Kedi cinsleri

Manx Kedi Cinsi Bakımı ve Tüyleri

Manx kedi cinsinin en belirgin özelliği kısacık kuyruklara sahip olmasıdır. Ponpon biçiminde olan kuyrukları, diğer cinslerden ayrılan en belirgin özelliğidir. Mavi, gümüş, kahverengi ve krem tonlarından oluşan Manx kedileri avcı, özgür ve meraklı ruha sahiptir.

 

Tarihçesi Nedir?

Manx kedileri kuyruksuz kedi ırklarına ait bir türdür. Cymric olarak adlandırılan kedi türü ile kardeş cins olarak bilinirler. Kısacık olan kuyrukları neredeyse bir ponpon şeklindedir ve kuyrukları ile tanınırlar. Hatta bu özellikleri ile car rabbit olarak da adlandırıldıkları da olmaktadır.

 

Manx kedi cinsi ismini İngiltere’de bulunan Man Adasından almaktadır. Kökenleri ise 1700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Avrupa’nın kimi bölgelerinde kuyruksuz kedi cinsi ve topluluklarına rastlanmaktadır. Danimarka’nın Kopenhag şehrinin batısında ve Reerso şehrinde kuyruksuz kediler fazla bulunmaktadır.

 

Kişiliği Nasıldır? 

Manx kedileri, iyi bir fare avcısı olarak bilinmektedir. Atalarının vahşi olmasından gelen bu özelliği ve içgüdüsünü yaşatmaya devam ederler.

İnsanlar ile bir araya gelmekten ve onlarla vakit geçirmekten keyif alsa da ihtiyaç duymadığı zamanlar da vardır. Dikkatini çeken şeyler ile ilgilenmeyi sever. Avcılık özelliğini ön plana çıkaran oyunlar oynamayı sever.

Diğer kedi türlerinden farklı olarak kucakta kalmayı pek sevmez. Özgür, soğukkanlı ve sessiz bir görünümü vardır. Ancak çok ilgi duymak istediğinde sahibinin etrafında dolaşır ve bazen de kucağına biner. Diğer hayvanlar ile ilk başta mesafe kurmasına rağmen daha sonraları sıcakkanlı olur ve onlarla oynamayı tercih eder.

 

Sağlık Durumu

Melez ve safkan kedi türlerinin ikisinin de maruz kaldığı hastalıklar bulunmaktadır Bunlar, doğada genetik olanan var olan sağlık problemleridir. Kedi cinsleri bu hastalıklara karşı farklı direnç ve yatkınlıkları ile ayrılırlar. Manx kedisinin yaşayabileceği sağlık problemi manx sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık kuyruksuzluk genine bağlı olarak omurgayı kısaltır. Bu da omuriliğin zarar görmesine neden olur. Yapılan araştırmalara göre Manx kedilerinin yüzde 20’lik bir bölümü bu hastalığa yakalanmaktadır.

 

Manx kedilerinin yaşam ömrü 8 ve 14 yıl olarak değişim göstermektedir.

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Manx kedisinin ipeksi ve güzel tüylerinin bakımı basittir. Diğer türlerde olduğu gibi haftalık tarama ya da fırçalama yeterlidir. Böylelikle tüylerindeki ölü tüy ve deriler atılmış olacaktır. Tıpkı diğer cinsler gibi nadiren banyo ihtiyacı duyar.

 

Manx kedisini diş eti hastalıklarından korumak için dişlerinin fırçalanması gerekir. Dişlere günlük olarak bakım yapılması söylense de haftada 1 kez yapılması yeterli olmaktadır. Tırnaklarının her hafta bir kez kontrol edilmesi ve gerek duyuluyorsa kesilmesi gerekir. Gözlerinde meydana gelecek herhangi bir enfeksiyonu önlemek için akıntı olduğu durumlarda ıslakken silinmelidir. Gözlerinin silinmesi için temiz ve yumuşak bir bez kullanılmalıdır. İki gözü silmek için bezin farklı alanı kullanılmalıdır. Böylelikle gözlerin birinde olan bir enfeksiyon riski diğerine de bulaşmamış olacaktır.

 

Kulaklar her hafta düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kirlenmiş ise yarı yarıya hazırlanmış olan sirkeli su ve pamuk yardımı ile temizlenmelidir. Kulaklarını silmek için kulak çubuklarının kullanımından kesinlikle uzak durulması gerekir, aksi halde kulak zarına hasar vermektedir.

Kum kabı günlük olarak mutlaka  temizlenmeli ve kediye daha hijyenik bir tuvalet ortamı sağlanmalıdır. Diğer evcil hayvanlardan veya sokak hayvanlarından hastalık bulaşmaması için korunmalıdır. Testleri ve sağlık kontrolleri eksik edilmemelidir.

 

Tek başına sokağa salınmamalı ve kontrollü olarak gezdirilmelidir. Böylelikle oluşacak herhangi bir kazadan korunmuş olacaktır.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Manx kedisinin tüyleri uzun ve kısa olmak üzere iki türden oluşmaktadır. Kısa kürke sahip olan Manx kedilerinde iki farklı uzunluğa sahip olan tüy tabakası bulunmaktadır. Kalın ve kısa tüylerden oluşan alt tabakaya ve kaba uzun tüylerden oluşan üst tabakaya sahip olmaktadır. Uzun kürke sahip olan Manx kedileri ise Cymric yani diğer adı ile Kelt kedisi olarak adlandırılmaktadır. Bu türün bacaklarında, boynunda ve karın kısmında ipeksi yapıya sahip olan orta uzunlukta tüyler bulunur.

 

Manx kedileri, orta boydadır ve yuvarlak yapıdaki vücuda sahiptirler. Arka ayakları, ön ayaklarına oranla daha uzundur. Omuz yapısı kaslıdır. Kafası büyük ve yuvarlak şeklindedir ve yanak kemikleri güçlü yapıdadır. Kulaklarının alt kısmı geniş, üst kısmı ise dardır. Gözleri yuvarlak, geniş bir görünümde, burnu ise orta boydadır ve hafif açılı durur.

 

Diğer Hayvanlar ve Çocuklar İle İlişkisi

Çocuklar ile oldukça iyi anlaşabilen Manx, çocuklu ailelerin bakabileceği ideal türlerden biridir. İlgiyi seven Manx kedisi, hileleri öğrenme konusunda da ustadır. Bu nedenle ilgisini çeken zeka oyunları, onun için büyük keyif vericidir. Diğer evcil hayvanlar ile anlaşabilir ancak her türde olduğu gibi tanıştırma aşaması kontrollü olmalıdır. Özellikle kedileri seven köpekler ile iyi anlaşır ve arkadaşlık kurmayı sever. Aynı evin içerisinde sevecen ve hareketli bir köpek ile birlikte yaşam sürebilir.

This Post Has 5 Comments

 1. özge Elitaş Reply

  Kuyruksuz bir garip

 2. zeynep Reply

  çok güzel bir kedi ırkı. belgesellerde tanıtımını izlemiştim

 3. zeynep Reply

  çok tatlı

 4. zeynep Reply

  çok tatlılar

 5. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok tatlılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.