Köpekler

Yaz ve Kış Yavru Köpeklerde Sağlık Durumu

Mevsim geçişleri insanları bile etkileyebilecek bir doğal olaydır. Ancak bu durumda bilhassa yavru köpeklerde mevsimlerin önemine değinmek gerekiyor. Zira tıpkı çocukluk dönemimizde olduğu gibi kışın gök gürültüsünden korkmak, yazın ise sıcaktan bunalmak köpekler için var olan sabit özellikler arasındadır.

 

Aynı şekilde yağışlardan ve soğuktan korunmak için bir barınağa ihtiyacı olan canlılar gerekli yaşamsal fonksiyonları için sıcak ve soğuk havaya ihtiyaç duyarlar. Yani yazın serinlemek, kışın ise ısınmak tüm canlılar için ortak bir gereksinimdir.

 

Kış Mevsiminde Yavru Köpeğiniz

Kış mevsiminde yavru köpeklerin en önemli ihtiyacı barınmadır. Aslında bu durum tüm canlılar için geçerlidir. Ancak yavru bir köpeğin barınma ihtiyacı kış aylarında ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı için önem addeder.

 

Kış ayları soğuk geçtiği için tüyleri ne kadar uzun ve çift katmanlı olan bir ırk olsa da üşümesine engel olmayacaktır. Bu nedenle ona bir kulübe ya da içeride yaşayabileceği sıcak bir ortam ayarlanmalıdır. Ek olarak kar, yağmur ve dolu yağışları köpeğinizin hastalanması için en müsait ortamı yaratacaktır.

 

Kış mevsiminde yavru köpekler hastalık açısından gayet müsait bir hal alırlar. Dayanabilmeleri için takviyeli mamalar ve sıcak bir yuva ise en birincil şarttır.

 

Yaz Mevsiminde Yavru Köpeğiniz

Yaz mevsimi çoğu zaman kış aylarına kıyasla çok daha kolay geçer gibi bir algı yaratır. Sıcak havanın tadını çıkaran insanlar kadar hayvanlar ise sevimli pozlara bürünür. Serinlemeye çalışan köpekler, güneşten bunalıp gölgeye uzanıp yatarlar.

 

Peki ya yavru köpeklerin yaz aylarında yaşadığı sorunlar ne olacak? Bu noktada bilgi sahibi olmamak gerçekten ciddi sorunlarla karşılaşmanız için büyük bir fırsat yaratacaktır.

  • Yavru Köpekler İçin Güneş Banyosu

Yaz aylarında yavru köpekler güneş altında yatmayı tercih ederken yetişkinler bundan kaçınırlar. Yetişkin olanları gölgede uzanmış biçimde görüyorken yavruları hep güneş ışınlarının odak merkezinde açıklık alanlarda görürüz. Gözünüzü ondan ayırmayıp öğlen 12 ile 3 arasında kesinlikle güneşe çıkmasını önlemelisiniz.

 

Aksi halde bilhassa açık tenli ve burunlu köpeklerde güneş yanıkları derin dermatolojik müdahalelere sebep olabilir. Güneş yanığı olarak adlandırılan hadise tüyleri etkiler ve kışın daha fazla soruna yol açabilir.

 

Genellikle köpeklerde lokal olarak görülen tüy dökülmeleri, yaz aylarında yaşanan artan dökülmeler ve derilerde görülen yanık izlerinin sebebi güneştir. Yanıcı ve yakıcı olan saatlerde kesinlikle gölgede ya da evin içerisinde olması sağlanmalıdır. Bu süreçlerde ise bol su tüketmesi için su kabını her gün tazelemek önemlidir.

  • Yavru Köpeklerin Yaz Mevsiminde Beslenme Seçenekleri

Yaz aylarında yiyecek yönünden çok fazla sorun yaşamazsınız. Fakat içecek konusunda temkinli davranmak zorundasınız. Keza her zamankinden daha fazla nem kaybı yaşayacak ve terlemeyle vücudundan sıvı atacaktır. Fazla soluk alıp vermesi yine nem kaybına yol açarak su içme isteği uyandıracaktır.

  • Yavru Köpeklerin Yaz Aylarında Dışarıya Çıkması

Yavru köpekler yaz aylarında yalnızca akşamüstü dışarıya çıkarılmalıdır. Keza uzun süre güneş altında yürümek onlar için büyük bir külfet olacaktır. Bu iki taraflı olarak sorunlara delalet edebilir. Güneş çarpması üstten gelen ışınlar neticesinde koma ya da bilinç kaybı gibi sorunlarla gözlemlenebilir. Aynı şekilde sıcak zeminden patilerinde doku zedelenmeleri yaşanabilir. Bu gezintilerde her 5 dakikada bir durup ona yanınızda taşıdığınız kapla su vermeniz gerektiğini unutmayın.

  • Yavru Köpeklerin Yazın Böceklerle İmtihanı

Yaz aylarında köpeğinizin en büyük aktivitelerinden birisi sinekleri yakalamak olacaktır. Artan sineklerle resmen savaşmaya başlayacak ve birçoğunu yakalayıp yutacaktır. Ancak karşısına gelen arının sinek olmadığını fark edemeyeceğine emin olabilirsiniz. Yine yakalayacağı böcekler zehirli olabileceği gibi onları yutarken ısırılma riskini sonuna kadar yaşayacaktır. Veterinerinizle her zaman bağlantıda olacağınız birkaç ay geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

  • Yavru Köpeklerde Yaz Aylarında Görülen Parazitler

Kene ve pire mevsimi olarak adlandırılan yaz ayları dışarıdan gelecek çok sayıda dış parazitin adresi haline gelmesine sebep olacaktır. Her eve girdiğinde yoğun bir inceleme, mümkün mertebe kene tarağıyla kontrol ve pire kontrolü yapmanız gerekebilir. Yalnızca köpeğinizi değil yattığı yeri de incelemeniz tavsiye edilir.

  • Yavru Köpeklerde Yaz Aylarında Yaşanan Zehirlenmeler

Farklı kimyasal ürünlerle teması, merak duygusundan ötürü burnunu soktuğu herhangi bir hayvan yuvası ya da zehirli bir böceğin sokması sonucunda köpeğiniz bilincini dahi kaybedebilir. Bu tip acil durumlarda vakit kaybetmeden veterinerinize gidiniz.

  • Yavru Köpeklerde Yaz Aylarında Çıkan Yaralar

Yaz aylarında özellikle güneş batarken çok hareketli olan minik dostunuzu dışarıya gezintiye çıkarabilirsiniz. Fakat bu hareketlilik ve aktivite zenginliği onun yaralanmasına sebep olabilir. En çok görünen vaka ayağına cam ya da taş batmasıdır. Bu gibi yaraların dışında ise vücudunda ısırma ve sokmalardan oluşan lezyonlar sıkı bir müdahale gerektirebilir. Veterineriniz tüm enfeksiyon risklerine göre çözüm yolu konusunda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.