Kedi cinsleri

Munchkin Kedi Cinsi Sağlığı ve Bakımı

 Munchkin Kedi Cinsi’nin sahip olduğu en belirgin özelliği bacak yapısının kısa olmasıdır. Tıknaz bir görünüşe sahip olan Munchkin Kedi Cinsi kısa bacaklı ve seçkin kedi ırklarıdır. Görünüm olarak Amerikan asıllı Shorthair ile benzerlik göstermektedir.

 

Tarihçesi Nedir?

Munchkin Kedi Cinsi doğal yaşamda kendiliğinden var olmuş bir türdür. İlk kez 1930’lu yılların başında İngiltere’de görülmüştür. Daha sonra ise 1950’li yıllarda Rusya’da aynı ırka rastlantı sonucu ulaşılmıştır. Dünya genelinde en fazla ve yaygın olarak Amerika’da bulunan Louisiana eyaletinde yer almaktadır.

 

Sandra Hachenedel 1983 yılında Lousiana’nn Muckin kasabasında siyah yavru bir kediye rastladı. Onu alarak ismini böğürtlen koydu. Yavrunun büyümesi ile şaşırtıcı bir şeyle karşılaştı. Kedinin vücut yapısı normal ancak bacak boyu cüce ırkından olan Corgi’ye benzemekteydi. Daha sonra Sandra yavrulayan kedinin yavrularından birini Munchkin kolonisini oluşturmakta olan Kaye LaFance’ye verdi. Bu cüce ırk onun kontrolü altında gelişmeye devam etti. Günümüzde Munchkin Kedi Cinsi olarak bilinen bu ırk Blackberry (böğürtlen) ve Toulouse kedilerinin soyundan gelmiştir.

 

Kişilikleri Nasıldır?

Munchkin Kedi Cinsi oldukça meraklı ve hareketli yapıya sahiptir. Kısa bacaklı olmalarına rağmen oldukça hızlı hareket ederler ve koşarlar. Vücutları zariftir ancak korkusuz ve cesur bir kişilikleri vardır. Munchkin ırkı kolay bir biçimde terbiye edilebilir. Bu nedenle de diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile iyi anlaşırlar.

 

Sosyal, eğlenceli ve iyi huydu kedilerdir. Komutları kolayca anlayarak yerine getirebilirler. Öğretilen her davranışı hevesle yerine getirirler. Diğer kediler ve insanlar ile anlaşabilen Munchkin Kedi Cinsi, iyi bir dostluk ilişkisine sahiptir. Çocuksu olan neşeli karakterlerini hayatları boyu devam ettirirler. Oyunculuk, konuşkanlık, ilgi, dikkat ve avcılık konusunda iyidirler. Oyun oynamayı sevdikleri için sürekli olarak sahibinin etrafında dolaşmaktan hoşlanır.

 

Kucağa alınarak okşanmayı ve ilgi görmeyi sever. Hem kapalı hem de açık alanlarda yaşam sürebilir. Sosyal, meraklı ve öğrenmeye açık olması, sahibi için de avantajlıdır. Sahibinin istediklerini kısa sürede yerine getirmeyi, komut almayı ve hareket gerektiren aktivitelerde bulunmayı çok sever.

 

Sağlık Durumu

Saf kan olan ve olmayan tüm kedi ırklarında belirli farklı hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıklar doğadan gelen genlere bağlı olarak oluşmaktadır. Munchkin Kedi Cinsinin sağlık durumu genel olarak iyidir. Genetik veya kalıtsal olarak sağlık problemleri yoktur. Ancak dışarıdan gelen hastalık ve enfeksiyonlara karşı çok fazla direnç gösteremeyebilir. Bu nedenle kontrollerinin yapılması gerekir.

 

Munchkin Kedi Cinsi, ortalama 15 yıllık bir yaşam süresine sahiptir

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Munchkin Kedi Cinsinin kısa yapıda olan tüyleri çok fazla bakım gerektirmez. Haftada bir kez taranması, kısa kürkünde bulunan ölü deri ve kılların dökülmesi için yeterli olmaktadır.

 

Diğer kedi cinslerinde olduğu evde bakılan Munchkin Kedi Cinsi de diş eti hastalıkları oluşumundan korunmalıdır. Bunun için haftada 1 kez ağız bakımı yapılmalı ve dişleri fırçalanmalıdır.

 

Göz kenarlarındaki akıntının enfeksiyona neden olmaması için zaman geçmeden silinmelidir. Bu işlemi yaparken yıkanmış ve yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Kulakları haftada bir kez düzenli olarak kontrol edilerek kirli olması durumunda temizlenmelidir. Temizleme işlemi için kulak çubuğu kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi durumda kulak zarında kalıcı hasara neden olabilir. Pamuk ve sirkeli su kulakları temizlemek için en doğru yöntemdir.

 

Tuvaletini evin içerisinde yapan kediler için kum kabı temizlenmeli ve hijyenik olmalıdır. Böylelikle kedi de daha sağlıklı ve mutlu olacaktır. Dışarıda tuvaletini yapan kediler için de yine kum alanları oluşturulmalı ve bu bölgeler temizlenmelidir.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Munchkin Kedi Cinsi, kısa ve kalın bir kürke sahiptir. Tüyleri; kahverengi, siyah, altın, gri ve gümüş gibi her çeşitte olabilmektedir. Desenleri ise tekir, leopar olarak farklılık gösterebilir. Çok fazla tüy dökme sorunu yoktur ancak diğer kediler gibi bahar aylarında sık sık tüy dökerler. Bu da kürklerinde yaşanan değişimden kaynaklanmaktadır.

 

Vücut yapısı orta boyutlardan oluşur. Kafa biçimi genel hatları ile yuvarlaktır. Göz rengi farklılık gösterebilir ve yapısı hafif yukarı kalkıktır. Kulaklarının alt kısmı geniş, yukarısı ise daha ince yapıdadır. Kuyruk uzunluğu da orta boyutlardan oluşur. Munchkin kedisinin en belirgin özelliği kısa bacaklara sahip olmasıdır. Vücut yapısının normal ve orta boyutlarda olmasına rağmen bacakları kısadır.

 

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle İlişkisi

Munchkin Kedi Cinsi genel olarak ılımlı ve sevecen bir türdür. Bu nedenle çocuklara karşı sıcak davranarak ilgi bekler. Kendisine ılımlı yaklaşan çocuklar ile hareketli oyunlar oynamayı sever. Evcil kedi ve köpekler ile tıpkı çocuklarda olduğu gibi iyi geçinir ve dost olur. Kedileri seven köpeklere sahip olan aileler, Munchkin Kedisini tercih edebilirler. Böylelikle hayvanlar arasında geçimsizlik yaşanmaz.

 

Munchkin, aktivite bakımından oldukça hareketlidir. Sürekli olarak hareket etmeyi, sıçramayı ve tırmanmayı sever. Bu nedenle oyun oynamak tam da ona göredir. İyi ilişkiler kurarak oyun, ilgi ve sevgi bekler.

This Post Has 4 Comments

 1. Ersin aytur Reply

  Bu cins yaru kedi almak istiyorum bu konu hakkında bilgilendirirseniz nerden temin edileciğini sevinirim

 2. özge Elitaş Reply

  O ne öyle minik ve bodur çok tatlı

 3. zeynep Reply

  çok sevimli

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok tatlı gözüküyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.