Kedi cinsleri

Scottish Fold Bakımı, Beslenmesi, Sağlığı

Scottish Fold kedi ırkının temel özelliğinden önce iki ana cinse ayrıldığından söz etmek gerekiyor. Vücut yapısı ve karakter olarak birbirine çok benzeyen bu iki ırktan Scottish Fold Longhair uzun tüylü olarak doğar. Diğer ırk ise Scottish Fold Shorthair olarak karşımıza çıkar ve çok daha kısa tüyleri vardır. Fakat bir Shorthair ırkına kıyasla tüylerinin biraz daha uzun olduğundan söz etmeden geçmeyelim.

 

Bu kedinin en karakteristik özellikleri arasında kulakları vardır. Kulakları yavru döneminden itibaren kıvrılmaya başlar. Kıkırdak yapısından ötürü böyle bir kıvrılma olduğundan dolayı kafasının üzerinde ikisi de kıvrılmış olan kulaklarından cinsi tanımanız mümkündür.

 

Ağzının kıvrımlı olması sevimli olmasında önemli faktörler arasındadır. Çünkü sürekli olarak sırıtıyormuş havası kazandırır. Kulaklarını ses duyduğunda, heyecanlandığında ya da mutlu olduğunda hareket ettirmesi ise gerçekten müthiş bir reaksiyondur. Göğüslerinden başlayan ve kuyruğuna kadar ilerleyen geniş vücut yapısı iri bir görünüm kazanmasına vesile olmuştur. Kuyruğu ise peluş gibi aşırı derecede tüylüdür.

 

Scottish Fold Karakter Özellikleri

Dışarıda yaşamaya elverişli olan bir kedi ırkı olmasının dışında Scottish Fold kedisi bazı önemli karakter özelliklerini bünyesinde barındırır. Sakin yapısı ve aklını kullanan mantıksal hareketleriyle sizi büyüleyebilir. Kendisini sevdirmekten asla kaçmaz. Böylece misafirleriniz geldiğinde dahi onlarla anında güçlü bir bağ kurabilir. Fakat sahibini önemseyiş şekli çok daha başkadır. Kendisini sevdirdiği insanları sevdiğini göstermeyebilir. Fakat size olan ilgisini her hareketinden anlayabilirsiniz.

 

Böyle sevecen bir yapısı olduğundan ötürü çocuklar ve bebekler için ideal kedi ırkları arasında gösterilebilir. Büyük boy gibi görünmesine sebep olan şey kabarık tüyler olduğu için orta boy bir kedidir. Aynı zamanda vücut yapısı olarak iri olmasından ötürü büyük olduğu düşünülmektedir.

 

Kuyruğunun orta uzunlukta olmasına karşılık ilgi çeken faktörün tüyleri olduğunu söylemeliyiz. Eğer kuyruğu tüylü kediler hoşunuza gidiyorsa Scottish Fold sizin için en iyi kedi cinsi olarak tanımlanabilir. Hasta olduğunda kulaklarının kıvrık şeklini göremezsiniz. Aksine kulakları dikilmeye başlar. Bu tip fizyolojik reaksiyonlar vermesi ise ilgi çekici olmayı sürdürmektedir.

 

Scottish Fold Vücut Yapısı

Sevecen olduğu kadar oyuncuda olan Scottish Fold ırkı kedilerin vücutları esnektir. Her ne kadar iri ve hantal bir görüntü çiziyor olsa da hemen her hareketi kolaylıkla yapabilirler. Hızlı hareket etmelerinden ötürü buna odaklanan oyun türlerini benimserler. Bir nesneyi alıp size getirmeyi son derece sevdikleri gibi kartondan yapılan parkurlarda ödül mamasına ulaşmak onlar için ciddi bir keyif aracıdır.

 

Farklı kedileriniz ya da evcil hayvanlarınız varsa oyun ortamında onlarla adapte olup kaynaşabilir. Birlikte çok daha keyifli bir oyun deneyimi yaşayabilirler. Çıkıntılı yanaklara sahip olduğu için birçok kişi vücut yapısını beğenir. Bilhassa gülümseyen bir mimik suratında sabit olduğundan ötürü gördüğünüz anda yüzünüze tebessüm ekler. Bacaklarının vücut orantısına kıyasla daha kısa olması ise yere yakın olmasını sağlar.

 

Scottish Fold Çıkış Yeri

Aslında isminden de anlayabileceğiniz gibi İskoçya asıllı olan bu kedi ırkı 1960’lı yılların hemen başında ortaya çıkmıştır. Üreyen ilk yavruların ardından kulakları kıvrık olan tek kedi cinsi olduğu için ilgi odağı olmuştur. Araştırmalar sonucunda soyağacına inilmeye çalışılsa dahi bu başarılamamıştır.

 

Aksine 1966 yılında soyağacına çiftlik kedisi bir ebeveyn bilgisi girilerek resmi olarak onaylanan ırklar arasına girmesi muhtemelken bazı aksaklıklar yaşanmıştır. Yapılan sağlık araştırmaları birçok kulak enfeksiyonuna yatkın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla Scottish Fold bu araştırmalar neticesinde Amerika’ya götürülmüş ve uzun yıllar araştırmalar devam etmiştir. 1973 yılında ise tüm eşleşme ve deneyler sonucunda katkılarını tamamlayan profesör tarafından federasyonlarca onaylanmıştır. Amerika olarak benimsenmiş olan kökenine karşılık ismi Scottish Fold olarak anılmaya devam etmiştir.

 

Scottish Fold Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tüylerinin Scottish Fold Longhair cinsinde uzun olduğunu ve Shorthair ile kısa doğduğunu belirterek devam edelim. Eğer Scottish Fold Shorthair kediye sahipseniz tüy bakımı için çok büyük bir çaba sarf etmeniz gerekmez. Keza kısa tüylü minik dostunuz temizliğinden bakımına her şeyi kendisi üstlenmektedir. Burada yalnızca haftalık olarak tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır.

 

Fakat Scottish Fold Longhair tüy bakımı isteyen ve bunu her gün fırçalamanız gereken bir periyoda sürükleyen cinslerdendir. Klasik bir uzun tüylü kedi olduğunu söylemek mümkündür. Keza bu sebeple Longhair kedi bakımı çok daha meşakkatli bir iştir. Tercih edilebilirliği yine bununla paralel olarak değişkenlik gösterebilir.

 

Scottish Fold Renk Skalası

Farklı renklere sahip olan kedilerin çok daha ön planda olduğu dönemlerde yaşıyoruz. Günümüz şartlarında Scottish Fold renkleri arasında ise farklı tonlara rastlamak oldukça mümkün. Turuncu, Mavi, Kırmızı, Duman, Tekir ve Chinchilla gibi renk seçeneklerini görebiliriz.

 

Fakat genel anlamda en hoş duran iki renk karışımının siyah ve beyaz, gri ve beyaz olduğunu söylemeliyiz. Bu tip Scottish Fold ırkı kedilerin hemen her ülkede en sevilen türler arasında gösterildiğini belirtmek gerekiyor.

 

Scottish Fold Beslenme

Gayet sakin ve olabildiğince uslu bir kedi olmasının yanında oyuncu olması ona enerji ihtiyacı doğurmaktadır. Scottish Fold beslenme koşullarına bakıldığında standart olarak bazı mama ve hazır besinler ön plana çıkmaktadır. Ancak bunun haricinde ödül mamalarıyla ve taze et gibi alternatif gıdalarla eğitimi desteklenebilir.

 

Veterinerinizden kedinizin muayenesi sonrasında bir beslenme şablonu talep edebilirsiniz. Fakat buna ek olarak klasik bir kedi beslenmesiyle hayatına devam edebileceğinden şüpheniz olmasın.

 

Scottish Fold Bakımı ve Sağlık Durumu

Kronik olarak kıvrık olan kulakları düzenli olarak salgılama yapar. Kulak salgısını görme sıklığınız ve kulakların dikilmesi ise enfeksiyon gibi bazı rahatsızlıkların temel belirtisidir. Zaten Scottish Fold bakımı esnasında gideceğiniz veteriner hekiminiz size bu türle ilgili tüm şüpheli durumları aktaracaktır.

 

Bohemian Rex olarak anılan bu türün kulak kıvrımının dışında tek kalıtsal hastalığı şaşılıktır. Görülmemesi için yavruluktan itibaren ciddi bir egzersiz programının gözlerine uygulanması gerekir. Haricinde Scottish Fold Shorthair bakımının çok daha kolay olduğunu ve tercih edildiğini ekleyebiliriz.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.