Kedi cinsleri

Ocicat Cinsinin Özellikleri ve Tüy Bakımı

Evde bakılabilecek kedi türleri arasında ideal görünmesinde birçok farklı etken vardır. Klasik bir kısa tüylü olması burada ana unsurlar arasında yer almaktadır. Ancak Ocicat ırkı kediler aynı zamanda dışarıda yaşam koşullarına adapte olabilen canlılardır. Çok eski sayılabilecek bir kökene sahip olmamasına rağmen tüm dünyada yaygın olarak bilinen kedilerdendir.

 

Birkaç rengi bünyesinde barındıran kürkleri dikkat çekici olan noktalar arasındadır. Fakat türün belirgin farklılıkları arasında kulakları ilk sırada gelir. Son derece kısa bir vücut yapısına ve ufak yuvarlak biçiminde bir kafaya sahiptir. Vücut ve kafa ölçülerine oranla gerçekten büyük kulaklara sahiptir. Dolayısıyla kulaklarını gördüğünüz anda Ocitat kedisini tanımanız mümkündür.

 

Ocicat Karakter Özellikleri

Siyam kedilerine benzeyen yanlarının ağır bastığını ve zeki olmalarıyla büyülediklerini söyleyebiliriz. Örneğin Ocicat kedisi nasıl bir karaktere sahip diye merak ediyorsanız oyun oynamaya düşkün sıcakkanlı bir kedi türü olduğunu söylememiz oldukça mümkündür. Genellikle bu tip kedi ırklarının en çok rastlanan özellikleri arasında kolay adapte olmaları ve herkesle iyi geçinmeleri ilk sırada yer alır.

 

Ocicat kedileri bu özelliği tam anlamıyla taşımaktadır. Hatta hem çocuklarla hem diğer evcil hayvanlarla çok iyi biçimde geçinebildiklerini söyleyebiliriz. Dikkatleri üzerine çekmek için oyun oynamaktan ziyade mantığını kullanarak farklı aktivitelere girişebilir. Yani bir bakıma sizin ilginizi üzerine çekmek için diğer evcil hayvanlarınızı ya da bazı nesneleri kullanabileceğini söylersek yanılmış olmayız. Özgürlüğüne düşkünlüğü çok fazla olmadığı için dışarıya kaçma huyu üst seviyelerde değildir. Yine de dışarıda yaşayabilmesi onu bir şekilde çekebilir.

 

Ocicat Vücut Yapısı

Genelde kısa ve ufak bir kedi ırkı olarak tanımlanan Ocicat kedisi vücut ölçüleriyle orta boy ve büyük boy arasında yer alır. Erişkinlik döneminde çok rahat bir biçimde Ocicat kedi ırkının büyük boy iri bir vücuda sahip olduğu gözlemlenebilir.

 

Kulaklarının büyük olduğundan ve bunu en fark edilir karakteristik özelliği olduğundan söz etmiştik. Vücudunun kısa yapısı ne kadar dikkat çekerse kuyruk uzunluğu da orantısız biçimde o kadar dikkat çekmektedir. Kaslarının gelişmiş oluşu ona büyük bir avantaj sağlar ve her aktiviteyi zorlanmadan büyük vücuduna oranla yapmayı başarır.

 

Ocicat Çıkış Yeri

Safkan Ocicat kedisi aslında kökenine inildiğinde fazlasıyla karmaşık melez bir ırk olarak bize merhaba diyor. 1987 yılından itibaren resmi olarak kabul görmüş olan bu ırkın soyağacında çok farklı kedi cinsleri yer aldığı araştırmalarla kanıtlandı. American Shorthair, Siamesse, Abyssinian ve Ocicat birleşmeleriyle ortaya çıkan yavrular kökenini bizlere gösteriyor.

 

Çok uzun uğraşlar sonucunda ayrılarak kendisine ait bir ırk olduğu kabul edilen Ocicat kedisi bu süreçte zorlu dönemlerden geçmiştir. Birçok kişi onları Abyssinian ya da American Shorthair ile aynı kefede tutuyordu. Ancak günümüze kadar gelmeyi başaran ve Ocicat ırkı olarak anılan kedi cinsi halen daha varlığını sürdürüyor.

 

Ocicat Tüyleri ve Tüy Bakımı

Eğer tüy bakımından kurtulmak için kısa tüylü bir kedi istiyorsanız Ocicat size pekte uygun olmayacaktır. Olabildiğince kısa tüylü bir ırk olmasına rağmen bu noktada yapılacak bakım aksatılmamalıdır. Hatta rahatına düşkün bir kedi cinsi olduğu için bu konuda ekstra bir ilgiye ihtiyaç duyabilir.

 

Örneğin Ocicat kedisinin tüylerinin bakımı için belki haftada bir kez fırçalamak yeterli olacaktır. Bunu zaten kısa tüylere maksimum olarak haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Ancak düzenli olarak masaj ve tüyleriyle oynanmasını isteyen Ocicatler bazen vaktinizi gasp edebilir.

 

Satene benzer parlak tüylerinin aynı zamanda hiçbir pürüze sahip olmadan düz olması büyüleyici bir güzellik oluşturur. Zaten hali hazırda birçok renk tonunu bünyesinde barındırması bu güzelliğin tamamlayıcı unsurudur.

 

Ocicat Renk Skalası

Ocicat renkleri için Çikolata, açık kahve ve tarçın renkleri sık sık karşımıza çıkmaktadır. Fakat şunu belirtmeden geçmek istemiyoruz. Ocicat renk tonları içinde 12 farklı tona kadar değişik desenlere sahip olabiliyor. Yani aslında tek bir kedinin üzerinde hem birden fazla renk hem de mevcut rengin birçok tonuna rastlamış oluyorsunuz.

 

Gümüş ve sarıdan kahverengiye geçen renk yine oldukça yoğun olarak görünebilir. Renklerinde ırkı kadar çiftleşen ebeveynlerinin payı büyüktür. Genelde tercih edilen renge göre seçilere günümüze kadar geniş renk skalasıyla üremesi sağlanmıştır.

 

Aynı zamanda Güney Amerika’da son derece yaygın görülen Ocelat ismindeki vahşi kedinin kürk ve karakteristik özelliklerine benzerlik göstermektedir. Bu sebeple ismi Ocicat olarak kalmıştır. Bazı kaynaklarda da kabul görülen isimleri arasında Ocelette ve Oci yer almaktadır.

 

Ocicat Beslenme

İri kediler arasında yer almasından ötürü beslenmesi sürekli olarak kontrol altında olmak zorundadır. Aynı zamanda 15 yıl ömrü olan Ocicat kedileri neyle beslenir diye merak edenler için klasik kedi beslenmesi uygulanabileceğini söyleyelim. Kuru ve yaş mamaların yanına takviye mamalar ve kurutulmuş etler onun için tercih sebebi haline gelecektir. Aynı zamanda Ocicat kedisi bazı hastalıklardan korunmak için özel bir periyotla beslenmesine takviyelere ihtiyaç duymaktadır.

Ocicat Bakımı ve Sağlık Durumu

Kronik kalp kurdu hastalığını yaşamakta olan Ocicat kedisi ırk olarak aynı sorunla boğuşmaktadır. Genellikle kalp rahatsızlıklarıyla veterinerin yolunu tutan sahiplerini düşünecek olursak Ocicat Heartworm paraziti için büyük bir ivme yakaladı diyebiliriz.

 

Yalnızca veterinerler tarafından düzenli ve kontrollü bir beslenme ve sağlıklı bir kontrol sonrasında bu doğrultuda başarıya ulaşılabilecektir. Evde bakıma uygun olan Ocicat ırkı kediler hem çocuklarla hem de evcil hayvanlarla anlaşabilmektedir. Tüm gün sizi eğlendirirken kendiside eğlenebilmek için oyun oynayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.