Kedi cinsleri

Maine Coon Kedi Cinsi Sağlığı, Bakımı

Maine Coon Kedi Cinsinin belirgin özelliği dünyanın en büyük kedilerinden biri olarak bilinmesidir. Amerikan Uzun Tüy olarak da bilinen Maine Coon, büyük kedi ırklarından gelmektedir. Büyüklüğü, renkler, tüyleri ve kişilik özellikleri ile büyük ilgi gören kedi ırkı, Norveç Orman Kedisine benzetilmekedir.

 

Tarihçesi Nedir?

Maine Coon, Amerika kıtasının yerli türlerinden biri olarak koloni zamanlarından itibaren bölgede yaşam sürmektedir. Cinsin, bilinen bir efsaneye göre vahşi kedi ve rakunun çiftleşmesinden dolayı ortaya çıktığı söylenmektedir. Maine Coon, birçok kişi tarafından Norveç orman kedisine benzetilmektedir.

 

Maine Coon türü, 19. Yüzyılda gemilerde bulunan çalışanlara ve ticari kişilere yol arkadaşlığı yapmıştır. Aynı zamanda birçok gemide fareleri avlaması için yer edinmiştir. Ancak var olan popülerliğini 1900’lü yıllarda egzotik türlere kaptırmıştır. 1950’li yıllarda Maine Coon türü neredeyse neslinin tükenmesi noktasına gelmiştir. Ancak küçük bir topluluk türün yok olmaması için çaba harcayarak türün yetiştirilmesi için bir organizasyon kurmuştur. 1968 yılında aynı grup türün yetiştirilmesini sağlamak için yarışmalara sokmuştur. Günümüzde ise tür devam etmeke ve en büyük kedi ırklarından biri olarak bilinmektedir.

 

Kişiliği Nasıldır?

Maine Coon, büyük görünümünün aksine oldukça nazik ve iyi huylu bir türdür. İnsanlar ile bir arada olmaktan ve vakit geçirmekten çok keyif alsa da buna ihtiyaç duymadığı zamanlar da olur.Dikkatini çeken herkes ve her nesneye karşı büyük ilgi gösterir. Bu yönünü ön plana çıkarmaya çalışan oyunlar, onun için idealdir.

 

Diğer kedi türlerinden ayrılan yönü kucakta uzun süre kalmamasıdır. Kucakta kalmayı sevmese de sahibinin etrafında dolanmaktan hoşlanır. Avcılık içgüdüleri, eski dönemlerde olduğu gibi güçlüdür. Büyük pençeleri sayesinde istediklerini tutar ve oldukça iyi bir fare avcısıdır. Bulmaca oyuncakları gibi zeka oyunlarından hoşlanır. İstediğini dile getirirken yumuşak bir ses tonu kullanır.

 

Sağlık Durumu

Melez ve safkan kedi türlerinin her ikisinin de maruz kaldığı hastalıklar vardır. Bunlar, doğada genetik olanan bulunan sağlık problemleridir. Kedi cinsleri bu hastalıklara karşı olan direnç ve yatkınlıkları olarak birbirlerinden ayrılırlar. Maine Coon kedisi genel olarak üç farklı hastalığa yatkındır. Bunlar;

 

  • Yaşayacağı herhangi bir kalça rahatsızlığı topallığa yok açabilir.
  • DNA’sına bağlı olarak kalp rahatsızlığı yaşayabilir.
  • Böbrek rahatsızlıklarına şardı da yatkınlığı olabilir.

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Maine Coon, uzun tüylere sahip bir türdür. Tüylerinin haftalık olarak fırçalanması veya taranması şarttır. Bu fırçalama ölü deri ve tüylerden arınmak için yeterlidir. Diğer kedi türleri gibi banyoya nadiren ihtiyaç duyar.

 

Diş eti hastalıklarına karşı korumak için dişleri fırçalanmalıdır. Dişlere günlük olarak bakım yapılması ideal bir yöntem olsa da haftada 1 kez yapılması da yeterli olacaktır. Tırnakları her hafta bir kez kontrol edilerek ihtiyaç varsa kesilmelidir.

Gözlerinde olaşacak herhangi bir enfeksiyonu önlemek için akıntı olduğu durumlarda bekletmeden silinmelidir. Gözlerinin silinmesi için oldukça temiz ve yumuşak bir bez tercih edilmelidir. Ayrıca iki gözü silmek için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylelikle gözlerin arasında oluşacak bir enfeksiyonun yayımasına karşı önlem alınmış olacaktır.

 

Kulaklar her hafta düzenli bir biçimde kontrol edilmelidir. Kirlenmiş ise küçük bir kase içerisinde yarı yarıya hazırlanmış olan sirkeli su kullanılarak pamuk yardımı ile silinmelidir. Kulaklarını temizlemek için kulak çubuklarının kullanımından uzak durulmalıdır. Kullanılması durumunda kulak zarına hasar vermektedir.

 

Kum kabı günlük olarak temizlenmeli ve böylelikle daha hijyenik bir tuvalet ortamı sunulmalıdır. Diğer evcil veya sokak hayvanlarından bulaşacak hastalık ve gelecek saldırılara karşı korunmalıdır. Araba çarpmalarına karşı korumak için kontrollü gezdirilmesi gerekir.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Maine Coon kedileri, soğuk havaya adapte olacak biçimde yaratılmıştır. Kalın, pürüzsüz ve uzun tüyleri, soğuk havadan korunması için etkilidir. Dünyanın en büyük kedi ırkına ait bir türdür. Kaslı ve iri bir vücudu vardır. Yuvarlak ve büyük yapıda olan pençeleri, kışları kar ayakkabısı işlevini görmektedir.

 

Kırmızı, siyah, gümüş ve tekir gibi birçok renk çeşidinden oluşmaktadır. Yukarıya doğru sivrilen kulakları karizmatik bir görünüm sağlamaktadır. Göz yapısı büyüktür ve farklı renklerden oluşmaktadır. Kuyruğu, uzun ve kabarık tüylere sahiptir. Tüylerinin uzun olmasına rağmen çok fazla tüy dökme sorunu yaşamaz. Diğer türler gibi bahar aylarında tüy dökerek kendini yeniler.

 

Maine Coon kedisinin yaşam ömrü 12 ve 13 yıldır. Ağırlıkları ise büyük olmalarından dolayı 15 ve 25 kg arasında değişim göstermektedir.

 

Diğer Hayvanlar ve Çocuklar İle İlişkisi

Çocuklar ile oldukça iyi anlaşabilen Maine Coon, çocuklu aileler için ideal türlerden biridir. Nazik bir yapısının olması, kendisine da nazik davranılmasına olanak vermektedir. Aile ve arkadaşlık duyguları güçlüdür ancak bazı durumlarda özgürlüğüne düşkün olmak ister. Diğer evcil hayvanlar ile anlaşması için kontrollü ve yavaş bir biçimde tanıştırılması şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.