Kedi cinsleri

Norwegian Forest Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

İri kedi sevenlerin ilk tercihlerinden birisi olan Norwegian Forest aynı zamanda uzun tüylüdür. Böylece hem büyük vücudu hem de tüyleriyle ortada dolaşan cüsseli bir kedi ırkı olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak 10 kilo civarında olabilen Norwegian Forest kedisi son derece kaslı ve atletik bir yapıya sahiptir. Yani hantal bir irilikten söz etmek mümkün değildir.

Vücut yapılarının büyüklüğüne karşılık tüm hareketleri kolayca yapabilir ve aktivitelere katılım sağlayabilir. Uzun tüylerinin aynı zamanda yumuşak oluşu büyük bir avantaj sağlar. Bakımının çok daha zor olmasını engelleyen bu etken bakımını üstlenecek kişiler için önemlidir. Kafaları tam olarak üçgeni anımsatır. Aynı zamanda yassı duran kafasının üzerinde iri kulaklara sahiptir.

Sizle anlaşabildiği gibi evde yaşayan diğer aile fertleriyle ve kedilerle anlaşma şansı yüksektir. Normal şartlarda ılımlı bir karaktere sahip olmasının yanında evcil hayvanlarla oyun ortamını bölüşebilir. Kendisi çoğu zaman cüssesinden ötürü otoriteyi sağlayarak çok daha aktif bir yaşam alanını kendisine tahsis edebilir. Diğer kedilere ya da evcil hayvanlara karşı böyle bir üstünlük sağlaması ise zeki ve akılcı davranışlarını ortaya koyar.

 

Norwegian Forest Karakter Özellikleri

Aslında içeride bakılan genel bir ırk olmasına rağmen kökenlerinde dışarıda bakımı ciddi oranda vardır. Bu doğrultuda Norwegian Forest ev ortamında da avcılığını ve hareketliliğini ortaya koymaktan çekinmez. Tabi apartman dairesinde yumuşak ve kadife ses tonuyla bakılırken avcılık açısından pek bir alternatife sahip olamayacak. Ancak her böcek ve haşere onun için potansiyel bir av olacağı için size güzel manzaralar verebilir.

 

Sıcak bir kedi ırkı olması gerçekten büyük bir avantaj sağlarken dairede bakıma uygun olmasını kolaylaştırmaktadır. Mantıksal çerçevenin dışına çıkmayan hareketleri aktivite zenginliğiyle eğitimini tamamlamasını kolaylaştıracaktır. Tırmanma eğiliminin çok yüksek olduğu bir ırk olduğundan ötürü evde ona mutlaka bu imkânı sağlamanız gerekir. Bir tırmanma tahtası, yapay ağaç ya da benzer bir oyuncak türüne ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Norwegian Forest Vücut Yapısı

 

Üçgene benzeyen kafasının üzerinde orta büyüklükten biraz daha iri kulaklara sahiptir. Norwegian Forest kedileri genellikle sahipleriyle vakit geçirirken vücut oranlarını fazlasıyla kullanırlar. Kucağınıza uzun uzadıya yatarken hiçbir bölgesini dışarıda bırakmaz. Tamamıyla size temas halindedir. İlgisini ve sevgi gösterisini nasıl hissettireceğini iyi bilir.

 

Norwegian Forest iri bir kedi olduğundan ötürü vücudu yanlış beslenme formlarıyla atletik yapısını kaybedebilir. Hatta birçok kedi ırkı gibi hantallaşma süreci gayet hızlı gerçekleşebilir. Günümüzde uzun kuyruğuyla ve rengarenk gözleriyle ilgi çeken uzun tüylü kedi cinsinin bazı hastalıklara yatkınlıkları olduğu bilinir.

 

Norwegian Forest Çıkış Yeri

İsminden anlaşılacağı üzere Norveç’e dayanan bir kökene sahiptir. Ancak birçok kişi kedinin oldukça genç bir ırk olduğunu düşünür. Oysa 1930’lu yıllardan bu yana kabul edilen safkan bir ırk olma özelliğini taşır. Genellikle Norveç iklim olarak soğuk olduğu için bu tip hava koşullarına dayanıklıdırlar. Dışarıda yaşama ayak uydurabilmelerinin bir sebebi de budur.

 

Tabi yinede uzmanlar tarafından içeride bakılması uygun görülen kedi ırklarından birisidir. Soyağacında genel anlamda aynı kedi ırkları olduğundan uzun yıllardan beri değişmeden safkan olarak yavrulamaya devam ederler.

 

Norwegian Forest Tüyleri ve Tüy Bakımı

Hem çift katmanlı olması hem de sık köklere sahip olması inanılmaz bir kürke sahip olmasını kolaylaştırır. Aslında Norwegian Forest kedisi soğuğa karşı koyarken bu tüy yapısından fazlasıyla yararlanmaktadır. Örneğin sık tüy yapısının pürüzsüz bir cilt yapısıyla su geçirmeyen bir hal almış olması avantajıdır.
Bu durum soğuğu hissetmemesi içinde müthiş bir etkendir. Aynı doğrultuda Norwegian Forest tüylerinin bakımı için neler yapılacağını merak ediyorsanız rutin bir bakım gerektirdiğini söylemek istiyoruz. Tüylerinin fırçalanma sıklığı olarak haftada 4-5 kez tekrarlanması gerektiğini vurgulayalım. Birçok kişi bunu haftada iki kez yapsa da ne kadar çok fırçalarsanız o kadar sağlıklı ve ipeksi tüylere kavuştuğunu görürsünüz.

 

Aynı zamanda topaklanmalara ve buna bağlı dökülmelere karşı önlem almanın en kolay yolu olduğunu söyleyebiliriz.

 

Norwegian Forest Renk Skalası

Uzun tüyleri kadar farklı renk tercihleriyle Norwegian Forest yavruları çok sevimli bir görünüme sahip olurlar. Erişkinlik döneminde tüylerinin renk tonajlarında açılma ya da koyulaşma gözükebilir. Sarı, Duman, Beyaz ve Siyah renkleri hem Avrupa’da hem de ülkemizde görülebilir.

 

Açık kahve tonuysa birçok kişinin favorisi olarak nitelendirilebilen renklerdendir. Lila ve maviye kaçan birçok tona sahip olan Norwegian Forest kedi cinsinin gözleri ayrıca büyüleyici bakar. Altın renginde olan gözleri parlaktır ve yüzünde silik bir ifadeye sebep olur. Bir diğer göz alternatifi ise yeşil renktir. Bu renk çok daha sevecen bir görünüme sebep olur.

 

Norwegian Forest Beslenme

Norveç’e dayanan kökenleriyle Norwegian Forest kedisinin beslenme ritüelinde balıklar son derece önem taşır. Bu sebeple normal kuru mamalarla başlayabileceğiniz beslenmeye dilerseniz kurutulmuş balık ve et içerikli yaş mamalarla devam edebilirsiniz. Onun için uygun gördüğünüz standartlarda balık temin edip yemesini sağlamak ise mutlu olmasını sağlayacaktır.

 

Net olarak hiçbir Norwegian Forest kedisinin beslenme sıklığını kendi ayarlaması beklenemez. Yani bir bakıma bu türün sık sık yemeğini gün içerisinde sizin vermeniz gerekir. Suyunu ve kaplarını daima temiz tutmanız bir diğer unsurdur.

 

Norwegian Forest Bakımı ve Sağlık Durumu

Genetik olarak yaşadığı bazı hastalıklar arasında Retinal Atrofi, sinir sistemini baz alan rahatsızlıklar ve Polykistik böbrek hastalıkları görülmektedir. Veterinerlerin ise karaciğer rahatsızlıklarına yönelik sık sık muayene ettiği bir türdür.

 

9 yıl ile 15 yıl arasında değişkenlik gösteren ömürlerinin içeride ve dışarıda sağlanan yaşam standartlarıyla doğrudan alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Dışarıda yaşama bırakıldıklarında vahşi hayvanlarla ortak bir paydada yaşamını devam ettiriyor olması ise hırsını ve avcılık özelliklerini su yüzüne çıkarmaktadır.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Sevimli tüy yumağı

  2. zeynep Reply

    norveç orman dedilerinide çok seviyorum.

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.