Köpekler

Köpeklerde Sindirime İyi Gelecek Besinler

Köpeklerin sindirim sistemleri olabildiğince hassastır. Bu noktada yapılması gereken en önemli takip ise beslenme çizelgesine ne kadar uyulduğunun kontrolüdür. Zira birçok köpeğin beslenme türü ve beslenme niteliği yanlış temeller üzerine oturtulmuştur. Doğal olarak yaşlı köpeklerde sindirim sorunlarının asıl kaynağı bu olmaktadır.

 

Köpeklerde sindirim problemleri veteriner başvurularının çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Haliyle bu önemli sorunun yaşça büyük köpeklerde sağlayabileceği büyük rahatsızlıkların yelpazesi daha fazla açılıyor. Günümüzde köpek mamaları belirli kriterlere uygun olarak yeniden bileşenlere ayrılarak üretiliyor. Özellikle köpeğinizin ihtiyaç duyacağı besin değerleri ve mineraller son derece ciddi bir biçimde yeni baştan tasarlanıyor. Amaç ise sindirimin sorunsuz bir biçimde yapılmasını sağlamaktan geçiyor.

 

Sindirim sorunu yaşayan köpeğin belirli bir süre kusma ya da ishal olma gibi eğilimler göstermesi normal karşılanabilir. Fakat 24 saati geçen reaksiyonların ardından veterinere başvurmak büyük bir zorunluluk haline dönüşür. Haliyle sindirimi düzenleyecek bunu yoluna sokabilecek bir mama değişimi öneriler arasında dikkat çekmeye başlar.

 

Sindirimi Kolaylaştıran Yaşlı Köpek Mamaları

İnsanlarda olduğu gibi yaşlılık diğer canlılarda da bazı vücut fonksiyonlarının sağlıklı şekilde uygulanmamasını sağlar. Sindirim rahatsızlıkları, sindirim bozuklukları ya da diğer problemler bunun getirisi olarak karşımıza çıkar. En sık rastlanan sindirim sorunları arasında şunlara rastlanmaktadır.

  • Bağırsak Sorunları

İnce bağırsakların sürekli olarak yağları sindirmesi gerekir. Aksi halde bu durum daha kötü rahatsızlıklara sebep olan bir hal alır. Kalın bağırsakları kurutan yağ oranının sonrasında ise bakteri oluşumuna zemin hazırlaması, mevcut bakterilerin üremesini hızlandırması başlı başına bir zafiyet yaratır.

  • Sindirim Sisteminin Çalışma Performansı

Bazı yaşlı köpeklerde sindirim sistemi hiç çalışmazken bazılarında bu çalışma performansı çok düşük seviyelerde görülür. Haliyle vücudun ihtiyacını karşılamayan sindirim sisteminin rahatsızlıklara davetiye çıkardığı gözlemlenir.

 

Sindirim sistemi sorunları yaşlı köpekler için diğer evrelerden daha önemli bir noktadadır. Bu bağlamda özel mamaların tavsiye edildiği, daha iyi beslenme şartlarının sağlandığı düzenleyici bir evreye geçilmelidir. Beslenme türünün değişimi veterineriniz tarafından önerilebilir. Bolca su içilmesi yine bu aşamada önem addeder.

 

Köpek mamalarında sindirim düzenleyen etkiye sahip olanlar ise içerdiği Prebiyotik lifler sayesinde sindirim ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Üstelik yağ dengesinin bağırsaklarda oluşmasında ve emiliminde büyük bir performans artışı gözlenmektedir. Böylelikle köpeğinizin sindirim bozukluğu ortalama 3 gün ile 7 gün arasında bu köpek mamalarıyla ortadan kaldırılmış olur. Omega 3 yağ asidi, zencefil ve yararlı bileşenlerden oluşan özel sindirilebilir yaşlı köpek maması sayesinde hastalıkların tamamına çare bulunabilir. Bakteri oluşumu önlendiği gibi mevcut bakterilerin atılması için ciddi bir ortam sağlanmış olur.

Yalnızca yaşlı köpeğinizde kademeli olarak 7 gün süren mama değişiminin ardından en az 3 gün süreyle sindirimi kolaylaştıran köpek maması kullanmanız yeterli olacaktır. Sonrasında çok daha sağlıklı bir ömrün tadını çıkarmak hem size hem de minik dostunuza sunulan bir fırsata dönüşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.