Kedi cinsleri

Pixie Bob Kedilerinin Özellikleri ve Sağlığı

Görünüş olarak Vaşak benzeri bir görünüme sahip olması bu vahşi kediyle aynı ırktan geliyor olması ihtimalini düşündürüyor. Silik noktalarla bezenmiş vücudu ve iri yapısıyla aslında gayet ciddi bir duruşa sahiptir. Karakteristik olarak ise bu duruşu tamamlayan Pixie Bob kedisi yeni nesil olarak adlandırılabilecek bir türdür.

Son zamanlarda daha da fazla ilgi görmeye başlayan Pixie-Bob kedisi birçok özelliğiyle ön plana çıkmayı başarmaktadır. Arka ayaklarının daha kısa olmasından ötürü vücudu arkaya doğru basık gibi görünür. Kendi kendine farklı özelliklere sahip türleri doğabilir. Örneğin bazı Pixie Bob ırkı kedilerde ön ayaklarda 5 parmak var iken arka ayaklarda 4 parmak vardır. Bu parmak sayılarının değiştiği kediler ise safkan Pixie Bob olarak dünyaya gelmeye devam etmektedir.

Pixie Bob Karakter Özellikleri

Açıkçası zeki ve yırtıcı görünümüne sahip olan bir kedi ırkıdır. Hem içeride hem de dışarıda bakılabiliyor olmasından ötürü bu durumu anlamak bir nebze mümkün. Üstelik birçok özelliğiyle sevecenliğini ve samimiyetini bize göstermeye çalışabilir. Ancak ısınamadığı bir ortamda durmaktan pek hoşlandığını söyleyemeyiz.

Buna ek olarak durumu daha da abartacak olan detaylarla karşılaşmaktayız. Örnek olarak Pixie Bob kedisinin çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla seçere kanlaştığı gösterilebilir. Her çocukla sorunsuz bir biçimde anlaşarak oyun oynamaz. Bu durum kediler ve diğer evcil hayvanlar içinde geçerlidir.

Eğe evinizde 3 kişi varsa ve kedinizle siz ilgileniyorsanız siz onun için ayrı bir noktada olursunuz. Sizin kucağınıza uzanıp yatar, sizin olduğunuz odayı tercih eder, yemeğinizi sizin vermenizi talep eder. Kısa tüylü bir ırk olmasından ötürü ev ortamında size sorun yaratabilecek hadiseler yaşatmaz.

Pixie Bob Vücut Yapısı

Burna doğru uzayan kafa yapısı Pixie Bob vücut ölçülerinde iri vücudunun üzerinde sırıtmıyor. Kafa ve vücut orantısıyla birlikte bakıldığında ise büyük kulakları olduğunu söylemek mümkündür. Ve çoğunlukla yukarıya doğru kalkmış olan kısa bir kuyruğu vardır. Bıyıkları normal kedilere kıyasla çok daha uzundur.

Bıyıklarını, kuyruğunu ve arka ayaklarından kaynaklanan basık görünümü Pixie Bob kedisini ayırt etmek için karakteristik özellikler olarak tanımlamak mümkün.

Pixie Bob Çıkış Yeri

İlk görünüşünün vahşi kedilerden vaşak kürküne benzeyen tüylerden ötürü bu yöne çekildiğini daha önceden söylemiştik. Soyağacı için yapılan araştırmalar ise gösteriyor ki gerçekten birleşmelerde vaşak bulunmuş. Bobcat olarak geçen vaşak aynı zamanda iri yapısıyla yine ön plana çıkan çiftlik kedileriyle birleştirilmiş. Ortaya çıkan yavru ise Pixie Bob olmuş.

Aslında 1985 yılında ortaya çıkan türün kabul görmesine karşılık ev kedisi olarak nitelendirilmesi tam manasıyla mümkün olmadı. Vaşak genlerinin baskın gelmesiyle birlikte ani saldırılar meydana gelmeye başladı. Fakat kedi otoriteleri ve federasyonları durumunu daha iyi bir noktaya taşımak için eğitimlere başladılar.

Tam 20 yıl boyunca eğitilen Pixie Bob kedileri zeki ve eğitimlerde ekstra başarılı olan türler arasına girmiş oldu. Günümüzde ise evcil kedi ırkları arasında en sevilenlerden birisi haline geldi.

Pixie Bob Tüyleri ve Tüy Bakımı

Aslında genel itibariyle vaşak ırkından ötürü silik benekli kısa tüylere sahiptir. Bunun haricinde yıllardır süren birleşmelerden ötürü çiftlik kedilerinin tüy özelliklerine bağlı olarak daha uzun tüylülerini görme fırsatı yakalayabiliyoruz. Çoğunluğa bakıldığında ise Pixie Bob tüyleri kısa olduğu için bakıma gerek duymuyor.

Eğer tüy bakımı sizi düşündüren bir unsursa ve evde bu sorunla çok sık uğraşmak istemiyorsanız uygun bir kedi türüdür. İri kediler arasında uysal yönü ağır basan bir özelliği vardır. Kısa tüylerinin haftalık olarak bir kez taranması yeterli olacaktır.

Pixie Bob Renk Skalası

Çoğunlukla benekli olan bir kürk yapısından ötürü Pixie Bob renkleri beneklerden ön plana çıkmaktadır. Silik noktalı olan tüyleri en çok tercih edilen ve görülen halidir. Aynı zamanda koyu kahve tonlarında yine benekli türüne rastlamanız mümkündür.

Kırmızıya doğru olan kahverengi tonlarının hemen hepsini barındırabilir. Kahve tonlarından yine açığa kadar uzanan geniş bir renk skalası Pixie Bob kedileri için geçerlidir. Gözlerinin değişkenliği yine bu raddededir. Sarı ve yeşil tonlarında farklılaşabilen gözleri nadirde olsa kahverengi olabilir.

Pixie Bob Beslenme

Pixie Bob beslemek için onun isteklerine cevap verebilmeniz önemlidir. Günümüzde birçok kedi sever evinde bakmaya başladığı bu türü et ve balık ile beslediğini belirtmektedir. Doğal olarak beslenirken aynı zamanda onun mutlu olmasını sağlayabilecek formlar söz konusu hale gelmektedir.

Bir yandan vahşi bir kedinin genlerini taşımak bir yandan ise dışarıda yaşama ayak uydurabilmiş olmak tercihleri de değiştirebiliyor. Pixie Bob ne ile beslenir sorusunu standart kedi maması olarak cevaplayanlar için takviyenin mutlaka zorunlu olduğunu dile getirelim.

Pixie Bob Bakımı ve Sağlık Durumu

Pixie Bob bakımı kısa tüylü bir kedi cinsi olduğundan ötürü zor değildir. Çoğu zaman kedinin tüy bakımını haftalık periyotlarla yapan sahipleri onun bu durumdan şikâyetçi olmadığını söyleyebilirler. Yani bir bakıma kedinizin bakımdan ziyade onunla aynı ortamda yaşayacak bir dosta ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. İlgisini gösterme konusunda çok cömert olmayan Pixie Bob kedisi sizden ilgi beklediğini hissettirmeyi iyi bilir.

Sağlığının elvermesiyle 15 yıl yaşayabilen Pixie Bob kedisi hiçbir kalıtsal rahatsızlıkla karşı karşıya kalmamaktadır. Ancak yinede minimal olarak 2 ayda bir veterinere göstermeniz önem arz ediyor. Çıkacak en ufak bir parazitin bile ciddi bir hastalığa sebep olacağını söylemeliyiz.

This Post Has 3 Comments

  1. özge elitas Reply

    Çok değişik

  2. zeynep Reply

    çok güzel

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel ve farklılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.