Kedi cinsleri

Oriental Shorthair Karakterleri, Beslenmesi, Bakımı

Eğer Longhair ile fazlasıyla benzer özellikler taşıdığını düşünüyorsanız Oriental Shorthair kedisi sizi şaşırtabilir. Tabi ki kökeninin aynı noktaya dayanıyor olması bazı karakteristik özelliklerini ortak paydada toplayabiliyor. Fakat bu durum tüm özellikler için geçerli değil. Aksine kendisine has detaylarla ön plana çıkabilen bir kedi olduğunu söylemek istiyoruz.

 

Öncelikle en bariz fark içeride yaşamaya alışık olan bir kedi türü olmasına karşın gelişmiş avcılık yeteneğidir. Haşerelere, böceklere, diğer hayvanlara ve bilhassa farelere karşı büyük bir hassasiyete sahiptir. Sıcakkanlı olmayı sürdüren Oriental Shorthair kedisi tipik bir kısa tüylü olarak çok geniş bir bakım durumuna ihtiyaç duymaz.

 

Günümüz şartlarında Oriental Shorthair bakımı birçok genç ve yaşlı tarafından tercih edilebilir. Çünkü tüy bakımı gerektirmeyen son derece kısa kürkü herkesin yaşam standartlarına uygun bir yaşam alanını mümkün kılmaktadır. Sevecen olduğundan çocuklarla oyun oynamaya bayılır. Diğer kedilerle ortak bir parkurda eğlenmesini sağlayabileceğinizi belirtelim.

 

Oriental Shorthair Karakter Özellikleri

Konuşkanlık uzun tüylü cinse kıyasla bir diğer önemli farklılıktır. Yumuşak ses tonuyla konuşkan kedi ırkları arasında yerini almıştır. Birçok karakter özelliğinde ise ortak detaylara rastlamak mümkün. Çocuklarla ve kedilerle anlaşabilme noktasında önemli bir yere sahiptir. Vücudunda birçok kısmın kaslardan oluştuğunu ilk baktığınızda bile görebilirsiniz. Zira kısa tüylü olduğundan vücut ölçüleri direkt olarak karşınıza çıkmaktadır.

 

Aktivitelere ve oyunlara katılımı yüksek bir ev kedisidir. Buna dahil ettiğimiz diğer evcil hayvanlarla anlaşma durumuyla beraber kutular ya da kartonlarla yapılacak bir parkurda saatlerce oynayabileceklerini söylemek mümkün oluyor. Siyam kedisiyle hemen hemen aynı enerji formuna sahiptir. Yani enerjisini atabilecek bir meşgale mutlaka bulur.

 

Oriental Shorthair Vücut Yapısı

Vücudu ortanca büyüklükte olduğundan ötürü kafası fazlasıyla ufak görünür. Üçgen bir kafa yapısı olmasının karşımıza çıkardığı en önemli unsur ise kulaklarının iri görünmesidir. Bilhassa kısa tüylü olup orta boy bir vücuda oranla ufak bir kafaya sahip olduğunda bu kulakların büyüklüğü biraz daha ortaya çıkmış oluyor.

 

Oriental Shorthair kuyrukları uzun olduğu gibi sonunda nokta olarak bitmesiyle karakteristik bir özellik olarak düşünülebilir. Bu tip uzun kuyruklu kedilerin zaten ne kadar oyuncu olduğunu ve bu durumun ortak bir özellik olduğunu biliyoruz.

 

Oriental Shorthair Çıkış Yeri

Uzun tüylü kedi cinsinin aksine 1950 yılından bu yana resmi olarak kabul edilen Oriental Shorthair son derece köklüdür. Hatta birçok kedi ırkına göre daha eski bir ırk olduğundan söz etmek mümkündür. Son derece benzediği Siamese ise soyağacında yer almaktadır. Tahminler ve araştırmalar gösteriyor ki Oriental Shorthair kökeni tamamıyla Siamese ile birleştirilen Shorthair kedilerden oluşmaktadır.

 

Kökeninin temeli ise Avrupa’ya dayanır. İngiltere’de ortaya çıkan ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan bu kedi türünün halen daha sağlıklı biçimde üremeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu durumda soyu garanti altında olan bir Shorthair cinsi olduğundan şüphe yok.

 

Oriental Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Aslında Oriental Shorthair kedisi Longhair cinsine kıyasla biraz daha seyrek tüylere sahiptir. Kendi ırkı içerisinde böyle bir skaladan söz etmek mümkün iken diğer Shorthair cinsleri ile kıyaslandığında daha yoğun tüylere sahip olduğunu görmekteyiz. Parlak ve oldukça yumuşak bir dokunuşa sebep olan tüy yapısı kısa tüylü olduğundan ötürü tüy bakımı konusunda elimizi güçlendiriyor.

 

Çünkü Oriental Shorthair tüy bakımı için haftalık olarak yapılır. Aslında kısa tüylü kedilerde haftalık tüy bakımı bile çok nadir gözlemlenir. Ancak burada durum biraz daha farklı. Sıkı olan tüy köklerinden ötürü yaşanan topaklanmalar ve dökülmeler mutlak suretle temizlenmelidir. Bunu düzene oturtursanız çok daha sağlıklı bir kediye sahip olacağınızı görme fırsatı yakalarsınız.

 

Oriental Shorthair Renk Skalası

Oriental Shorthair renk bakımından Beyaz ağırlıklı gibi düşünülebilir. Öncelikle ton olarak çok zengin bir renk seçeneğine sahip olduğunu belirtmek istiyoruz. Örneğin beyaz ve krem renklerinin hemen her tonunu benek olarak görme şansına sahipsiniz. Lila, Duman ve mavi gibi renklerin haricinde ise benek olarak sabit olan renkler krem ve beyazdır.

 

Gözleri tüylerinin rengine göre şekillenir ve bazen bakır rengine bürünmüş bir göz rengi görebiliriz. Çoğunlukla ise Oriental Shorthair göz renginin son derece parlak bir yeşil olduğu kanısına varmak zor değildir.

 

Oriental Shorthair Beslenme

Kuru mama, yaş mama ve diğer tüm hazır kedi mamaları aktif olarak Oriental Shorthair beslerken kullanılabilir. Günümüzde bu tip mama türlerinin çoğalmasıyla kedilerin ağız tadına uygun içerikler üretilmeye başlandı. Kurutulmuş et ve ciğer içerikli ödül mamaları bunlardan yalnızca bir tanesidir.

 

Eğer evde baktığınız bir Oriental Shorthair varsa burada avcılık açısından onun becerilerini hiçe saymayacak olan oyun parkurları oluşturabilirsiniz. Ödülünün kurutulmuş balık, taze et ya da ciğer olması ise onlar için çok daha yararlı olacaktır. Eğitimlerde aynı sistemi uygulayarak zaten aklıyla sizi büyüleyen bu kedi ırkını daha da teşvik etmiş olursunuz.

 

Oriental Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

Oriental Shorthair bakımında en dikkat edilesi nokta kısa tüylerin düzenli taranmasıdır. Haftada bir yapılacak olan bu eylem sık tüylerin sağlıklı biçimde kalması için önem teşkil eder. Aynı zamanda özgürlükçü bir yapıya sahip olmamasının dışında Oriental Shorthair kedileri bazı hastalıkları kolay kapabilirler.

 

Bu nedenle parazit ve hastalık tehditlerine karşı ev ortamından uzaklaşmamasını sağlamanızı önermek mümkün. Kalıtsal olarak gözlerinin ayrık noktalarda olabilmesi muhtemeldir. Bu durum zamanla şaşılığa yol açarken büyük çoğunluğunun bu sorunla yüzleştiğini söyleyebiliyoruz.

 

Sinir sisteminde oluşacak hasarlar ve buna bağlı ciddi psikolojik süreçler yaşayabiliyorlar. Doğumdan kaynaklanan ve hayatı boyunca yaşamak zorunda kaldığı kalp rahatsızlıklarının yanında Nystagmus teşhisinin çok sık koyulduğu bir kedi ırkıdır.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Çok ilginç ve güzel bir kedi

  2. zeynep Reply

    yarasa kulaklı 🙂

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.