Kedi cinsleri

Korat Kedi Cinsinin Sağlığı ve Bakımı

Korat Kedi Cinsi, en belirgin özelliği olan parlak yeşil gözleri ile şans getirdiği ve uğurlu olduğuna inanılır. Aynı zamanda refah ve bereketi de simgelediği inancı vardır.

 

Tarihçesi Nedir?

Karat cinsi, ismini Tayland’ın doğusunda bulunan ve tılsımları ile tanınan Cao Nguyen Khorat’tan almıştır. Bulunduğu tarihten itibaren resimleri çizilmez ve el yapımı çinilere işlenmiştir. Irkın, Batı’ya ne zaman geldiği belirlenmiş değildir. Korat’a benzeyen bir kedi türü 1986 tarihinde İngiltere’de yapılan bir gösteride sergilenmiştir. Korat Kedi Cinsi, ilk kez 1975 tarihinde kendine özgü bir ırk olarak kabul edilmiştir. Günümüzde Tayland’da kutsal bir hayvan olarak bilinmeye devam edilmektedir.

 

Irkın zümrüt yeşili parlak gözlerinin şans getirdiğine inanılmaktadır. Bereket ve refahı da simgelediği inancı yaygın olarak devam etmektedir.

 

Kişilikleri Nasıldır?

İnatçı ve bir o kadar da akıllı olan Korat kedileri oldukça sahiplenici bir özelliğe sahiptir. İnsanlar ile her zaman yakın olmayı ve onlarla birlikte uzun zaman geçirmeyi çok severler. Soğuk ve mesafeli bir görünümleri vardır ancak tam tersi olarak sevecen ve atiktir.

 

Koratlar, basit kurallardan ve komutlardan oluşan oyunlar ile oynamaktan hoşlanırlar. Öğrenmeye her daim oldukça heveslidirler. Sürekli kucakta durmak istemesi de özelliklerinden biridir. Bu nedenle yalnız olan ve kedisine sürekli ilgi göstermek isteyen kişiler için ideal bir türdür. Oldukça dost ve arkadaş canlısıdır bu nedenle kalabalık ve çocuklu aileler ile de iyi anlaşmaktadır.

 

Görünümü itibari ile sakin olan Korat kedileri, dost canlısı olarak oyun oynamaktan hoşlanır. Sahibi veya ailesi ile bir araya geldiğinde hareketli bir yapıya sahip olur.

 

Sağlık Durumu

Saf kan olan veya olmayan tüm kedi cinslerinde belirli çeşitli hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıklar doğanın gerektirdiği çeşitliliktedir. Korat kedileri ise genel olarak sağlıklı yapıdadırlar. Ancak sinir sistemleri ile ilgili hastalıklara maruz kalabilmektedirler. Bu nedenle sağlık kontrollerinin yapılması önem taşımaktadır.

 

Korat kedi cinsinin ortalama yaşam ömrü diğer kediler ile benzer olarak 14 ve 15 yıldır. Ağırlıkları ise genel olarak 10-11 kg civarında olmaktadır.

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Korat Kedi Cinsi kısa tüylere sahiptir ve tüyleri için basit bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kısa kürkünde bulunan ölü deri ve tüylerin temizlenmesi, yağlanmanın yok edilmesi için taranması veya fırçalanması şarttır. Banyo ihtiyacının ise nadiren karşılanması yeterlidir.

 

Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi Korat kedisi de diş eti hastalıkları oluşumundan korumak için dişleri fırçalanmalıdır. Günlük olarak diş fırçalamak en doğru bakım olsa da haftada bir veya iki kez fırçalanması da yeterli olacaktır.  Tırnakları ise haftada bir kez düzenli olarak kesilmelidir.

 

Göz kenarlarında oluşan herhangi bir akıntının enfeksiyona dönmemesi için silinmelidir. Bu işlem için temiz ve yumuşak bir bez tercih edilmeli, gözleri bezin farklı tarafları kullanılarak silinmelidir. Böylelikle bir gözde enfeksiyon oluşumu var ise diğerine bulaşması önlenmiş olmaktadır.

 

Kulakları haftada bir kez kontrol edilmelidir. Kirli bir görünüme karşı yarı yarıya sirkeli su yapılmalı ve pamuk yardımı ile silinmelidir. Kulak çubuklarını kullanarak temizlemekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

 

Evde bulunan kum kabı, her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Böylelikle hijyenik bir tuvalet ortamı sunulur ve sağlık açısından avantajlı olur.

 

Korat oriental ırkından gelmektedir ve bu da yalnızca evcil hayvanlar ile birlikte yaşamasının daha doğru olduğunu göstermektedir. Diğer kedi veya farklı hayvanlardan gelecek olan saldırı veya hastalıklardan korunması için yalnızca evin içerisinde yaşayan evcil havlanlar ile arkadaş edinmelidir.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Korat kedi cinsi, kısa tüy yapısına sahiptir. Tüyleri gridir ve açık mavi renginde kökleri vardır. Kafası uzun ve üçgeni andırır, üst kısmı düz yapıdadır. Birbirinden ayrık olan gözleri iri ve yuvarlaktır. Kulakları aşağıya doğru genişler ve uç kısmı yuvarlak biçimdedir. Tüyleri çift katlıdır ve ipeksi hissini uyandırır.

Vücudunun duruşu ve hatları zarif yapıdadır. Kemikli ve ince olan bacakları uzundur. Tüyleri esnek olarak kabarıktır. Patileri ise oval biçimindedir ve kuyruğu da dolgun tüylü, orta uzunluktan oluşur.

Koratlar, diğer kedi türlerine oranla daha az tüy dökmektedir. Bu nedenle en ideal kedi seçimlerinden biri olarak görülür. Tüylerinin düzenli olarak taranması sağlığının yanı sıra keyfi için de önem taşımaktadır.

 

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle İlişkisi

Sosyal ve oldukça aktif bir kedi olan Korat ırkı, kedi seven köpek cinsleri ile arkadaş olabilmektedir. Oyuncu yapısı ile çocuklardan göreceği ilgiyi de keyifli bulur. Yüksek zekaya sahip olması ile okul çağında olan çocuklar ile iyi arkadaş olur.

 

Korat kedileri, köpekler de dahil olmak üzere diğer canlılara karşı korku duymaz. Ancak tüm hayvanlarda olduğu gibi Korat kedilerinin de diğer hayvanlar ile tanıştırılma süresi kontrollü ve yavaş bir biçimde yapılmalıdır.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Adını duman koyarız hemen

  2. zeynep Reply

    çok güzel

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.