Kedi cinsleri

Ragamuffin Cinsinin Karakterleri ve Bakımı

Yalnızca evde bakılabilecek özel bir ırk olan Ragamuffin birçok kediden farklıdır. Öncelikle eğitim süreçleri çok uzun bir dönemi kapsayabilir. Çünkü öğrenme eşiklerinin pekte yüksek olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla bazen amaçsız hareketler yaparken ya da sizin ilginizi çekebilmek için saçma olarak tanımlayabileceğiniz tavırlar sergilerken görmeniz mümkün. Ragamuffin kedisi ırk olarak uysal ve art niyeti olmayan bir cinstir.

 

Bu durum tabi ki çocuklu ya da bebeği olan aileler için bu uysal kedi ırkını bir numaralı tercih haline getiriyor. Savunma mekanizmasının gelişmemiş olmasından ötürü avcılık içgüdüsü yoktur. Yani bir böcek gördüğünde ona saldırmak ya da onu yakalamak yerine görmezden gelmeyi tercih eder. Hatta bazı büyük evcil hayvanlardan korktuğunu görebilirsiniz.

 

Oyunlara ve aktivitelere katılımı yüksektir. Bilhassa ona özel olarak hazırlayacağınız ve yalnızca onun için sunulan parkurlara ilgisi çok fazladır. Günümüz şartlarında tercih edebileceğiniz en uysal kediler arasında olması apartmanda bakılabilecek türler arasına girmesine vesile olmuştur.

 

Ragamuffin Karakter Özellikleri

Sevecen ve sizinle her zaman için ilgili davranan Ragamuffin ırkı kucak kedisi olarak tanımlanabilir. Tamamıyla sizin yönlendirmelerinizle yaşayabilecek bir cins olmasının yanında tuvalet eğitimi dahil olmak üzere sürekli olarak kendisine hatırlatmanız gereken bazı hususlar olacaktır.

 

Gerçekten samimi bir kedi olduğunu anlamanız için aynı ortamda vakit geçirmeniz yeterli olur. Eğer ona ilgi göstermezseniz bu noktada sevecenliği yine iş başına geçer ve size karşı ilgisini daha fazla göstermeye başlar. Yani ilgisizliğe karşı onunda size karşı aynı tepkiyi vermesi mümkün değildir.

 

Gelişim süreçlerinin toplamda 4 yılı bulması mantıksal çerçevede ne kadar hareket ettiğini bize gösteriyor. Öğrenme açısından yaşanılan bu güçlük en çok tuvalet eğitimi esnasında sorun olur. Fakat hareketli yapısıyla yavru Ragamuffin çok daha kolay bir biçimde oyunlarla eğitilebilir.

 

Ragamuffin Vücut Yapısı

Takozu andıran kafa yapısına sahip olan Ragamuffin kedisi dik kulaklarıyla kendisini belli eder. Rengi ne olursa olsun bilhassa yüzlerinde maske oluşur. Farklı renklerin harmanından oluşan kürkleri dikkat çekici güzelliktedir. Aynı zamanda yarı uzun tüylü kediler arasında büyük boy ırka sahip ender kedi cinslerinden olduğunu söylemek gerekiyor.

 

İri vücudunda ilk gözünüze batacak nokta karın bölgesidir. Karnı aşağıya doğru sarkıktır ve bu durum büyüdüğünde ya da erişkinliğe geldiğinde değişmez. Kalıtsal olarak bu şekilde bir vücut yapısına sahiptir. Boynu ise birçok kedi ırkından daha kısadır. Böylece kafası vücuduna yapışıkmış gibi görünür. Sanki boynu hiç yokmuş gibi bir durum söz konusu olur.

 

Ragamuffin Çıkış Yeri

Öncelikle Ragamuffin efsanesi olarak bilinen çok sayıda teorinin günümüze kadar ulaştığını söylemeliyiz. Birçok kedi ırkı bilindiği üzere melez olarak farklı iki ırkın birleşmesinden ortaya çıkıyor. Ancak Ragamuffin ırkı için bu durum biraz daha farklı olarak lanse ediliyor.

 

Öncelikle ırkı geliştirirken vahşi bir kedinin mutasyona uğrayarak bu yavruları ortaya çıkardığına yönelik yaygın bir inanış söz konusuydu. Fakat zamanla aralarında İran kedisi, Ragdoll, Burmese, Cherubim gibi ırkların bulunduğu geniş bir melez kategorinin içerisinde sayılmaya başlandı.

 

İlk olarak resmiyet kazanması ise 1993 yılına dayanıyor. Bu yıldan sonra tüm kedi federasyonlarınca global çapta geçerliliği olan Ragamuffin ırkı kediler doğmuş oldu.

 

Ragamuffin Tüyleri ve Tüy Bakımı

Yarı uzun tüyleriyle zaten sevimli bir kedi ırkı olan Ragamuffin ilgi çekici olmayı sürdürüyor. Son derece sık tüylere sahip olmasından ötürü tüy dökme ihtiyacı hissetmemektedir. Fakat yinede her kedide günlük olarak belirli bir tüy kaybı standart olarak yaşanır. Önemli olan bu dökülme evresinde olan tüyleri üzerinden topaklanmadan almaktır.

 

Ragamuffin tüy bakımı için haftalık iki periyot düzenlenmelidir. Fırçalanma işleminde bu periyot en uygun standart olarak düşünülür. Aynı zamanda banyo içinde iki ayda bir takvime uyulması gerekir. Veterinerler tarafından genelde en çok dikkat çekilen diğer noktaların tırnak bakımı ve kulak temizliği olduğunu iletebiliriz. Tüy bakımıyla tüm bu detayları birlikte organize edip onu daha fazla yormadan bir kerede çözüme ulaşmanızı öneririz.

 

Ragamuffin Renk Skalası

Ragamuffin renk olarak aslında maskeli olduğundan zaten çift ton taşıdığını belli ediyor. Ancak tek renkli olarak karşımıza çıktığı yavru formlarının olduğunu söylemek gerekiyor. Mühürlü olarak tekir, kaplumbağa desenli ve vaşak benzeri silik kürk görünen yoğun tüy renkleri arasındadır.

 

Mavi, kırmızı, duman, krem ve beyaz renkler yine sık görünenlerdendir. Vizon tüylere sahip olması muhtemel olan kedi ırkının gümüş rengiyle çok asil bir görüntü sergilediği düşünülür. Bazı yavrularda olası birleşmeler ve genlerin baskın gelmesi sonucunda lilaya kaçan bir tüy rengi gözlemlenebilir.

 

Gözlerinde ise çok daha fazla tüy odaklı bir değişken görülür. Genler yine birincil iken tüy renklerini belirleyen baskın gen göz rengi içinde aktif olarak ön plana çıkar. Noktalı bir kürke sahip olan Ragamuffin mavi gözlü olarak karşımıza çıkarken tüylerin Vizon olması yeşil ve yeşil mavi karışımı göz renklerini ortaya çıkarır. Tek renklerde çoğunlukla açık mavi rengin daha baskın olduğu anlaşılmıştır.

 

Ragamuffin Beslenme

Evde bakılabilecek en uysal kedi ırkı olmasının haricinde Ragamuffin kedi cinsinin en önemli özelliği uyumudur. Beslenme konusunda da herhangi bir sorun yaşamadan kuru mama ya da yaş mama tercih ederek bakımını sürdürebilirsiniz. Çoğunlukla ödül mamalarına karşı özel bir ilgi gösterdiğini göreceksiniz. Fakat genel itibariyle bir sonraki aktivitede ödül maması alıp almayacağını kestiremeyebilir.

 

Ragamuffin Bakımı ve Sağlık Durumu

Hiçbir hastalığı kalıtsal olarak bünyesinde barındırmaması Ragamuffin kedisinin sağlık durumunu iyi kılmaktadır. Ayrıca uzun ömürlü bir ırk olup 18 yıla kadar yaşayabilmektedir. Eğer ev içerisinde uygun koşullar yaratılarak bakılırsa ömrünü sorun olmadan tamamlayabilen bir kedi ırkıyla karşı karşıyayız.

 

Üstelik bilhassa gençlerin daha az bakıma ihtiyaç duyan kedileri tercih etmesiyle birlikte Ragamuffin ırkının ön plana çıktığını söylemeliyiz. Çünkü en basitinden tüy bakımını belirli aralıklarla isteyen çokta yormayan bir kedi olarak tanımlanmaktadır.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Keşke benim olsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.