Köpekler

Köpek Bakımında Kullanılan Malzemeler Listesi

Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Malzemeler

Köpek sahiplenmek ve minik bir dost edinmek hepimizin hayalleri arasında var. Özellikle de onlarla arasında sıkı bir bağ kurup hemen samimi olanlar her zaman için bunu düşler. Köpek sahiplenmeden önce nelere dikkat edilmeli ya da nelere ihtiyaç duyarız diye hiç düşündünüz mü? Bir köpeğin sorumluluğunu üstlendikten sonra onun yaşam standartlarını tamamıyla kendiniz belirleyeceksiniz. Bu minvalde yapacağınız her şey doğrudan onun hayat standartlarını ve yaşam kalitesini etkileyecektir.

Köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği malzemeler arasında hepimizin aklına gelen birkaç nesne mevcuttur. Ancak muhakkak hiç aklınıza gelmeyecek ürünler satın almanız gerektiğini unutmayın. Bunların bazılarını kendi imkânlarınız doğrultusunda yapabilirsiniz. Bazıları içinse bir bütçe ayırmak zorundasınız. Köpeğiniz sadakat, sevgi ve ilgi gibi manevi hususlarda son derece aç olacaktır. Fakat ihtiyaç duyduğu malzemeler ve veteriner masrafları gibi maddi unsurları göz ardı etmeyiniz.

Köpek Bakarken Kullanılan Malzemeler

Hemen hemen hepsini bir petshoptan temin edebileceğiniz bu ürünlerin köpeğinizin yaşamı boyunca işinize yarayacağını unutmayın. Fiyat aralıkları kaliteye bağlı olarak farklılaşabiliyor. Bütçenize uygun bir biçimde köpeklerin ihtiyaç duyduğu malzemelerin tamamını almanızı tavsiye ediyoruz.

 • Yatak – Minder

Köpeğinizin günün belirli bir saatinde uyuyacağını unutmayın. Bu sebeple ilk olarak yatak ve minder ihtiyacını giderin. Eğitim için yalnızca bir noktada uyumasını öğretmek ve bunu kalıcı hale getirmek önemli bir adımdır. Köpek minderi seçiminde antibakteriyel ve yıkanabilir olan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini unutmayın.

 • Kulübe

Eğer evde bakıyorsanız yatak ya da minder işinizi görecektir. Fakat bahçe için kulübe şarttır. Tabi ki kulübenin içerisine yine yatak ya da minder koymak sizin tercihinize bağlıdır. İdeal köpek kulübesi için belirtilen standartlar havalandırılabilen, köpeğinizin içerisinde dönebildiği, ayakta durabildiği ölçülerden ibarettir. Birçok uzman köpeğinizin tuvalet ihtiyacını içeride giderebileceği kadar geniş bir kulübe önerir. Bu yine bütçeyle ya da el becerinizle alakalı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

 • Mama Kapları

Uyuma ve barınma gibi ihtiyaçların ardından yaşamsal diğer fonksiyona geldik. Beslenme konusunda mama kapları ile su kaplarını belirlemeniz gerekecek. Mama ve su kaplarının her gün yeniden temizlenmesi ve içerisindekinin tazelenmesi gerekir. Haliyle tercihiniz çelik kaplar olmalı. Zira birçok köpeğin mika, plastik ya da alternatif sanayi ürünlerine karşı alerjisi olduğu belirtilmektedir. Devrilme riskine bağlı olarak ağır kaplar almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Tarak – Fırça – Temizlik Ekipmanları

Tüyleri için tarak ve fırça temin etmeniz onun için en büyük ödüllerden birisi olacaktır. Hatta her köpek gün içerisinde tüylerinin fırçalanmasını ister. Tüyleri uzun olan köpeklerde tarak seçimi yaparken plastik tercih etmemelisiniz. Bir süre sorun olmasa da sonrasında dolaşan tüylerin ayrılması imkânsız bir hal alabilir. Aynı zamanda duş konusunda ona uygun şampuan temin etmeyi unutmayın. İnsan derisine uygun olarak üretilen hiçbir temizlik ürüne temas etmemesi gerekir.

 • Tasma

Tasma hiçbir köpeğin anında adapte olduğu bir malzeme değildir. Aksine tasma takılmasından hoşlanmazlar. Yavru köpeklerde tasma eğitimi bu sebeple çok önemlidir. Yapacağınız şey yavruyken ince bir tasmaya onu alıştırmaktır. Tasmaları pamuklu veya deri seçmeniz en önemli faktördür. Asla demir, çelik ya da plastik ürünler kullanmayınız. Tasmanın kayışı veyahut erişkin olduğu süreçte zincirinin boyu 2 metre uzunluğunda olabilir.

 • Mikroçip

Şimdiye kadar her zaman için köpeklerin isimlerinin yazdığı kolyeler ve tasmalar moda olmayı başarmıştı. Teknoloji ise daha da ilerisini bize getirdi. Mikroçip köpeğinizin deri altına yerleştirilen, organlara ulaşamayacak bir noktada sadece derisinin altında yer alan bir teknolojidir. Çip yerleştirildiği yerden yalnızca uygun okuyucu üzerine tutulduğunda okunabilir. İçerisinde size ulaşılabilecek bilgiler vardır. Dilerseniz Mikroçip yerine isim ve telefon bilgilerinin yazılı olduğu bir tasma ya da künye alabilirsiniz.

 • Oyuncak

Köpeğinize plastik, naylon ya da diğer oyuncak ham maddelerinden üretilen oyuncakları rahatlıkla verebilirsiniz. Burada temel amacınız parçalanmayan, yutulacak kadar ufak olmayan oyuncaklar tercih etmekten geçer. Dişleri kaşındığında, farklı nesneleri yemeye çalıştığında onu oyalayacak olan detay oyuncakları olacaktır.

Köpeğinize oyuncak seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekebilir.

 • Eğer oyuncağın ipi varsa ve ipinden yakaladığında oyuncağı çekerseniz bu onun asileşmesine sebep olur. Düzenli yapıldığında ise saldırganlık temel davranışlardan biri haline gelebilir.

 • İçerisinde ip, yumak, mantar, lastik ya da alüminyum gibi malzemeler bulunan oyuncaklar tehlikelidir. Bu tip ürünlerle yapılan oyuncaklar tercih edilmemelidir.

 • Plastik torbaların boyutu ne olursa olsun tehlike arz eder. Eğer küçükse onu yutabilir. Büyükse içerisine girip kendisini sıkıştırabilir.

 • Birkaç parçadan meydana gelen her oyuncak tehlikelidir. Örneğin vidası, contası, vakumu ya da ayrılabilir noktası olan oyuncaklar kesinlikle almamalısınız.

 • Oyuncağı köpeğiniz ısıracaktır. Dolayısıyla ağzına sığmayacak oyuncaklar seçiniz.

 • Peluş, sünger, yumuşak eğilip bükülebilen nesneler hacim olarak ufalabilir. Bu durum onun yutması için uygun bir pozisyon yaratabilmektedir.

This Post Has 2 Comments

 1. Ayça Gülşan Reply

  Izmirde miktocip henuz gelismedi malesef cogu veterinerlerde yok

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.