Kedi cinsleri

Mavi Rus Kedi Cinsi Bakımı, Sağlığı

Mavi Rus (Russian Blue) Keri cinsinin en belirgin özelliği, tüylerinin gümüş mavi renkte olmasıdır. Dikkat çekici rengi ve tüyleri ile büyük bir ilgi görmektedir.

 

Tarihçesi Nedir?

Mavi Rus kedisi, gümüş mavi renkli, uzun yüzlü ve kısa tüylü özelliklerinden oluşan bir ırktır. 1860’lı yıllarda ilk olarak Kuzey Avrupa!da ortaya çıkmıştır. Daha sonra 2. Dünya savaşı sonrasında İngiltere ve İskandinav’ya oradan da Amerika’ya getirilmiştir. Bilinen bir teori, kedi cinsinin Rusya’nın kuzeyinde ortaya çıktığını ve bu yüzden de kalın tüylerden oluştuğunu söylemektedir. Günümüzde de Mavi Rus kedi ırkı en fazla Rusya’da bulunmaktadır.

 

Mavi Rus Kedilerinin bilinen diğer 3 farklı mavi renkli kedi ile hiçbir gen bağı bulunmamaktadır. Diğer mavi kediler, British Blue, Chartreux ve Korat olarak bilinmektedir. Ancak bu kedi cinsleri ile Mavi Rus kedisi arasında karakteristik, tüy yapısı ve gen olarak büyük farklar bulunmaktadır. Bu ırkların her biri farklı efsaneler içerisinde bulunmuştur ve çok eski dönemlerden hepsinin aynı çıkış noktasında olduğu vurgulanmıştır.

 

Mavi Rus kedisi ilk olarak 1871 yılında Londra’da gösteriye çıkmıştır. O zamanlar bu ırkın tüy yapısı daha parlak ve inceydi. Kediye olan büyük ilginin ardından Mavi Rus kedisi 1912 yılında resmi olarak İngiltere tarafından kabul edilmiştir. Ülkede ırkı korumak için birçok çalışmalar sürdürülmüş ve ırk da savaş döneminde zor yıllar atlatmıştır.

 

1965 yılında İskandinav ve İngiliz uzmanlar Mavi Rus kedisi ile diğer türleri çiftleştirerek farklı sonuçlar elde etti. Ancak 1965 yılında değişimden memnun olmayan bir grup, cinsin orijinal halini devam ettirmek için çabaladı.

 

Mavi Rus kedisinin Amerika’ya girişi 1900’lü yılların başında olmuştur. Ancak ülkedeki yetiştiricilik ancak 1947 yılında başladı.

 

Kişiliği Nasıldır? 

Mavi Rus Kedisi, genel olarak nazik olması ile bilinmektedir. Sakin, sessiz ve biraz da utangaç bir yapısı vardır. En sevdiği aktivitelerden biri tırmanmaktır. Aile üyelerine karşı sıcak ve samimidir. İyi ilişkiler kurarlar ve yaşadıkları alanın değişmesini sevmezler.

 

Genel olarak daha rutin bir hayattan hoşlanırlar. Her zaman aynı yerde mama yemekten ve tuvalete çıkmaktan keyif alırlar. Kumlarının daima düzenli ve temiz olması da önemlidir.

 

Sağlık Durumu

Melez ve safkan kedi türlerinin maruz kaldığı hastalıklar vardır. Bunlar, doğada genetik bir biçimde var olan sağlık problemleridir. Kedi ırkları bu hastalıklara karşı farklı direnç göstermeleri ve yatkın olmaları ile ayrılırlar. Mavi Rus Kedisi genel yapısı ile sağlıklıdır.

Ortalama yaşam süreleri 10-16 yıl arasında değişmektedir. Ağırlıkları ise 3 buçuk ve 7 aralığındadır.

 

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Mavi Rus Kedileri tüylerinin taranmasından büyük keyif alır. Tüylerinin sağlığı açısından da haftada 2 kez düzenli olarak taranması gereklidir. Böylelikle ölü derilerden arınacaktır.

 

Mavi Rus Kedisini diğer kedilerde olduğu gibi diş eti hastalıklarından korumak için dişlerinin fırçalanması gerekir. Ağız için günlük olarak bakım yapılması doğru olsa da haftada 1 kez yapılması yeterlidir. Tırnaklarının her hafta düzenli olarak bir kez kontrol edilmesi ve çok uzun kesilmesi gerekir. Ancak tırmanmayı sevdiği için çok kısa olmamalıdır.

 

Gözlerinde enfeksiyonu önlemek için akıntı olduğunda ıslakken silinmelidir. Gözlerinin silinmesi için temiz bir bez kullanılmalıdır.İki göz için bezin farklı kısmı kullanılmalıdır.

 

Kulaklar haftada bir kez düzenli olarak kontrol edilmeli ve kirli ise hazırlanmış olan elma sirkeli su ve pamuk kullanılarak temizlenmelidir. Kulaklarını silmek için kulak çubukları kullanılmamalıdır.

 

Kum kabına önem verilerek günlük olarak mutlaka temizlenmelidir. Mavi Rus Kedisi kumun temiz ve düzenli olmasını sever. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Diğer hayvanlardan veya olabilecek kazalardan korumak için kontrollü davranılmalıdır. Sokak hayvanlarından hastalık bulaşmaması için çok fazla bir arada tutulmaması gerekir.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri 

Mavi Rus Kedisi, kaslı ancak zarif bir vücuda sahiptir. Paltosunun rengi ile dikkat çeken ve ilgi gören Mavi Rus kedisinin tüyleri de ipeksi yapıdadır. Uzun ince bacakları vardır ve bu da zarif görünümünü tamamlar. Yeşil gözleri, güzelliğini tamamlayan diğer bir unsurdur. Gözleri yuvarlak, kuyrukları ise orta uzunluktan oluşmaktadır.

 

Kuzey Amerika, ırkın yalnızca mavi rengini tanımış olsa da Yeni Zelanda, İngiltere ve Avustralya’da farklı renkleri de bulunmaktadır.

 

Diğer Hayvanlar ve Çocuklar İle İlişkisi

Çocuklar ile oldukça iyi anlaşabilen Mavi Rus Kedisi, ilk başta çekingen bir tavır sergiler. Ancak daha sonraları oyuncu, aktif ve rahat kişiliğini ortaya çıkartır. İlgiyi sever ve aile üyelerini benimser. Her zaman yanlarından olmak ve ilgi görmek ister. Zekası yüksek olmasından dolayı hileli oyunları sever. Kendisine nazik ve anlayışlı davranan kişiler ile iyi anlaşır.

Evcil hayvanlar ile kısa sürede arkadaşlık kurabilir ancak tanıştırılırken temkinli ve kontrollü olunması gerekir. Kediler ile anlaşmayı ve oynamayı seven evcil köpekler, Mavi Rus Kedisi ile birlikte arkadaş olabilmekte ve iyi anlaşmaktadır.

This Post Has 2 Comments

  1. Duygu Balamur Reply

    2 yıldır bizimle olan Russian Blue kedimiz. Çok nazik, çok zeki, ne istediğini anlatan çok temiz bir kedi. Hiç bir saldırganlığı huysuzluğu olmadı bu zamana kadar. Sevgi dolu bir dost.

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.