Kedi cinsleri

Ragdoll Cinsinin Özellikleri, Sağlığı, Bakımı

Persian gibi kendisine ait bir duruşu olan Ragdoll cinsi köklü bir ırktır. Safkan olarak belirli karakteristik özellikleri kendisinde saklamaktadır. Günümüzde Ragdoll cinsi kedilerin kulakları sivri ve gözleri son derece donuktur. Bu donuk bakış aslında net olarak sevimli bir kedi olduğunu bize gösterir.

 

Evde bakıma uygun olan bu cinsin dışarıda yaşam koşullarına adapte olması neredeyse mümkün değildir. Günümüzde diğer kedilerle arasında belirgin farklar görebilirsiniz. Avcılık yeteneklerinin çok gelişmemiş olması dışarıda olan yaşamdan uzak olmasından kaynaklanır. Fakat yinede evde farelere, böceklere ve haşerelere karşı ciddi bir savaş verir.

 

Hem çocuklara karşı ilgili hem de diğer evcil hayvanlarınızla iyi anlaşabilecek bir yapısı olduğunu zaten biliyoruz. Ragdoll boyut olarak vücudunun orta boy olmasından ötürü ideal bir kedi ölçütüne sahiptir. Aynı zamanda tüm vücudunun orantılı olması bu aşamada önem teşkil eder.

 

Ragdoll Karakter Özellikleri

En asil kedi ırklarından birisi olmasından ötürü karakteristik olarak sakin bir yapısı vardır. Sürekli hareket eden, oyundan oyuna koşan bir ırk değildir. İran kedisi, Himalayan gibi türlerle bu açıdan benzerlikler gösterir. Zeki ve mantıksal hareket etme yeterliliği ön plana çıkar ve sizinle vakit geçirirken bile bunu sürdürür.

 

Tabi bu esnada bazı detaylara değinmekte fayda görüyoruz. Ragdoll saldırgan bir kedi cinsi değildir. Etrafındaki insanlara ya da diğer evcil petlere zarar verme gibi bir içgüdüye de sahip değil. Ancak olası bir sinirlenme anında patisiyle atacağı darbeler yaralayıcı olabilir.

 

Bebeklerle bile çok iyi anlaşabilmesi çocuklu aileler için mümkün mertebe en iyi seçim olacaktır. Üstelik kedilerin en çok rastlanan yönlerinden birisi olan dikkat ve ilgi çekme hastalığı bu cinste yoktur. Aksine asaleti ve duruşuyla herkesin ilgisini çekmeyi başarır.

 

Ragdoll Vücut Yapısı

Uzun bir vücut yapısına sahip olması birçok ufak kedi için dezavantaj olarak görünürken Ragdoll vücut yapısında hiç sırıtmamaktadır. Bunu takip eden uzun tüyleriyle birlikte daha dikkat çekici bir hal almasını sağlayan faktör olmuştur. Ufak bir ağız yapısı olmasından ötürü gözleriyle size yöneldiğinde farklı bir yüz ifadesi görmeniz mümkündür. Yani masumiyetten uzak daha çok egoist bir bakış açısına sahip olan mimiklerini gözlemleyebilirsiniz.

 

Tabi ki birçok mimik bilinçsizce yapılıyor. Ancak asaleti göz önüne alındığında Ragdoll kedisi vücut özellikleriyle ön planda olmayı sürdürüyor. Sakin yapısıyla apartmanlarda bakılabilecek bir kedi türüdür. Boş yere ses çıkarmayacağı gibi yaramazlık yaparak evinize zarar vermez.

 

Ragdoll Çıkış Yeri

Miracle Ragdoll olarak adlandırıldığı bazı bölgeler olduğu gibi Cherubim olarak bahsi geçen ırk ile doğrudan alakalıdır diyebiliriz. Birçok ülkede isimleri bu şekilde anılırken görülebilir. Buna ek olarak ise en yaygın hali Ragdoll olarak tanınır.

 

Çıkış noktası Amerika iken 1980’lı yıllarda resmi olarak kayıtlara geçmiş bir kedi ırkıdır. Ancak kökenlerine inildiğinde çok daha öncelere dayandığı anlaşılmıştır. İlk dönemlerde birçok yetiştiriciye göre bu kedinin olabileceği tek tür Beyan Persian idi. Yani Beyaz bir İran kedisi olarak yıllar boyunca kedi severlerin güdümünde yaşamaya devam etti.

 

Sonrasında ise yapılan araştırmalar gösterdi ki Persian olmanın ötesinde özel bir ırk doğmuş. 1960 yılında fark edilmesi üzerine 20 yıllık bir araştırma sürecine tabi tutulan cinsin son olarak tüm dünyada kabul gördüğünü söylemeliyiz.

 

Ragdoll Tüyleri ve Tüy Bakımı

Uzun tüylü kedi ırkları arasında Ragdoll sizinde hoşunuza gidebilecek bir yapıya sahip. En azından Persian gibi uzun tüylü ve oturaklı kedileri seviyorsanız bir alternatif olacağı kesin. Diğer uzun tüylülerle arasında çift katmanlı tüylerinin bir ayrım oluşturduğunu söylemeliyiz. Günümüz koşullarına bakıldığında çift katmanlı tüye sahip olan kedilerin çok daha dayanıklı ve gür yapıda olduğunu anlayabiliyoruz.

 

Yumuşak ve ipeksi dokuyu en iyi şekilde yansıtan Ragdoll ırkı kediler tüy bakımı için yumuşak dokunuşlar tercih eder. Yani asil bir evcil pete davrandığınızı unutmadan yalnızca belirli aralıklarla yavaş dokunuşlarınızı tüylerine yaklaştırmanız gerekir. Böylelikle hem topaklanmayı önler ve tüm dökülmeye yüz tutan deri ve tüyleri alırsınız hem de tüylerin parlak ve yumuşak görünümünü devam ettirirsiniz.

 

Ragdoll Renk Skalası

Ragdoll renk olarak çok fazla seçeneğe sahip değildir. Aksine Çikolata, Kahve, mavi ve lila tonlarının bazı noktalarını taşır. En çok tercih edilen renk seçeneğiyse çikolata olarak bilinir. Fakat Kahve tonlarının hem açık hem de koyu olarak sık sık karşımıza çıktığını hesaba katarsak yine tercih sebebi olabileceğine şüphe kalmıyor.

 

Gözlerinde donuk bir ifade olduğundan ötürü bakışlarıyla bile sizi etkileyebilecek bir kedidir. Göz rengi içinse mavi %95 oranıyla genetik yolla Ragdoll ırkına geçmektedir.

 

Ragdoll Beslenme

Türkiye’de bulmanın zor olduğu bir cins olan Ragdoll beslenme açısından özel besinlere ilgi duyabilir. Zira gayet özel bir kedi olduğu için beslenme formlarının da normal kedilerden farklı olması normal karşılanmalıdır.

 

Tabi ki ülkemizde klasik olarak hazır mamalarla beslenen Ragdoll cinsi kediler var mıdır diye soracak olursanız elbette ki vardır. Yalnızca veterineriniz tarafından yapılacak olan muayene ve tetkikler sonucunda bu bağlamda bir karar verebileceğiniz ise aşikâr.

 

Ragdoll Bakımı ve Sağlık Durumu

Ragdoll bakımı tüylerinden ötürü sizin belirli ölçekte bir zamanınızı alacaktır. Fakat sağlık yönünden sadece rutin kontroller için veterinere başvuracaksınız. Keza kalıtsal bir rahatsızlığı olmadığı için 15 yıl boyunca yaşayabilen Ragdoll ırkı kediler kolay kolay hastalanmaz. Dışarıya olan merak duyguları son derece azdır.

 

Bu noktada evden dışarıya çıkmaya can atmaması parazit ve diğer hastalıklara karşı bakteri kapmamasına olanak tanıyor. Sağlığını kendi kendine koruyabiliyor oluşu ise evde bakılabileceğini kanıtlıyor.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.