Kedi cinsleri

Oriental Longhair Özellikleri, Bakımı Sağlığı

Oriental Longhair klasik olarak uzun tüylü kedi ırklarına dair tüm özellikleri taşımaktadır. Ancak kendisine ait özel yapılarda ön plana çıkar. Örneğin göz yapısı bademi andıracak bir şekle sahiptir. Fakat karakteristik olan yanı ayrık olmalarıdır. Yani tekil bir noktada aynı çizgide birbirine yakın olan kedi gözlerine sahip değiller.

 

Bu durumda orta boyuttaki vücutlarının kafa yapısı olarak daha ilgi çekici olması muhtemel hale geliyor. Gücünü duruşundan da anlayabileceğiniz üzere arka bacaklarından almaktadır. Çünkü güç ve kas yapısı bu noktaya birikmiştir. Aslında genel anlamda kaslı olmasına karşılık kemiklerini sayabileceğiniz vücut bölgelerine de sahiptir.

 

Son derece güzel tüyleri olduğu için insanların sevgisini kazanması uzun sürmez. Ki cinsinden de anlaşılacağı üzere Oriental Longhair kedisi tüy bakımıyla sahiplerini biraz uğraştıran cinslerdir.

 

Oriental Longhair Karakter Özellikleri

Size o kadar sadıktır ki kapıları açık bıraktığınızda bile dışarıya çıkıp kaçmayacak kadar ilgisini gösterir. Sadakat duyguları kadar diğer duygularının da gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle Oriental Longhair ırkında bir diğer karakter özelliği eğitimin sürecinde ön plana çıkar. Hem mantıksal hareket etmesi hem de eğitime karşı olan isteğinden ötürü evde hiçbir sorun olmadan bakılabilirler. Apartmana uyumlu kedi cinslerinden olduğu için birçok kişinin uzun tüylü kedi tercihi olmuşlardır.

 

Tabi sizin ilginizi çekebilmek için birçok farklı harekette bulunabilir. Örneğin Oriental Longhair kedisi eve gelen misafirlerinize farklı oyunlar yaparak onların ilgi odağı olmayı başarabilir. Yani bu ilgi delisi durumu yalnızca sahibine özel değildir. Çocuklarla ve bebeklerle hiçbir materyal olmadan bile saatlerce oynayabilir. Hiçbir biçimde zarar vermezken evcil hayvanlarla aynı adaptasyonu sağlaması yine kolay olacaktır.

 

Oriental Longhair Vücut Yapısı

Çok büyük ve iri bir vücuda sahip olmamasına rağmen orta boy bir kedi olarak tüm özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Öne doğru uzun bir kafa yapısına sahip olmasının dışında gözlerinin ayrık oluşu en dikkat çeken noktaların başındadır. Büyük ve kafasına oranla dikkat çekici kulak yapısına sahiptir. Kuyruğu ise yine uzun olmasıyla sizinde kendisinin de dikkatini çekecektir.

 

Kendi kendine kuyruğunu yakalamaya çalışırken bile saatlerce oyun oynama potansiyeline sahiptir. Oriental Longhair kedi cinsine sahip olan insanlar sadakat ve sevgi açısından gördükleri tüm davranışları bir kucak kedisi olarak kendisinden gördüklerini söylerler.

 

Oriental Longhair Çıkış Yeri

Oriental ırkına ait iki tür olan Longhair ve Shorthair tamamıyla aynı karakteristik yapıya sahiptir. Üstelik vücut yapısı olarak çok fazla benzerlik taşırlar. Fakat genetik odaklı olarak Shorthair kısa tüylü olarak doğar ve yaşamı boyunca daha seyrek ve kısa olan tüylerle karşınıza çıkar.

 

Oriental Longhair cinsi ise Shorthair’den çok daha az uzun olan tüyleriyle birçok kedi otoritesinin dikkatini çekmeyi başaramamıştır. Açıkçası otoriteler yalnızca tüylerinin belirli bir miktar uzun olması ve daha sık çıkmasını ayrı bir tür olması için yeterli bulmamıştır. Kanada çıkışlı türün uzun tüylü cinsi ise diğerine göre çok daha sevimli gözükmektedir.

 

Oriental Longhair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Uzun tüylü kedi demek yoğun bir tüy bakımı demektir. Dokunduğunuzda ipeksi bir hissiyata sebep olan yumuşak tüylerin Oriental Longhair kedilerinde baskın olduğunu söylemek gerekiyor. Uzun tüylü olmasından ötürü tüy bakımı sıklığını biraz fazlalaştırmak işe yarayacaktır. Eğer tüylerin bakımını aksatırsanız bu ipeksi görünüm yok olacaktır.

 

Aynı zamanda tüyleri uzun olan kedilerde bakım yaparken topaklanmayı göz önüne almanız gerekir. Düzenli fırçalanmayan ya da tüyleri taranmayan kedilerde tüyler birbirine dolaşır ve sonrasında çözülmesi güç bir hal alır. Dökülmeye odaklı tüyler ise hem dermatolojik açıdan hem de sağlık yönünden kötü sonuçlar doğurabilir.

 

Oriental Longhair Renk Skalası

Çok yoğun bir renk seçeneği olmayan bu kedilerde ton olarak ise geniş bir skaladan söz etmek mümkün. Oriental Longhair renk seçeneklerinde Tarçın ve Gümüş tekil renkler olarak en sık görünendir. Aynı zamanda çift renge sahip olan Oriental Longhair kedilerde krem tonlarıyla bezenmiş mavi ya da lavanta renklerinin tonlarına rastlanabilir.

 

Mavi, koyu veya açık yeşil renklere sahip olan badem gözleriyle size baktığında son derece mutlu olmanızı sağlayabilir. Çünkü donuk bakışlarıyla birleşen keskin göz rengi müthiş bir sevimliliği mümkün kılmaktadır.

 

Oriental Longhair Beslenme

Oriental Longhair beslenme açısından mantığını kullanarak kendisine yiyecek bulmayı başarır. Yani ona düzenli olarak mama vermezseniz evinizde bulunan farklı besin öğelerini yemeye başlayacaktır. Bu durum pek hoşuna gitmese de yaşamamak için düzenli olarak mama ve suyunu tazelemeniz önerilir.

 

Üstelik titiz bir kedi ırkı olup Oriental Longhair beslendiği bölgenin temiz olmasına özen gösterir. Eğer yaş ya da kuru mama ile beslerken etrafa saçılmış veya dökülmüş bir kalıntı görüyorsanız onu almanızı öneririz. Sırf siz temizlemiyorsunuz diye mamayı başka bir yere götürüp orada yemeyi düşünecek kadar zekidirler.

 

Oriental Longhair Bakımı ve Sağlık Durumu

Oriental Longhair hiçbir sağlık sorunuyla doğrudan alakalı bir kedi cinsi değildir. Hatta günümüzde sağlıklı kediler arasında en çok tercih edilen ırklardandır. Hastalıklara karşı oluşan yatkınlıklarda temiz sonuçlar elde edilmesinin dışında yaşam ömürlerinin 13 ile 15 yıl arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

 

Bakımında sahiplerini yoran tek ayrıntı tüy bakımı olurken uzun tüylü kediler için gülün dikeni olarak düşünülebilir. En nihayetinde düzenli tüy bakımıyla hem siz hem de kediniz oldukça mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Çok değişik bir kedi

  2. zeynep Reply

    karakter özelliği hoşuma gitti ama malesef bir çok tür türkiyede yok.

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.