Kedi cinsleri

Nebelung Cinsinin Beslenmesi ve Bakımı

Orta uzunlukta bir tüy biçimine sahip olmasının yanı sıra oldukça yassı bir vücut yapısına sahiptir. Fakat vücudunun şekline dair ayrıntılar tüy biçiminden ötürü pek belli olmaz. Çift katmanlı tüyleri vücut ölçülerini gizlemeyi başarır. Eğer Nebelung cinsi kedi bakmak istiyorsanız Persian ile ortak özellikler taşıyan bu ırkın bazı özelliklerini bilmeniz gerekir.

 

Öncelikle birçok kedi ırkına göre bulunduğu ortama çok daha kolay adapte olan bir kedidir. İçeride bakıma uygundur fakat insanlarla anlaşması o kadar kolay değildir. Yani ortama ayak uydurabiliyor olması ev ahalisiyle kaynaşarak hemen anlaşabilmesini kolaylaştırmaz. Dolayısıyla bebeklerle ve çocuklarla tam manasıyla iyi bir iletişim kuramaz.

 

Ekstradan evinizde farklı evcil hayvanlar besliyorsanız yine bu noktada sorunlarla karşılaşmanız kuvvetli muhtemel. İlgi isteyen ve yalnızca sahibine ilgi gösteren bir karakteristik yapıya sahip olduğunu söylemek gerekir. Oyunlara karşı ilgisi çok yüksek olmamakla beraber aktivitelere karşı kayıtsız kalmaz. Hareketli yapısıyla enerjisini gün boyu dışarıya yansıtır.

 

Nebelung Karakter Özellikleri

Aslında sıcakkanlı bir kedi ırkı olmasına rağmen çocuklarla ve bebeklerle müthiş anlaşamaması aile ortamına alınmadan evvel sorgulamalara sebep olur. Nebelung cinsi kedilerin ortak özelliklerinin sahipleri dışında insanlarla da çok iyi anlaşamamasıdır. Dolayısıyla ona ilgi ve sevgi gösteren bir sahibi varsa ev ortamında çok mutlu olduğunu her halinden anlayabilirsiniz.

 

Üstelik eğitim süreçlerinde sıkıntı yaşamadan istediğiniz düzeyde bir başarıya ulaşabilirsiniz. Çünkü zeki bir ırktır. Bir kediyle at getir oyunu oynamak istiyorsanız herhangi bir nesneyle bunu çok rahat yapabilirsiniz. Nebelung kedisi attığınız nesneyi bulup size geri getirmeye ve bu oyunun devamlılığını sağlamaya bayılır. Yaptığı en büyük yaramazlıklar arasında ise garip bir biçimde musluk olan yerlerde onu bulmanız olacaktır. Lavabo içine yatmış vaziyette bulabileceğiniz gibi açık musluklardan ve su akan bir hortumdan diğer cinsler gibi korkmamaktadır.

 

Nebelung Vücut Yapısı

Orta boy bir vücut şekline sahip olmasından ötürü Nebelung kedisi ufak kediler arasında tanımlanamaz. Hatta birçok kedi ırkına göre büyük olarak sayılabilir. Hoş burada çok kısa olmayan tüylerinin etkisini hesap etmek gerekir. Kafası hem aşırı düz hem de yassı bir pozisyonda durur. Bu ona farklı bir görünüm kazandırırken kulakları normalden daha büyüktür.

 

Kuyruğu ise vücuduna oranla uzun olan kedi cinslerindendir. Kuyruğuyla sık sık oynayan ve saatlerce kendi kendine vakit geçirebilen bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Yüzlerinde en keskin hat burunlarındadır. Kas yapıları belirgin olduğu gibi güçlü olduklarını yaptıkları hareketlerden ve kabiliyetlerinden anlayabilirsiniz.

 

Nebelung Çıkış Yeri

Nebelung kökeni incelendiğinde çok eski bir kedi ırkı olmadığını görebilmekteyiz. Başta 1980’li yıllarda doğduğu düşünülen ve araştırmalarda bu sonuca varan bir soy ağacı vardır. Angora cinsinin özelliklerini taşıyan bu ırkın Nebelung ismini alarak resmi olarak kayıtlara geçmesi ise 1987 yılını bulmuştur. Siyah ve gri tonlarında doğmuş yavrulardan düzenli olarak türeyerek günümüze kadar gelmiştir.

 

Orijinal olarak Nebelung kedisi alternatif bir isimle daha anılır. Böylelikle Creature of the Mist ismiyle karşınıza çıkabilir. Her iki isimde literatüre göre aynı kedi ırkını temsil eder. Çıkış noktası ise Avrupa olarak bilinmesine karşılık Amerika’dır. Araştırmalarla sabitlenen bu bilgi tüm kedi federasyonlarınca kabul görmüştür.

 

Nebelung Tüyleri ve Tüy Bakımı

Aslında çok uzun tüylere sahip olduğunu söyleyemeyiz. Fakat Persian özelliklerine sahip olduğunu daha önceden söylemiştik. Haliyle yarı uzun tüylü olarak tanımlanan orta ırklar arasında gösterilebilir. Burada tüyleri açısından en belirgin nokta ise çift katmanlı ve oldukça sık tüylere sahip olmasıdır. Sıkı tüyler yumuşak bir dokunuş hissi yaratırken saten hissi sağlamaktadır.

 

Tüylerinin yarı uzunlukta oluşu birçok kişinin Nebelung tüy bakımı konusunda sorun yaşayıp yaşamayacağını merak etmesine neden olur. Bu bağlamda hassas bir deriye sahip olan bu ırkın çokta tüy taramasına ihtiyaç duymadığına söylemeliyiz. Yani haftada iki kez fırçalamak onun tüyleri için yeterli bakımı sağlayacaktır. Burada amacın kopmuş ve dökülmeye yüz tutmuş olan kıl ve tüylerden arınması olduğunu söylemeliyiz. Eğer sık sık taranıp fırçalanırsa tüylerinde dökülmenin artacağı, dermatolojik rahatsızlıklara sebebiyet vereceği bilinir.

 

Nebelung Renk Skalası

Genellikle kullanılan ve türemesi için birleştirilen anne baba genini fazlasıyla baskın olarak renklerinde görebiliriz. Nebelung renkleri arasında gri en çok rastlanan renk olmaktadır. Burada ana unsurlardan birisi ise yaşadığı coğrafyadır. Örnek vermek gerekirse Amerika’da bulunan ve kökeninin buradan türediği bilinen Nebelung açık gri tonlarda görünür.

 

Oysa Avrupa’da türeyen Nebelung cinsi kedilere bakıldığında maviye çalan bir gri tonuna rastlamak mümkündür. Doğal olarak daha koyu olduklarını düşünmek mümkün hale gelir. Gözlerinde ise sabit renkler vardır. Sarı ve yeşil tonlarından birisine sahip olan kedinin gözlerinin renkleri son derece derindir. Bu bakışlarıyla size yön verebilen bir dostunuz olacağı anlamına geliyor.

 

Nebelung Beslenme

Hiçbir özel bakım biçimine sahip değildirler. Tüylerinin haftada bir iki kez fırçalanması gibi beslenme formlarının da bu bağlamda klasik çizgiden sapmadığını söyleyebiliriz. Kuru ve yaş mamaların farklı içerikli olanları günümüzde sık sık tercih ediliyor. Onun damak zevkine göre şekillendireceğiniz bir beslenme programını uygulayabilirsiniz.

 

Oyunlarda ve aktivitelerde ya da eğitim esnasında onu cesaretlendirmek ve teşvik etmek için ödül maması kullanmak en doğru yöntem olacaktır. Ancak oyunlara karşı ilgisiz davranabildiğinden ötürü ödül mamasını vadeden bir oyunun ardından mutlaka onu veriniz. Eğer vermezseniz bir sonraki sefere mutlaka oyuna daha da uzak durarak mantığıyla sizi hayrete düşürecektir.

 

Nebelung Bakımı ve Sağlık Durumu

Gencinden yaşlısına herkesin bakabileceği son derece sevimli bir kedi türüdür. Nebelung kedileri 15 yıla kadar sürebilen ömürleriyle eviniz için ayrı bir renk olabilir. Veteriner ihtiyacı tamamıyla rutin kontroller kapsamındadır. Bunun dışında hiçbir şekilde kalıtsal rahatsızlığı yoktur. Haliyle uzun seneler sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürebilen bir türdür.

 

Tüy bakımını sık sık gerekmediği için kendinize uygun periyotlarda yapabilir ve beslenmesi için ekstra çaba sarf etmeden bakımını üstlenebilirsiniz.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Gri guzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.