Kedi cinsleri

Singapura Kedilerinin Bakımı ve Sağlık Durumu

Farklı özellikleriyle kendisine hayran bırakan Singapura kedi ırkları arasında gerçekten beğenilen bir cinstir. En temel özellikleriyle baz alındığında Singapura vücut yapısıyla gözümüze batmaya başlayacaktır. Öncelikle küçük boy bir kedi olarak sınıflandırılmış olan bu cinsin vücudu birçok ölçeğe göre orta boy olarak düşünülebilir. En azından son derece ufak olan kafa yapısına kıyasla vücudu büyük durmaktadır. Bunu devam ettiren diğer bir kısım ise bacaklarıdır.

 

Çok ince ve narin gözüken bacaklarının üzerinde cüsseli bir vücut taşıyormuş gibi izlenim oluşturur. Oysa zaten ufak bir kedi ırkıdır. Ancak bu küçük vücut ölçülerinin orantısız olduğu kanısına varmak oldukça kolay.

 

Hem hareketli ve enerjik hem de herkesle iyi geçinen bir yapıya sahiptir. Bu tip küçük kedi cinslerinin birçok kişi tarafından tercih edildiği bilinir. Çünkü bakımları daha kolay iken günümüz yaşam şekli olan apartman yaşamına adapte olmakta zorluk çekmez.

 

Singapura Karakter Özellikleri

Singapur’un resmi kedisi olarak bilinen bu cinsin hayatı en az Güneydoğu Asya ülkesi kadar hızlıdır. Enerjisini çok büyük bir ölçekte oyunlarla ve aktivitelerle değerlendirir. Normal şartlarda Singapura karakteri sadık ve sahibine karşı ilgi gösteren türdendir.

 

Hatta diğer kedi ırklarına kıyasla biraz daha bağlı olduğunu söylemek mümkün. İçeride bakılan bu kedinin avcılık yeteneği çok gelişmemiştir. Ancak merak duygusu fazlasıyla geliştiği için hemen her şeye bir av potansiyeliyle yaklaşabilir. Bir anda fare ya da böcek peşinde onu bir avcı misali izleme şansına erişebilirsiniz.

 

Bebeğiniz ya da çocuğunuz için bir kedi sahiplenmek istiyorsanız Singapura kedisi sizin için ideal seçim olabilir. Hatta oyunculuk ve ilginin üzerinde olmasını istemesi sebebiyle her an evde ilgi çekici bir pozisyonda olacaktır.

 

Singapura Vücut Yapısı

Singapura vücudu küçük ve oldukça orantısızdır. Vücut şekli itibariyle atletik bir yapıya sahiptir. Kaslı bir vücudunun olması onu normalden daha iri bir şekle sokabilmektedir. Ancak tüm bunlara karşın çok küçük bir kafa yapısına sahiptir. Boncuk boncuk bakan gözlerinin ikisi de oval ve aynı doğrultudadır.

 

Bacaklarının gereğinden fazla ince olması ilk baktığınızda kendisini taşıyamıyor hissiyatı uyandırabilir. Fakat o halinden oldukça memnun olduğu için tüm aktivitelere katılım gösterebilir. Orta uzunlukta bir kuyruğa, yine kafasına göre büyük bir kulak yapısına sahiptir.

 

Singapura Çıkış Yeri

Singapur kökenli olan Singapura kedisinin soyağacında asırlık kediler olduğunu dile getirmek istiyoruz. Yani günümüzde gördüğümüz birçok kedinin henüz ismi duyulmamışken Singaporon olarak adlandırılan Tayland Sokak kedilerinden türemiştir. Asya’da her zaman sokakta yaşayan bu ırkın içerde bakılabilen kedi türüne dönüşebilmesi içinse ortalama 30 senelik bir süreç beklenmiş.

 

Zira ilk defa 1975’li yıllarda Amerika’ya getirilen Singapura bu noktadan sonra sokak kedisi değil ev kedisi olarak bakılmaya başlanmıştır. Bazı kaynaklarda ve ülkelerde isminin Malaysian olarak geçtiğine şahit olabilirsiniz. Hatta halen daha bu isimle anıldığı bölgeler görmek mümkündür.

 

Singapura Tüyleri ve Tüy Bakımı

Saf bir tüy biçimine sahip olan Singapura kedisinin tüy bakımı ihtiyacı yoktur. Hatta aksine tüy bakımı için bir emek harcamanız gerekmez. Kısa tüylü kedi ırkları arasında olmasına karşılık masaja bayıldığını söylemek gerekiyor. Eğer her gün kucağınıza alıp tüylerini okşayarak masaj yaparsanız hiçbir zaman hayır demeyeceğini bilmelisiniz.

 

Tabi bu esnada hiç tüy bakımı yapmamakta önerilen bir davranış değildir. Bu aşamada bir Singapura kedisine tüy bakımı yapmak istiyorsanız sıklık olarak haftada bir ya da iki haftada bir seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu bakım esnasında ise fırçalamak ya da düzenli taramak onun için yeterli olacaktır. Ufak bir kedi cinsi olmasından ötürü zaten bu bakım ritüelinin sizi yormayacağına emin olabilirsiniz.

 

Tüyleriyle ilgili en önemli nokta ise yavruluk döneminden erişkinliğe kadar uzanan süreçte tüylerinin azalmasıdır. Yani doğduğu andan itibaren daha uzun olan tüyler zamanla kısa tüylü bir kediye dönüşmesi ile ortadan kaybolmaktadır.

 

Singapura Renk Skalası

Normalde ana renklerine bakıldığında Singapura kedisi ya siyah ya da gri renkte oluyor. Ancak net olarak tek bir renge sahip olmadığını görebilirsiniz. Diğer rengi benekli olarak almak yerine yalnızca vücudunun belirli bir bölgesinde yoğunluk olarak aldığını fark edeceksiniz. Bu ikincil renk içinse farklı seçeneklerin doğduğunu söyleyebiliriz.

 

Krem ve kahverengi gibi renklerle bezenmiş kısa tüyleri müthiş bir görüntüye imza atar. Böylelikle kedi severlerin ilgisini çeken bir kısa tüylü kedi cinsiyle karşılaştığımızı söylememiz mümkün olur. Beyaz ve gri tonlarında karartması bulunan Singapura en çok beğenilen türdür. Göz renkleri buna istinaden Altın, yeşil ya da ela olabilir. Ela ve yeşil tonlarının çok daha yakıştığını düşünen kedi yetiştiricilerinin sayısı bir hayli fazladır.

 

Singapura Beslenme

Singapura kedileri için sokak kedisi olduğunu odak noktasına aldığımızda net bir beslenme formuna sahip olmadığını düşünebiliriz. Genelde kuru mama ile beslemek ülkemizde son derece kolay ve tercih edilen bir türdür. Dolayısıyla dilerseniz bu şekilde besleyebilir, dilerseniz yaş mamalar ve içeriğinde bulunan kuru et ya da ciğer içeren besinlerle beslenme şartlarını yerine getirebilirsiniz.

 

Singapura Bakımı ve Sağlık Durumu

Singapura herhangi bir genetik hastalığı olmamasına rağmen maalesef 9 yıl civarı yaşadıktan sonra hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. Çoğunlukla bu açıdan Singapura kedisinin veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerektiği düşünülüyor. Zira 15 yıla kadar uzanan ömürlerini tamamlayabilmeleri için rutin kontroller önemli. Fakat ev ortamında yeteri kadar düzgün ve temiz bir ortam sağlanırsa hiçbir sağlık sorunu olmadan yaşamlarını tamamlamaya uygundurlar.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzeller..

  2. Ozge elitas Reply

    Çok şahane görünüyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.