Kedi cinsleri

Selkirk Rex Tüy Bakımı ve Beslenmesi

Selkirk Rex kedisi insan canlısı olup herkesle iyi anlaşabilen bir kedi ırkıdır. Aynı zamanda dayanıklılıklarıyla nam salmış bu cinsin kedileri güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Her ne kadar kemikli bir vücut yapısı ön plana çıksa da kasları gelişkindir. Bacakları birçok orta boy kedide olduğu gibi kısa değildir. Aksine vücuduna oranla olması gerektiği boyutlardadır. Kaslı bacaklarından ötürüde hareket kabiliyeti son derece gelişmiştir.

 

Hayatı boyunca insanlarla ve hayvanlarla dost kalabilen ve güçlü bağlar kurarak bunu en iyi şekilde yansıtmayı başaran Selkirk Rex kedisi 15 yıl yaşayabilir. Sağlıklı bir hayat geçirebilmesi için içeride bakılması şarttır. Zira dışarıda başının çaresine bakabilecek düzeyde gelişmemiştir. Avcılık konusunda çok yatkın olmamakla beraber evinizde oluşabilecek herhangi bir tehlikeye müdahale etmekten kaçınmaz. Fareler, haşereler ve böceklerin peşinde tüm gün dolaşabilir.

 

Selkirk Rex Karakter Özellikleri

Merak duygusunun maksimum düzeye çıktığı bir ırk olmasından ötürü hemen her noktaya ulaşmak ister. Bu raddede dışarıyı merak ettiği için evden kaçması, elektronik eşyaları ve mobilyaları merak ettiği için içlerine girmesi muhtemeldir. Vücut yapısı ve gücü bu noktada en büyük yardımcısıdır.

 

Fakat tüm bu merak ve sabırsızlığa karşılık tam tersine sakin ve uysal yönü ağır basar. Bir çocuğunuz varsa ve kedi sevgisiyle büyümesini istiyorsanız kesinlikle tercih edebileceğiniz bir ırktır. Gereksiz yere yanınıza gelerek kendisini size sürter ve onu sevmeniz için fırsat yaratır. TV izlerken bir anda gelip kucağınıza yatarak burada vakit geçirir. Fakta kucağınıza alıp sabit olarak tutup sevebileceğiniz kucak kedilerinden de değildir. Farklı tarzını karakterine yansıtmış olan Selkirk Rex cinsi özel bir ırk olarak düşünülebilir.

 

Selkirk Rex Vücut Yapısı

Çok büyük olmayan, hatta ince ve zarif bir vücut şekline sahip olan Selkirk Rex genel anlamda ideal vücut orantısına sahiptir. Kafasının yuvarlak olmasından ötürü birçok betimleyici özelliğinin yerli yerinde olması suratında özel bir ifade oluşmamasını sağlamıştır. Yalnızca gözlerinin normalden iri olduğunu ve parlayarak baktığını söylemek mümkündür.

 

Bu fiziksel özelliklere orta uzunlukta bir kuyruk eşlik eder. Aynı zamanda burnu kimi zaman keskin hatlarla çıkıntılı, kimi zamansa daha yassı ve yayvan görünebilir. Bazı Selkirk Rex ırkı kedilerde gözlerin biçimi badem şeklindeyken bazılarında tam ovaldir. Doğal olarak bu tip detaylara bakarak Selkirk Rex kedisinin ırkını anlamak her zaman kolay değildir.

 

Selkirk Rex Çıkış Yeri

Bazı çevrelere göre Bohemian Rex olarak adlandırılan kedi türüyle benzerlikler taşımaktadır. Bu noktada Avrupa’nın bazı ülkelerinde bu isimle anıldığına şahit olabilirsiniz. Genel itibariyle Amerika kökenli bir kedi olup orijinal ismi ise Selkirk Rex olarak resmileşmiştir.

 

Teorik olarak asıl baz alınan ırk ise British Shorthair olarak görünmektedir. Hatta yavruyken böyle tanımlanması ve sonrasında ilk yıllarını bu ırka ait olarak geçirmesi bu aşamada normal karşılanabilir. Fakat sonrasında Persian ile bir bağlantısı olup olmadığını araştıran yetiştiriciler soyağacında yalnızca British Shorthair olduğu kanısına varmıştır. Hatta doğal yollardan geçirilmiş bir mutasyon sonucunda ortaya çıktığı belirtilmiştir. Yani gerçekten özel bir kedi ırkı olduğunu söylememize gerek yok.

 

Selkirk Rex Tüyleri ve Tüy Bakımı

Aslında uzun tüylü bir kedi ırkı olan Selkirk Rex aynı zamanda mutasyondan türediği için kısa tüylü versiyonlarıyla da görülebiliyor. Doğal olarak Selkirk Rex kedisinin bu aşamada dikkat çeken bir tüy bakım ritüeli oluyor. Kabarık ve bukleli bir tüy biçimine sahip olduğunu ilk görüşte anlayabilirsiniz. Kalın tüylerinin birbiriyle dolaşarak bukle bukle olması ise kendisine has en önemli karakteristik özelliktir.

 

Kısa tüylülerde tüy bakımı çok büyük bir sorun olmasa da Selkirk Rex uzun tüylü versiyonları için bu durum büyük bir ilgi gerektirir. Tüylerinin 15 gün arayla yıkanıp taranması gerekir. Bu standart periyot oturtulduktan sonra hiç bir zaman bozulmayarak devamlı tekrar edilmesi şarttır. Kremli özel şampuanlarla yıkanan tüyleri güzelce durulanmalıdır. Bu işlemin öncesinde fırçalayarak tüylerinin bir nebze açılması sağlanabilir. Eğer fırçalandıktan sonra yıkanmazsa bukleler çözülür ve tüm tüy sağlığı riske girebilir.

 

Selkirk Rex Renk Skalası

Tekir olarak çok sık rastladığımız Selkirk Rex kedisinin renkleri mutasyon sonrasında farklı yönlere doğru ilerlemiştir. Örneğin Altın, Duman, Gümüş, Lila, Çikolata, Yeşile çalan bir mavi tonuyla rastlamamız mümkündür. Kırmızı ve krem tonlarının birbiriyle karıştığı bir tüy rengi yine gözlemlenebilir.

 

En çok ise beyaz ve siyah tonlarının baskın olduğu Selkirk Rex kedisi karşınıza çıkacaktır. Dünyanın en özel ırkları arasında sayılmasında tek bir fonksiyon vardır. Bu da doğal yollardan mutasyon geçirmiş olmasıdır.

 

Selkirk Rex Beslenme

Selkirk Rex nasıl beslenir konusunu merak ediyorsanız muhtemelen bu yavrulardan birisini sahiplenmek üzeresinizdir. Standart bir beslenme şekline sahip olan kedinin ırkı için özel bir yiyecek yoktur. Tabi ki bazı markaların Selkirk Rex mamaları ürettikleri biliniyor. Her kedi türü için bu tip özel beslenme modülleri bulabilirsiniz.

 

Ödül mamalarına karşı hassasiyeti ve ilgisinin hat safhalarda olması sizin için oldukça önemli olabilir. Zira klasik olarak Selkirk Rex eğitimini iyi koşullarda tamamlayabilmek için bu önem addeder. Ancak mantıksal hareket eden bu minik dostunuzun beslenme konusunda herhangi bir tahammülsüzlük göstermesine tepki gösteremezsiniz. Hiçbir koşulda koyduğunuz ödülü vermemek gibi bir durumla karşılaşmasını sağlamayın.

 

Selkirk Rex Bakımı ve Sağlık Durumu

Selkirk Rex bakımının uzun tüylerinden ötürü zorlaştığını söylemek mümkündür. Genellikle bu tarz uzun tüylülerde sık yaşanan bir tarama sorunu vardır. Birde ekstradan karşınıza çıkan banyo sorunsalı doğacağını unutmamalısınız. Hiçbir kedinin suya karşı sempatisi yoktur. Haliyle Selkirk Rex kedisini banyo yaptırmak bilhassa ilk başlarda çok daha güç olacaktır.

 

6 ay içerisinde tüylerinde düzleşmeler olacağını ve sonrasında bu buklelerin tekrardan tüm vücudunu saracağını unutmamalısınız. Üstelik iki haftada bir fırçalama ve yıkama işlemini yapmazsanız buklelerin çok daha kısa sürede çözülebileceğini unutmamanız gerekiyor. Kronik olarak şaşılık ile karşılaşma ihtimalleri çok yüksektir. Aynı şekilde 15 yıllık hayatları boyunca göz rahatsızlıklarına yatkınlıkları olduğu bilinir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.