Köpekler

Yavru Köpeklerde Eğitim Oyunları, Oyuncakları

Bir çocuk gibi üzerine titremeniz gereken yavru köpeğinizin eğitiminde oyunun yeri çok ayrıdır. Oyun oynayarak öğrenmek yavru köpekler için en güzel aktivite olacaktır. Günümüzde oyuncaklarla öğrenme görsel eğitim açısından çocuklara uygulanan ve son derece olumlu sonuçlar alınan bir hadisedir. Genellikle yavru köpekler için uygulanmaya başlandığı andan itibaren hızlı olan öğrenme durumunu çok daha üst seviyelere çıkarmaktadır.

 

Yalnızca öğrenme açısından değil onunla oyun seansları yapmanızın gelişimi için ciddi bir önem arz ettiğini kavramalısınız. Keza zihinsel gelişimini arttıracak çok güzel parkur oyunları vardır. Bunlar için özel oyuncaklar ve oyuncağın çözümünde içerisinde ödül maması barındıran seçenekler görmeniz mümkün.

 

Her yavru köpek kas ve kemik gelişimi açısından beslenme kadar egzersiz yapmak zorundadır. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey ona gereken egzersizi oyunlarla sağlamaktan geçer. Yani bir bakıma yavru köpeğinizin oyun yoluyla öğrenim sürecinde kaslarının gelişimini de kontrol altına almak mümkündür.

Yavru Köpeğiniz İçin Oyuncak Seçimleri

 

Yavru köpekler için oyuncaklar çoğunlukla eski eşyalardan öteye gidemiyor. Fakat bunun zararlı yönleriyle karşılaşmanız mümkün. Örneğin kalın bot ipinizi ona diş ipi gibi verebilirsiniz. Bu onun için aktif bir oyuncağın dışında dişlerini kaşımak için alternatif olacaktır. Fakat ipin ömrü bittikten sonra köpeğinizin botlarınıza yönelmesini nasıl önleyeceksiniz?

 

İşte bu bağlamda köpeğinize eski eşyaları oyuncak olarak vermemelisiniz. O doğrudan sizin terliklerinize ya da diğer eskimiş eşyalara yönelecek. Fakat kauçuk diş ipi, koni şeklinde oyun mamaları, tırmalama tahtaları gibi alternatif pet oyuncaklarına rastlayabilirsiniz. Bunlar hem oyun ödülleri sayesinde bir uğraş gerektiren hem de ona özel olan eşyalardır.

 

Yavru Köpeğinizin Oyun Oynama Sıklığı

 

Eğer köpeğinizi bırakırsanız sabahtan akşama kadar tüm enerjisini atana kadar oyun oynayabilir. Bu haliyle gece rahat bir uyku çekmesi için gayet olumlu bir durumdur. Fakat her zaman için geçerli olmayan bir somut örnektir. Oyunlarda kontrolü elinizden kaçırırsanız eğitim esnasında zorlanabileceğiniz adımlarla karşılaşmaya başlarsınız.

 

Örneğin köpeğinizle oyun oynarken başlangıç saatini siz belirlemelisiniz. Ağzına her top alıp geldiğinde oturup onunla bir saat oyun oynarsınız otoritenizi kaybedersiniz. Fakat oynama sıklığını ve süresini kendiniz belirler ve oyunun bitiş anını kendiniz uygularsanız herhangi bir sorun kalmaz.

 

Yavru Köpeklerde Eğitim Oyunları

 

Bazı oyunlar oyna ve öğren ismiyle anılır ve yavru köpekler için son derece önemlidir.

  • Çekişme Oyunu

Oyunun amacı diş ipini var gücüyle çeken köpeğinizin ‘Dur’ komutuna hassasiyetini arttırmaktır. Ödül mamasıyla oynanan bir oyundur. Defalarca tekrarlamanız gereken oyunun sonucunda siz diş ipini kendisine doğru çeken köpeğinize dur dersiniz. İpi bıraktığı anda ödül mamasını takdim etmeyi unutmayın.

  • Yakalama Oyunu

Burada attığınız bir nesneyi getirmesi temeldir. Fakat bir oyun ile eğitim arasındaki bariz çizgi kontrolün sizde olmasıdır. Eğer oyuncağı attığınız sırada hemen getiriyorsa sıradan bir köpek ile aynı doğrultudadır demektir. Fakat oyuncağı attıktan sonra dur komutunuzu dinliyor ve ‘Getir’ dediğinizde harekete geçiyorsa eğitim başarıyla sürüyor demektir. Ödül bisküvisi olmadan uygulanması zor bir eğitimdir.

  • Silkele & Öldür Oyunu

Burada bir hayvan figüründen oluşan oyuncağın ses çıkarıyor olması gerekir. Dişlediği anda ses çıkartan oyuncak oyunun bittiğine işarettir. Fakat ses çıkardığında köpeğinizin ilgisini çekip daha fazla sıkacağına eminiz. Peki burada ‘Dur’ ya da ‘Hayır’ komutunuz işe yarayacak mı? İşte bu noktada başarılı bir oyunun ardından ödül maması yine gerekecektir.

  • Oyun Kulüpleri

Yalnız başına ya da sizinle oynadığı eğitici oyunların haricinde birçok köpek kulübü farklı organizasyonlar düzenler. Köpeklerin öğrenme gücünü ortaya çıkarır ve daha işlevsel oyunlarla bunu pekiştirir. Veterineriniz yardımıyla bulunduğunuz muhitte yer alan tesisleri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.