Kedi cinsleri

Savannah Irkının Özellikleri, Bakımı, Sağlığı

Savannah ırkı kediler en zeki cinsler arasında gösterilmektedir. Zarif yapılarından ötürü orta boy olarak değerlendiren birçok kedi sever vardır. Fakat ırk olarak büyük boy kediler arasında gösterilir. Bilhassa erişkinlik dönemleriyle beraber bunu anlamak daha da mümkün hale gelir. Kafalarının ufak olması orta boy olarak nitelendirilmelerinde ana etkenlerden birisidir.

 

Fakat vücutları hem gelişmiş hem de kaslı yapısıyla ön planda durur. Ayrıca kürklerinin kusursuz bir biçimde leopar derisini andırması müthiş bir görünümü mümkün kılar. Karakteristik özellikleri arasında en dikkat çeken nokta gözlerinin iç kısmıdır. Adeta bir gözyaşının gözün iç kısmında sabit olarak durduğunu zannedebilirsiniz. Son derece kısa bir kuyruğunun olması yine karakteri belli eden özellikler arasında sayılabilir.

 

Savannah Karakter Özellikleri

Savannah kedisinin karakter detaylarına indiğimizde sosyalliği ve zekası ön plana çıkmaktadır. Akılcı davranmaktan vazgeçmeyen Savannah ırkının mantıklı kararlar alarak buna uygun davrandığını söylemeliyiz. İçerde yaşama uygun olmasına rağmen merak duygusu onu dışarıya çıkmaya iter. Evin içerisinde bir yolunu bulursa bunu değerlendirebileceğini, bir yol bulmak içinse aklını kullanabileceğini unutmamalısınız.

 

Birçok Savannah bakan kedi severin ise bu noktada bulduğu çözüm onu bilinçli bir biçimde dışarıya çıkarmaktır. Tasmayla gezdirilebilecek kedi ırklarından olması bu durumu kolaylaştırır. Tasma eğitimini verdikten sonra kısa sürede dışarıda yanınızda gezmeye adapte olabilir. Fakat yinede tasmasız dışarıya çıkarmamanızı tavsiye etmeden geçmeyelim.

 

İnsanlarla müthiş derece bağlar kurabilen bu zeki kedi ırkının bebekler ve çocuklar üzerinde etkisi ise bambaşkadır. Çocuklu ailelerin kedi alırken birincil tercihleri arasında olmasında önemli bir faktör olarak bu gösterilebilir. İlgi ve sevgisini göstermekten çekinmez. Ancak aynı şekilde sizden ya da evin diğer fertlerinden de bunu görmeyi umar.

 

Savannah Vücut Yapısı

İri bir vücut yapısına sahip olmasına karşın son derece zarif bir görünüme sahiptir. Vücudu incedir ve kısa bir kuyruğa sahiptir. Kafa yapısının vücuda oranla çok daha minimal olması ise büyük boy bir kedi olarak tanımlanmasını adeta imkânsız kılar. Ancak kafasına oranla yine vücudunu tamamlayıcı bir kısım kulaklarıdır. Büyük kulakları yukarı doğru sivrilen yapısıyla oval şeklini bozmadan ayrık durur.

 

Kavisli bir ağız ve çene yapısına sahip olan Savannah kedisi bu açıdan vahşi kediler gibi bir duruş sergileyebilir. Bunu destekleyen keskin hatlı burnu ve son derece keskin tırnakları vardır. Patilerinden tırnaklarını çıkardığında sinirlendiğini anlamanız için kuyruğuna bakmanız yeterlidir.

 

Savannah Çıkış Yeri

Soyağacında Siyam kedisiyle Serval ırkı bulunmaktadır. Siyam dişisinden doğan Savannah ırkının Serval gibi vahşi bir görünüşe sahip olan ırktan birçok genetik özelliğini kaptığını söylemek mümkündür. Kökeninin Afrika’ya dayanması ise gerçek anlamda birçok kedinin ortak ataya bağlı olduğu gerçeğini bir kez daha karşımıza çıkarıyor.

 

Milenyuma kadar resmi olarak kabul görmeyen bu ırkı sonrasında ise tüm kedi federasyonları onaylayarak global bir ırk olarak kabul etmiştir. Savannah kedisinin nadir olarak bulunmasında ise bazı detaylar teori şeklindedir. Bazı görüşlere göre kedinin nadir olarak bulunmasının sebebi kontrollü olarak safkan üremesini arttırmayı amaçlıyor. Yani melez ırka ait çok sayıda yavrunun türemesinden ziyade ırkın devamlılığı için sağlıklı çiftler üretilmeye çalışılıyor.

 

Savannah Tüyleri ve Tüy Bakımı

Sık tüylere sahip olan Savannah kedisinin tüy uzunluğu için yarı uzun bir ölçütten söz etmek mümkün. Genellikle bu tarz kedi ırklarında ara sıra tüy bakımı yapılması önerilir. Fakat özel bir ırk olarak Savannah tüyleri her gün fırçalanabilir. Bu onun ölü derisini ve kopmuş tüy köklerini toparlamanın en basit yolu olacaktır. Normal şartlarda zaten çok aşırı düzeyde bir tüy dökülmesine rastlanmaz.

 

Tüylerinin uzunluğu vücuduna eşit olarak yayılmıştır. Kulaklarına kadar uzanan tüy kökleri olması ise ona özel bir ahenk katmaktadır. Leopar desenine benzer kürkü sayesinde oldukça sevimli bir görünümü vahşi bir duruşla bütünleştirir.

 

Savannah Renk Skalası

Gri, Sarı ve siyah tonlarının çok sık karşımıza çıktığı Savannah kedisi renk skalasında aynı zamanda tekil renklere de rastlamanız mümkün olabilir. Tabi burada safkan ve melez ırklar arasında bariz bir ayrım olacağına şüphe yok. Hali hazırda dünya üzerinde kontrol altında tutulan kedi ırklarından birisidir. Ten rengine yakın krem tonlarının hakim olduğu kürklere sahip olabilirler.

 

Açık turuncu, kahverengi ve kızıl tonlarının sık sık karşımıza çıktığını görebiliriz. Fildişi ve kehribar ise biraz daha nadir olarak gözükmesine karşın çok hoş bir görüntüyü bizlerle buluşturuyor.

 

Göz renkleri tüylerle orantılı olarak farklı olabiliyor. Karamel, sarı ve altın renkleri sık görülse de yeşil göz rengine sahip olduğunda çok daha harika bir görünüm kazandığını söylemek mümkün.

 

Savannah Beslenme

Savannah beslerken dikkatli davranarak özellikle tercih edeceği besinleri tüketmesini sağlamak önemlidir. Kendi gelişimini sağlayabilmesi ve bunu tamamlayarak hayatını sürdürmesi için klasik kedi mamalarından fazlasına ihtiyaç duyabilir.

 

Bu bağlamda veterinerinizle kedinizin cinsiyetine, yaşına ve sağlık durumunu riske eden bir faktör olup olmadığına göre program düzenleyebilirsiniz. Beslenme programına uyarak Savannah kedisinin sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak tanımanız mümkün olur.

 

Savannah Bakımı ve Sağlık Durumu

Eğer sağlıklı şartlarda yaşaması sağlanırsa her koşulda 20 yıla kadar yaşaması mümkün görünen Savannah kedisi bu açıdan ciddi bir kitlenin dikkatini çekmektedir. Zira kedilerin 15-20 yıl arasında gösterilen ömürlerinin çoğu zaman kalıtsal rahatsızlıklarla düştüğü biliniyor.

 

Haliyle Savannah kedisinin genetik rahatsızlığı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat parazitlere ve diğer kedi hastalıklarına karşı veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekiyor. Hali hazırda özel bir ırk olmasından ötürü aylık veteriner kontrollerinin yapılması ideal olacaktır.

This Post Has 3 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  2. özge elitas Reply

    Muhteşem bir yaratık….

  3. zeynep Reply

    çok asil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.