Köpekler

Köpeklerin Kazaları, Felaketleri Hissedebilmesi

Bu konu genel anlamda tüm dünyada köpek konfederasyonlarının üzerinde durduğu bir hadisedir. Genellikle köpeklerin insanlardan daha fazla içgüdüsel dürtülere sahip olması, çok daha keskin bir burna sahip oluşları bu avantajı onlara sağlıyor. Bir köpeğin milyonlarca farklı kokuyu ayırt edebilen burnunun neredeyse insanınkine kıyasla 100 bin kat daha iyi koku alabildiği kanıtlandı. Bu durumda siz yangın çıkma ihtimalinin farkına varamadığınız ya da deprem olacağını hissedemediğiniz durumlarda köpeğiniz sizi uyarmaya başlayacaktır.

Bu noktada her zaman için köpekler ve yangın konusunda örnek gösterilen bir hikâyeden söz etmek gerekiyor. Kahraman köpek Ben ve onun tüm ev ahalisini cayır cayır yanmaktan kurtardığı o gecenin hikâyesi.

 

Olayın kahramanı Colleen Rauschenberg, Colleen’in çocukları ve çocuklarına bakmakla yükümlü Alexx. Tabi ki kahraman köpek Ben burada anahtar olarak görev alıyor ve herkesin hayatının kurtulmasına olanak tanıyor.

 

Kahraman Köpek Ben ve Diğer Köpeklerin Felaket Hassasiyetleri

 

Köpeklerin kahramanlıkları herkesin bildiği bir gerçektir. Aslında bu tamamıyla eğitim süreci ve yaşanılan sıkı bağ ile alakalıdır. Birçok köpeğin sahibinin gözünde kahraman olması ise gayet normal karşılanır. Keza hemen hepsinin dürtüleri insanlara oranla çok daha gelişmiştir. Bir deprem anında henüz fay hattı kıpırdamaya başladığında köpek bunun farkına varacaktır.

 

İnsan için böyle bir dürtünün mümkün olmaması normaldir. Aynı durum yangınlarda da geçerli olup is kokusunu henüz tehlike başlamadan dahi fark edebilirler. Ben isimli Bernese Dağ Köpeği Rauschenberg ailesine bir tanıdıklarından geldi. Geniş bir eve sahip olan Colleen bu noktada bir köpek sahiplenerek çocuklarıyla çok daha sosyal bir ortam yaratmanın peşindeydi.

Eve gelir gelmez aile üyeleriyle sıkı bir bağ kuracağının sinyallerini veren Ben alışma ve adaptasyon sürecini kısa sürede atlattı. Öyle ki bir gün geçmesine rağmen üzerine giydirilen kıyafetlerle son derece mutlu görünüyordu. Belirli bir süre tüm hayatını Ben ve onun hayatına göre değiştiren ailenin yapısı ise bariz sorunlarla boğuşmak zorundaydı.

 

Keza Colleen bekar bir anne olarak yalnızca belirli dönemlerde çocuklarıyla vakit geçirebiliyordu. Her zaman olmasa da yangın gecesi dışarıya çıkmak zorunda kalmıştı ve arkadaşının kardeşi olan Alexx çocuk bakıcılığı yaptığı için ondan ricada bulunmuştu.

 

Ben ve çocuklarının günü tamamlayıp uyumalarını sağlayacak, onlara yemek hazırlayacak ve herhangi bir sorun olursa müdahale edecekti. Sorun ise Colleen’in çıkarken çalıştırdığı kurutma makinesinden çıktı. Bir anda salona ve çamaşır odasına hakim olan yangın esnasında çocuklar uyuyalı birkaç saat oluyordu. Alexx ise henüz yeni yatmıştı.

 

Klasik bir yangın zehirlenmesinde açığa çıkan gazdan etkilenmek ölümün en acı halidir. Bunu önleyen isim ise kahraman köpek Ben oldu. Fark ettiği anda Colleen’in odasına yönelmesi gerekiyordu. Ancak akşam onun olmadığını bilen, yerine ise Alexx’i benimseyen akıllı dost mantık çerçevesinde hareket etti. Hemen Alexx’in yanına giderek onu bir şekilde uyandırmayı amaçladı.

 

Bunu başardığında ise Alexx’in ilk yaptığı şey yangının şokunu üzerinden atıp çocukları ve Ben’i dışarıya almak oldu. Apartmandan usulca çıkan aile Colleen’in dönmesiyle rahat bir nefes aldı. Evin bir bölümü tamamıyla kül olmuştu ve muhtemelen uyanmamış olsalardı zehirlenerek hayata gözlerini yumacaklardı.

 

Hikâyeyi birebir yaşayıp anlatan Alexx ve Colleen Rauschenberg kahraman köpekleri Ben için ne kadar minnet duyduklarını her seferinde dile getiriyorlar. Uluslararası köpek federasyonları ise bu durumun neredeyse tüm ırklarda olduğunu dile getiriyorlar. Herhangi bir tehlike, doğal afet ya da benzeri risk durumlarında mutlak suretle köpekler harekete geçiyor ve insanların hayatını kurtarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.