Köpekler

Yavru Köpek Davranış Eğitimi ve Destek

Her köpeğin doğduğu andan itibaren sosyalleşmek için uzun bir zamanı vardır. Bu doğrultuda ister istemez köpeklerin adaptasyon süreci ve bulunduğu ortama uyumu gözlemlenen detaylar arasında yer alır. Peki ya köpeklerde etkileşim konusunda yapılması gereken şeyler nelerdir? Örneğin köpeklerin insanlarla ve çocuklarla anlaşması nasıl sağlanır?

 

Burada en temel kıstas sevgi ve ilgidir. Keza bir şeyi öğretmek istiyorsanız kesinlikle bu kuralın uygulanabilir bir biçimde ortamınızda gösterilmesi gerekir. Birçok köpek bakıcısının yaşadığı ortak sorunlardan birisi korkudur. Yani köpeğin belirli formlarda insan ya da hayvanlardan korkmasıyla başlayan, zamanla güvensizlik ve endişeyle tamamlanan saldırganlık durumu gözlenebilir. Tamamı incelendiğinde sosyalleşme grafiği iyi olmayan köpeklerde görülme riski iki katına çıkar.

 

Eğer köpeğinizin kesinlikle çocuklarla iyi bir iletişim kurması ya da evinize gelen her misafirle dost canlısı bir nüans yakalamasını istiyorsanız köpeğin sosyalleşmesi açısından adımlar atmak zorundasınız. Köpeklerin sosyalleşme grafiğini ölçümleyebileceğiniz oldukça önemli noktalardan söz etmek gerekiyor.

 

Örneğin köpek sosyalleşme çizelgesi temin ederek farklı ortamları görmesini, farklı yüz ve imajlarda insanlarla tanışmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak hayvanları ve farklı türleri buna dahil etmek mantıklı olacaktır. Güncel bir aynayla kendi görüntüsüne aşina olması diğer köpek ırklarıyla geçinmesi kapsamında çok yararlı bir adım olacaktır.

 

Köpeğinizin Alışkanlıkları Karakterini Belirler

 

Karakteristik özelliklerine bakıldığında tüm köpek ırklarının dost canlısı olup insanlarla iyi anlaştıklarını görebiliyoruz. Fakat buna rağmen birçok köpeğin sosyalleşme problemi halen daha sıkça gündeme geliyor. Doğal olarak köpeklerde alışkanlıkları oturtmak zaman alıyor. Örneğin köpeklerin çocuklarla anlaşabilmesi için alışkanlık kapsamında birçok çocukla vakit geçirmesi gerekiyor.

 

Yalnızca komşunuzun çocuğuyla iyi oynaması diğer çocuklara olumlu yaklaşacağı anlamına gelmez. Genelde yapılan büyük hatalardan birisi olarak gelen çocuklarla köpeğinizi baş başa bırakmak yatar. Çocukların yaramazlık yaparken köpeğinizin kuyruğunu çekmesi, onu korkutması ya da benzeri bir olumsuzluk yaşatması başlı başına psikolojik bir travma sebebidir. O noktadan sonra diğer çocuklara göstereceği tüm nötr ya da olumsuz davranışlar bunun eseri olacaktır.

 

Köpeği Yavruyken Sahiplenmek Davranış Eğitimi İçin Önemli

 

Eğer bir köpeği yavruyken eğitmeye başlarsanız ve sizi ailesi olarak görmesini sağlarsınız bir adım öndesiniz demektir. Çoğunlukla köpeklerin insanlara olan davranışlarını etkileyen temel unsurlar zaman içerisinde yaşadıklarıdır. Durum böyle olduğundan ötürü birçok insanın yaptığı genel alıştırma farklı insan yüzlerini ve tiplerini köpeğiyle bir araya getirmekten geçer.

 

Bu işlemi henüz köpeğiniz yavruyken yapmaya başlarsanız ilk andan itibaren sosyalleşme mümkün olacaktır. Sonrasında çok daha rahat bir biçimde çocuklarla oyun oynadığını, yetişkinlere kendisini sevdirdiğini görme fırsatı yakalayacaksınız. Köpeğinizin iletişim konusunda ne kadar yetiştirildiği alacağı davranış eğitimleriyle birebir aynı doğrultudadır. Her olumlu davranışını ödüllenerek nasıl bir karaktere sahip olması gerektiğini görmesini sağlayabilirsiniz.

 

Köpeğinizin Eğitiminde İlişkilerin Konumu

 

Her ne olursa olsun köpeğinizi eğitirken şu kuramı merkez noktaya almanız gerekmektedir. Köpeğinizle yaşayacağınız tüm olayları baz aldığınızda liderin kendiniz olduğunu unutmamanız gerekir. Yani bir bakıma asla köpeğinize bir taviz vermemelisiniz. Eğitim, davranış ve tüm konularda vereceğiniz en ufak bir taviz yenisi için müsait bir an doğuracaktır.

 

Doğal olarak köpeğinizin hak etmediği halde ödül maması yemesi, eğitimi siz istediğinizde değil o istediğinde yapmak, öğrenme formunu onun belirleyecek olması her zaman için karakteri olumsuz etkileyecektir. Köpek ve insan arasındaki ilişkiyi geliştirirken bunun sorumlusunun tek olarak siz olacağını ona hissettirerek başlayın. Sonrasında ise onun vereceğiniz eğitimlere cevap verişini ve bunun olumlu yönlerini tartarak devam edin.

 

Köpek Eğitiminde Profesyonel Destek

 

Her ne kadar sevgi ve ilgi köpek eğitiminin başrolünde olan etken olarak karşımıza çıksa da profesyonel olarak köpeklerin eğitimini üstlenen çok sayıda kurum vardır. Böylelikle köpeklerin eğitimi için gereken altyapı sağlanır ve yavruyken ya da yetişkinken talep edeceğiniz profesyonel destek kısa sürede sonuç verir.

 

Köpeklerin eğitim aşamasında yaşadıkları sorunlar arasında hemen herkesin gördüğü sorunlardan birisi ise güven problemidir. Ancak yardım alacağınız kurum ve kuruluşun ne kadar profesyonel olduğunu seçmek zaten doğrudan sizin elinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.