Kedi cinsleri

Mojave Spotted (Mojave çöl Kedisi) Bakımı

Mojave Spotted Kedi Cinsi, en belirgin özelliği iri kafa yapısı ile tanınmaktadır. Mojave Desert ismi ile de bilinen Mojave Spotted, köken olarak Amerika’ya bağlıdır.

 

Tarihçesi Nedir?

Mojave Çöl Kedisinin orijinal adı Mojave Desert Cat olarak bilinmektedir. Dünyada ilk kez 1980 yılında Güney Kaliforniya’da bulunan Hesperia adındaki küçük kasabada bulunmuştur. Hikayesi ise vahşi kedilerin sert çöl havasından korunmak ve çiftleşmek için girdikleri çalılıkların arasındaki tünelde April Langford tarafından bulunmasıdır. Tünelde toplam altı kedi bulunmuş ve hepsi noktalı olarak birbirine benzemekteydi. Fakat renkleri siyah, altın, kahve ve gümüş olarak farklılık gösteriyordu.

 

Bu kedi türleri geniş kemik yapıları, iri patileri bakımından evcil türlerden oldukça farklıydı. Patilerinin yapısı Vaşak ve Bobcat türleri ile benzerlik gösteriyordu. Az sayıda yavru doğuruyorlardı ve üremeleri oldukça zordu. Ortalama yaşam süresi bilinmemekteydi. Avcı kimlikleri, beslenmelerini belirlemişti ve doğada bulunan böcek, kertenkele, kuş ve çöl farelerini yakalıyorlardı. Fiziksel özellikleri ve zor yaşam koşulları bakımından diğer türlerden farklılık gösteren bu cins, açlık ve soğuk ile mücadele ediyordu. Kitten Milk Replacamen, 1984 yılında sedir ağacının altında bulduğu 6 adet Mojave Çöl Kedisini ilk kez kapalı ortama aldı ve bakmayı sürdürdü. Ancak kalıtsal olan vahşi doğa genlerinden dolayı tam olarak evcil olamadılar.

 

1990 yılından itibaren bölgeye yerleşmeye başlayan insanlar, bu türün bölgeden uzaklaşmasına neden oldular.

 

Kişilikleri Nasıldır?

Mojave Çöl Kedisinin kökenleri vahşi doğaya bağlı olduğu için karakteri de bu yönde şekillenmiştir. Dışa dönük ve oldukça bağımsız bir karaktere sahiptir. İnsanlar ile birlikte güvenli bir biçimde yaşamalarına rağmen çok fazla tutsak kalmayı sevmezler. Dışarı çıkma istekleri oldukça yüksektir. Bahçeye çıkarak böcek, sinek ve kuşların peşinde dolaşmayı, avlanmayı oldukça fazla severler.

 

Her an tetikte olurlar ve çeviktirler. Aktif, güçlü ve meraklı bir yapıları vardır. Bu nedenle de sürekli olarak kendilerine yapacak bir iş bulurlar. Aktivite, avcılık ve bağımsızlık özellikleri oldukça güçlüdür. Başka kediler ile geçinme konusunda çok iyi değillerdir. Sürekli olarak tehlike ortamında kalmış olmaları ve kendini koruma iç güdüsü diğer hayvanlar ile mesafeli olmasına neden olmaktadır.

 

Sağlık Durumu

Saf kan olan veya olmayan tüm kedi cinslerinde belirli çeşitli hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıklar doğadaki genlere bağlı olarak oluşmaktadır. Mojave Çöl Kedisi doğa yaşamına ayak uydurması ve sağlam genlere sahip olması nedeni ile genel olarak sağlıklıdır. Genetik bir rahatsızlığı ve kalıtsal hastalığı bulunmaz.

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mojave Çöl Kedisi kısa tüylere sahiptir ve tüyleri için basit bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca yapısı gereği çok fazla bakıma da ihtiyaç duymamaktadır. Kısa kürkünde bulunan ölü derin yok olması için haftada bir kez taranması yeterlidir.

Diğer kedi cinslerinde olduğu evde bakılan Mojave Çöl Kedisinin diş eti hastalıkları oluşumundan korumak için dişleri fırçalanmalıdır. Haftada bir kez ağız ve dişleri kontrol edilerek temizlenmesi idealdir.

 

Göz kenarlarında oluşan akıntının enfeksiyona neden olmaması için silinmelidir. Bu işlem için yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Kulakları haftada bir kez kontrol edilerek kirli olması durumunda temizlenmelidir. Temizleme için kulak çubuğu kullanılmamalıdır. Pamuk ve sirkeli su kulakları silmek için doğru yöntemdir.

 

Tuvaletini evin içerisinde kum kabına yapıyor ise sürekli olarak temizlenmelidir. Günlük olarak değiştirilen kum, daha sağlıklı ve hijyenik olmaktadır.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Mojave Çöl Kedisi cinsi, kısa ve kalın tüylere sahiptir. Tüyleri; samur rengi, gümüş, mavi, altın kahve veya kestane renklerinden oluşabilmektedir. Desenleri ise benekli, tekir veya leopar olarak farklılık gösterir.

 

Vücut yapısı büyüktür ve egzotik bir görünüme sahiptir. İri boyutlarda olan Mojave Çöl Kedisinin kafası ön tarafa doğru incelen yuvarlak hatlardan oluşmaktadır. Burun yapısı kısa ve geniştir. Bıyıklarının bulunduğu yer çıkıntılı olması ile burnun kare görünümünde olmasına neden olur. Gözleri birbirinden uzak, oval ve hafif yatık biçimindedir. Kulaklarının boyutu normaldir ve kafanın geri kısmından öne doğru yuvarlatılmış bir biçimde görünür. Bacakları kaslı ve ince, patileri ise geniş ve büyük görünümdedir.

 

Mojave Çöl Kedisinin pençeleri, doğası gereği güçlüdür. Ayaklarının her birinde normalden daha fazla parmak bulunabilir. Kuyruk boyutu kısa denilebilecek uzunluktadır. Genel itibari ile vücudunun kemik yapısı güçlüdür. Tüyleri de parlak, ipeksi ve kısadır.

 

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle İlişkisi

Mojave Çöl Kedisi özgürlük düşkünü, avcı ve bağımsız özellikleri ile diğer kedilere oranla daha ağırbaşlıdır. Başka kediler ile geçinmesi çok kolay değildir. Bu nedenle tanışma ve alışma süresi için gözetim altında olmalıdır.

 

Çocuklar ile anlaşması ise kedilere oranla biraz daha iyidir. Aile fertlerini sever ve kendisine nazik davranan çocuklar ile iyi anlaşır. Sürekli hareket halinde olması, dışarı çıkmak istemesi ve avlanma içgüdüleri, yalnız bırakılmamasını gerekli kılmaktadır. Dikkat ve ilgisi oldukça yüksektir. Kendisini sevmeyen veya saldırgan yapıda olan diğer hayvanlar ile geçinmesi oldukça zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.