Kedi cinsleri

Laperm Kedi Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

Laperm Kedi Cinsinin belirgin özellikleri arasında kıvır kıvır tüylerinin olması ve kulaklarının yukarı doğru sivrilmesi yer alır. Tüm renk ve desenlerden oluşan Laperm, oldukça sevecen ve arkadaş canlısı bir türdür.

 

Tarihçesi Nedir?

Kuzey Amerika’da bulunan bir çiftlikte 1982 yılında gri renkteki tekir anne 6 adet yavruladı. Bu yavrulardan biri diğerlerinden farklı olarak tüysüz ve oldukça geniş kulaklara sahipti. Tüysüz olan bu kedinin vücudu kısa bir süre sonra kıvırcık yapıda olan tüyler ile kaplandı. Kedi cinsinin araştırması için Linda Koehl elinden geleni yaptı ve ardından uzmanlar türe Laperm adını verdi.

 

Laperm Kedi Cinsi, CFA (Cat Fanciers Association) ve TICA (The International Cat Association) kuruluşları tarafından kabul edilerek kayıtlara geçirilmiştir. Günümüzde dünya genelinde bulunan milletler tarafından ilgi duyulmakta ve bakılmaktadır.

 

Kişiliği Nasıldır?

Laperm Kedileri genel olarak hareketli yapıdadır. Sahibine oldukça bağlıdır ve patileri ile sahibinin yüzüne dokunmayı, başını sürtmeyi oldukça sever. Kucağa alınarak sevilmeyi, kendisi ile ilgilenilmesini ve öpülmekten hoşlanır. Omuzlarda gezmek, sahibi ile birlikte aynı yatakta yorganın altında uyumak, hoşlandığı davranışlar arasındadır.

 

Dikkatli, hareketli ve meraklı yapısı ile çevresinde olup bitenlere karşı ilgi duyar ve sürekli gözlem yapar. Sabit durmaksızın sürekli hareket edebilir ve yürüyebilir. İlgi istedikleri ve bekledikleri zamanlarda seslerini olabildiğinde yükseltirler. Her olayı anlayan güçlü ve zeki karakteri ile apartman hayatına uyum sağlaması da kısa sürer. Yabancılara ve yeni arkadaşlara karşı oldukça hoşgörülü bir yapısı vardır.

 

Laperm kedisinin oyunculuk yönü oldukça fazladır. Hileleri öğrenmeyi, hareketli oyunlar oynamayı ve sürekli olarak koşmayı sever. Bu da hem yalnız hem de çocuklu bireyler için ideal bir tür olmasını sağlamaktadır. Lazer ışıklarının peşinden koşmayı, ayakların etrafında dolanmayı çok sever. Kişiliği, yabancılar ve çocuklar ile çabuk kaynaşmasına olanak sağlamaktadır.

 

Sağlık Durumu

Melez ve safkan kedi türlerinin maruz kaldığı doğada genetik olanan bulunan bir çok sağlık problemi bulunmaktadır. Kedilerin bu hastalıklara karşı olan yatkınlık ve dirençleri birbirinden farklıdır. Bazı kedi türleri genetik yapıları itibari ile sinirsel, sindirim ve kemik yapısı bakımından rahatsızlık yaşayabilmektedir. Laperm Kedi Cinsi ise genel olarak sağlıklı bir yapıdadır ve genetiği bakımından bir hastalığa yatkınlığı yoktur.

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Laperm Kedi Cinsinin alışılmışın dışındaki tüyleri, düşünülenin aksine oldukça kolay bir bakıma sahiptir. Haftada 1 kez taranması veya fırçalanması, tüylerinin ölü derilerden arınması için yeterlidir. Fırça kullanılması, tüylerin dolaşmasını engeller. Banyo ihtiyacı nadiren gereklidir.

 

Diş eti hastalıkları oluşumundan korumak için dişleri fırçalanmalıdır. Günlük olarak bakım yapılması ideal olsa dahi haftalık olarak da yeterli bir bakımdır. Tırnakları da haftada bir kez kontrol ederek kirlenme ve fazla uzama olması durumunda düzenli olarak kesilmelidir.

 

Göz kenarlarında enfeksiyon oluşmaması için herhangi bir akıntı durumunda silinmelidir. Gözlerinin silinmesi işlemi için oldukça yumuşak bir bez tercih edilmelidir. Aynı zamanda iki göz için bezin farklı bir kısmı kullanılmalıdır. Böylelikle iki göz arasında oluşacak herhangi bir enfeksiyonun yayımasına karşı önlem alınmaktadır.

 

Kulakları haftada bir kez düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kirlenmiş ise küçük bir kaseye yarı yarıya hazırlanan sirkeli su kullanarak pamuk yardımı ile kulaklar silinmelidir. Kulaklarını silmek için kulak çubuklarının kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Kullanıldığı takdirde kulak zarına hasar vermektedir.

 

Kum kabı her gün düzenli olarak temizlenmeli ve böylelikle hijyenik bir ortam sunulmalıdır. Diğer hayvanlardan bulaşacak hastalıklara ve gelecek saldırılara karşı korunmalıdır. Sokağa tek başına çıkmasına izin verilmemeli ve kontrollü bir biçimde gezdirilmelidir. Böylelikle araba ve motor çarpmalarına karşı da korunmuş olacaktır.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Laperm Kedi Cinsinin en fazla dikkat çeken özelliklerinden biri kıvır kıvır olan tüyleridir. Sıkı ve uzun yapıda olan bu bukleler, tüm vücudu sarmaktadır. Tüylerinin uzunluğu kısa veya uzun olarak değişim gösterebilmekte ve renk çeşitliliği bulunmaktadır.

 

Kafa yapısı orta boyutlardan oluşur ve hatları yuvarlak yapıdadır. Gözleri bademi andırır ve kulaklarına doğru hafif çekiktir. Orta büyüklüğe sahip olan gözleri anlamlı bakışlara sahiptir. Göz ve tüy renkleri birbiri ile uyum sağlamaz. Kuyruğu ise uzun ve ince yapıdadır.

 

Kulakları, türün en belirgin özelliklerinden biri olarak büyük ve yukarı doğru sivrilen bir yapıdadır. Tüylerinin yapısı, çok fazla dökülmemesini sağlamaktadır. Bu kediye sahip olan evlerde uçuşan veya yerlerde biriken tüyleri görmek çok mümkün değildir. Düzenli olarak fırçalandığında sağlıklı ve güzel görünen tüylere sahip olmaya devam eder.

 

Diğer Hayvanlar ve Çocuklar İle İlişkisi

Çocuklar ile anlaşabilen Laperm, çocuklu aileler tarafından tercih edilecek türlerden biridir. Kendilerine karşı nazik ve saygılı davranan her yaştan çocuklar ile anlaşabilir. Oyun oynarken hileleri öğrenmeyi, sevilmeyi ve ilgi görmeyi oldukça sevmesi, sahibine yakın olmasını sağlar. Diğer evcil hayvanlar ile anlaşabilir ancak tanıştırırken kontrollü davranılması daha doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.