Kedi cinsleri

Sibirya Kedisi Karakterleri, Sağlığı, Bakımı

Literatürde kendisine Siberian olarak yer bulan ırk Türkiye’de Sibirya kedisi olarak anılıyor. Sibirya kedisi olmasına karşılık kökeni Rusya’ya dayanıyor. Hatta Rusya’nın ortak paydası olarak görülebilecek yerel bir kedi ırkı olduğunu söylememiz mümkün. Farklı bir vücut endeksine sahip olan bu kedilerin vücutları durduğunda ve hareket ettiğinde farklı şekillerde görülebilir.

 

Örnek olarak hareket ediyorken, yürüyorken, koşuyorken oldukça düz ve uzun bir görünüm söz konusudur. Vücutlarında hiçbir eğim dikkat çekmez. Fakat hareketsiz kaldıkları anda, oturuyorken ya da uzanıyorken arka bacaklarının önlere kıyasla daha uzun bir hal aldıklarını görürsünüz. Bu uzunluk farkından kaynaklanan eğim ise vücut yapısı için karakteristik bir özelliğe dönüşmüştür.

 

Karakter niteliklerine baktığımızda ise son derece sakin ve ılıman bir yapıdan söz etmek mümkün oluyor. Zeki olduğu kadar insanlarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinebilmesinden ötürü ev kedisi sıfatına son derece uygun olabiliyor.

 

Sibirya Kedisi Karakter Özellikleri

Sibirya kedisi ülkemizde bir cins olarak değerlendirilmesine karşın Rusya’da sokakta yaşayan sıradan kedilerdir. Bu hallerinden ötürü biz evde bakıyor olmamıza karşılık Rusya’nın soğuk havasında bile hayatta kalabilme gücüne sahiptirler. İnatçı bir karakter yapıları vardır. Ancak sadık olmalarından ötürü bir köpeğin size gösterdiği şefkati hissettirebildiğini belirtmeliyiz.

 

Evinize gelen diğer evcil hayvanlar ya da insanlar için bir tehdit unsuru oluşturmaz. Aynı şekilde onları bir tehdit olarak algılamaz. Bu sebeple hiçbir değişiklik yokmuşçasına hayatına devam eder. Oyun oynarken gelen misafirler oyuna dahil olabilir. Bunu yadırgamadığı gibi oyunu daha büyük bir şevkle oynamaya başlar.
Çocuklu aileler için uygun olmasının yanı sıra birçok veteriner hekim ülkemiz iklim şartlarında uyum sorunu çekebileceğini vurguluyor. Bu noktada uyarıları yıllardır yapmaktalar.

 

Sibirya Kedisi Vücut Yapısı

Vücudu orta boyutlu bir kediye göre daha kalıplı görünür. Tabi burada hantallıktan söz etmemekteyiz. Aksine vücudunun iri olmasına rağmen çok çevik bir hareket kabiliyetine sahiptir. Kafası üst kısımdan yuvarlak, ağız bölgesine doğru ise incelen bir yapıyla ilerler. Ancak temel anlamda vücuduyla orantılı bir kafa yapısına sahip olduğunu görürsünüz. Gözlerini hemen her noktaya doğru çevirebilen özellikle de dışa doğru bakmayı becerebilen bir yüz yapıları vardır.

 

Diğer uzun tüylüler gibi başlarında ve kulaklarında kıllar görmeniz mümkündür. Kulaklarının geniş olması ve olası bir hareketlilik fark ettiğinde kulaklarını oynatması sevimli bir görüntü ortaya çıkarır. Kış aylarında Rusya’da var olan soğuk havalarda hayatta kalmasını sağlayan alt tüylerini net olarak görme şansı yakalayabilirsiniz. Çift katmanlı tüyüyle soğuk havalara dayanıklılık açısından üstüne yoktur.

 

Sibirya Kedisi Çıkış Yeri

Halen daha Rusya’da sokak kedileri olarak tanımlanan ırk Sibirya kedisidir. Siberian olarak tüm dünya tarafından kabul görmüş bir kedi cinsidir. Siberian Forest Cat olarak anıldığı bazı ülkeler görmeniz mümkündür. Çok uzun zamanlardan beri geniş Rusya topraklarında var olan bir ırk olmasına karşılık Amerika’ya 1990 yılında ancak ulaşmıştır.

 

Sonrasında ise resmi bir kedi ırkı olarak kabul edilmesinde 2.000 yılında düzenlenen kurul etkin olmuştur. Yani aslında genç bir kedi ırkı olarak bilinmesinin temel sebebi budur. Oysa geçmişine ve kökenine baktığımızda çok daha eski bir ırk olduğunu anlamamız mümkün olmaktadır.

 

Sibirya Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Çift katmanlı tüylerinden ötürü birçok hava muhalefetine karşı dayanıklıdır. Suyu geçirmeyen alt tüy tabakası aynı zamanda soğuktan korunmasını sağlayan en önemli faktördür. Bunun haricinde uzun tüylere sahip olmasıyla beraber dayanıklılığı artış göstermiştir.

 

Sibirya kedilerinin tüy bakımı yapılırken yalnızca taranması yeterli olacaktır. Bazı dönemlerde ise fırçalama işleminin özel taraklarla yapılması önerilir. Böylelikle dökülecek olan tüyleri kendiniz ayıklayabilirsiniz. Ek olarak derilerde yaşanan döküntüleri temizlemek onun sağlığı için önemlidir.

 

Ne zaman tüy döktüklerini araştıran bir ekip ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde tüy dökme işleminin başladığını belirlemişler. Yani bir bakıma yaz ve kış dönemlerinde tüy dökmediğini söylemek mümkün. Tüy bakımı sıklığı için haftada bir kez yeterlidir. Yinede özel bir durumdan ötürü veterineriniz uzun tüylü kediniz için ayrı bir seans aralığı belirleyebilir.

 

Sibirya Kedisi Renk Skalası

Farklı renkleri barındıran ve çoğunlukça çift renk olan Sibirya kedisi tona göre açıklık ya da koyuluk gösteriyor olabilir. Çoğunda ise ortak renkler çikolata ve tarçın tonlarıdır. Aynı şekilde lila ve açık kahve tonlarını görme ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

 

Tek renkli olabilme ihtimali tamamıyla birleşen ebeveynlere bağlıdır. Hatta Rusya’da sokakta gezdiğinizde mutlak suretle göreceğinize emin olabilirsiniz. Yaşadığı ve kökeninin bağlı olduğu coğrafyada üç renkli olarak doğmuş yavrulara bile rastlanıyor.

 

Safkan Sibirya kedisinin göz rengi yeşil olmaktadır. Bazen yeşilden sarıya hatta altına kayan bir göz rengine rastlamanız mümkündür. Mavi göze sahip benzer kedilerin farklı bir ırk olduğu belirlenmiştir.

 

Sibirya Kedisi Beslenme

Çok özel bir besin aramayan Sibirya kedisi Rusya’da sokakta yaşayabilen bir ırktır. Doğal olarak kediler için üretilmiş herhangi bir besin maddesiyle yaşamını devam ettirebilir. Hatta kuru mama ya da yaş mama değil de normal besin öğeleriyle besleyen çok fazla insana rastlayabilirsiniz. En nihayetinde dışarıda yaşamaya adapte olabilen bu türün beslenme formlarının özel olması beklenemez.

 

Veterinerinizden Sibirya kedisi beslenme şablonu isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle kilo ve vücut endeksi tespiti yapılır. Uygun olan beslenme şablonu ortaya çıkarılarak size sunulur.

 

Sibirya Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Türkiye’de içeride bakılan Sibirya kedisi dışarıya adapte olmakta zorlanmaktadır. Çünkü Rusya’dan çok daha farklı bir iklime sahibiz. Buna ek olarak ise Sibirya kedisinin dayanıklı bir tür olduğundan söz etmek gerekiyor. Hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklığı olmasından ötürü hiçbir kalıtsal rahatsızlığı yoktur.

 

Uzun süre bakılarak 15 yıla kadar yaşayabilmesi ise uzun bir dostluk kurmanız için uygun fırsatı bulduğunuz anlamına gelir. Eğer herhangi bir kedi enfeksiyonuna, obeziteye ya da bakteriden kaynaklanacak bir rahatsızlığa yakalanmamasını diliyorsanız her ay düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmelisiniz. Rutin kontroller birçok kedi hastalığının tedavisi için erken teşhis imkânı sağlamaktadır.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.