilecek minvalde olması gerekir.

 

Köpeklerin Korkularını Önemseyin

 

Bazen insanlar köpeklerin gök gürültüsünden ötürü yaşadıkları sorunlara büyük tepkimeler verebilir. Çünkü köpeğin reaksiyonları arasında ağlama, sızlanma ya da buna benzer şeylere rastlamaktayız. Doğal olarak birçok köpek bakıcısının köpeğini azarlaması, ona şiddetli bir biçimde bağırması ya da benzer durumlarla karşılaşılması sıradanlaşır. Oysa zaten korkmuş olan minik dostunuzun şu an en son ihtiyaç duyacağı şey sizin ona göstereceğiniz bu tavırlardır.

 

Bunun yerine ona sevgiyle yaklaşarak yanınızdan ayırmayın. Bu durum korkularıyla yüzleşip bu sorunları aşabilene kadar böyle devam etmelidir. İleride sorunlara adapte olmaya başladıktan sonra ise çok daha rahat bir biçimde onun bu hareketlerini görmezden gelebilirsiniz. Keza kendisi belirli bir süre içerisinde bu reaksiyonları göstermemeye başlayacaktır.

 

Köpeklerin Gök Gürültüsüne Alışma Süreci

 

Köpeklerin gök gürültüsü gibi ani seslere karşı verdiği reaksiyonlar korku odaklıdır. Korkmaları ise aniden çıkan sesler, ilk defa gördükleri ışıklar, yağmur ve benzer çevresel faktörleri içerisinde barındırır. Doğal olarak önlem almak isteyenlerin köpeğine bu gibi etkenlerin zararsız olacağını empoze etmeleri yararlı olacaktır. Başlangıç noktası olarak bir yağmur sesinin kaydını çok kısık seslerle dinletmek yararlı olabilir.

 

Aynı şekilde farklı bir kayıtta içerisine daha şiddetli yağmur seslerinin karıştığı bir müzik koyulabilir. Yine bu seansları uygularken yavaş yavaş sesin artış göstereceğini ve sese karşı hassasiyetinin azalacağını göreceksiniz. Şimşek seslerinin ve gök gürültülerinin bulunduğu müzikler ve ses efektlerinden oluşan kayıtları daha düşük seslerle dinletmeye başladığınızda bu seslerin aniden çıkıyor olması ilk başta korkmasına sebep olmaya devam edecektir.

 

Sonrasında ise kısa vadede alışmaya başlayacak ve oldukça cesur bir biçimde gök gürültüsüne karşı hassasiyet durumu sona erecektir. Halen daha ilk duyduğunda havai fişek ve gök gürültüsünden ötürü korkusunu size gösterebilir. Ancak kaçıp yanınıza gelmesi ya da benzer bir sorun yaşanması köpeklerin gök gürültüsüne karşı hassasiyete alışmasıyla çözülebilecek hadiselerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.