Kedi cinsleri

Siyam Kedisi Özellikleri, Sağlığı, Bakımı

Siamese olarak global anlamda bilinen ve en sevilen kedi ırkı olan Siyam kedisi Türkiye’de de favoriler arasında yer almaktadır. En zeki kedi ırklarından birisi olmasından dolayı fazlasıyla göz önünde bulunur. Vücuduna bakıldığı zaman her noktasından birbiriyle orantılı bir vücut şeklinin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bu bağlamda Siyam kedisi gördüğünüzde sizi büyüleyen bir güzellik ve rengin söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz.

 

Tayland kökenli olan bu kedi ırkının farklı renklerde olabildiğini söylemek gerekiyor. Fakat bundan daha ilginç bir bilgi Siyam kedilerinin renkleri değiştikçe huylarının ve karakterlerinin de değiştiği yönündedir. Bunun için henüz kedi severler ve evinde Siyam bakanlar hariç net bir bulgu yoktur. Ancak genel görüş her zaman bu yönde olmaya devam etmektedir.

 

Yaygın inanışa göre fok lekesi barındıran siyam kedisinin en sosyali olduğuna inanılır. Dışa dönük yapısıyla arkadaş bulmakta zorlanmaz. Evin tüm sakinleriyle ve diğer evcil hayvanlarla sıkı bağlar kurmak çok kısa bir süresini alır. Eğer çikolata lekesi olan bir siyam kedisi görüyorsanız bu durumda en oyuncu olanla karşı karşıyasınız demektir. Enerjisi bitmek bilmeyen bir türdür. Sık görülen mavi lekelilerin ise sadakat ve bağlılığının maksimum noktada olduğu söylenir.

 

Siyam Kedisi Karakter Özellikleri

Siyam kedisinin zekasını gördükten sonra büyülenmemeniz elde değildir. Hatta birçok kedi ırkından çok daha üstün bir mantıksal değerlendirme açısına sahiptirler. Bu düşünce yapısının yanı sıra sahibine bağlılık yönüyle ağır basan bir durum ortaya çıkar.Aynı zamanda konuşkan kedi ırkları arasında olmasında bu temel faktördür. Eğitimi düzgün verildiği takdirde hem konuşkanlığı hem de istediğiniz düzeyde gelişim göstermesi mümkündür.

 

Boyut olarak orta boy bir kedi olmasının dışında kalından inceye doğru ilerleyen bir vücut yapısı vardır. Bu durum onu atletik ve enerjik kılmıştır. Oyunculuğu ve her aktiviteye katılması vücudunun bu kadar orantılı olmasıyla ortaya çıkan bir karakteristik özelliğidir.

 

Siyam Kedisi Vücut Yapısı

Siyam kedisinin yalnızca kafası değil tüm vücudu bir takozu andırmaktadır. Hatta vücut şekli kalından inceye doğru ilerleyerek üçgenimsi bir görünüş ortaya koyar. Kulakları ufak çaptaki kafasına kıyasla büyüktür. Sivrilen bir kulak yapısı vardır. Ancak uçlarında yine oval olarak döner. Tam üçgeni andıran bir ağız yapısına sahip olması ise sevimli bir gülüşün her an yüzünden okunabilmesine olanak tanır. Birçok orta boyuttaki kediye oranla boyun kısmı çok hassastır.

 

Gerek omuzları gerekse karın boşluğu tamamıyla aynı ölçütlere sahip olduğu için giremeyeceği yer, yapamayacağı hareket yoktur. Bu yönüyle ise aktivitelere merak duygusunu kabartmaya bayılır. Parkurlar, kartondan yapacağınız oyun alanları ve kedi oyuncakları onun için müthiş hediyeler olarak tanımlanabilir.

 

Siyam Kedisi Çıkış Yeri

Asya kıtasından türeyen bir kedi ırkı olmasının haricinde ana vatanının Tayland olduğunu söyleyebiliriz. Birçok kişinin ortak düşüncesi Siyam kedisinin soyağacında günümüzde var olan birçok kedinin bulunduğu yönündedir. Örneğin Ocicat, Colorpoint Shorthair ve Javanese ırk olarak aynı soya aittir ve Siyam kedisinin geçmişinde vardır bilgileri ortada dolaşmaktadır.

 

Ancak burada şöyle bir mantıksızlık var. 1880’lerden önce dahi Tayland’ta tapınak koruyuculuğu yapan Siyam kedileri diğer kedilerden türemiş olamaz. Yapılan araştırmalar ise bu bilgileri netleştiriyor. Buna göre Ocicat, Javanese ya da Colorpoint Shorthair gibi Siyam kedisini andıran türlerin tamamı Siyam kedisinin melez ırklarına ait.

 

Yani bu melez ırklar tamamıyla Siyam kedisinin kökeninden geliyor. Avrupa’ya ve Amerika’ya Siyam kedisinin gelişi ise 1880’li yıllarda gerçekleşmiş ve türemeye başlamıştır.

 

Siyam Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Yumuşak ve dokunuldukça iyi bir hissiyat sağlayan parlak tüylere sahiptir. Siyam tüyleri kısa olan bir kedi cinsidir. Doğal olarak tüy bakımına çokta ihtiyaç duyan bir kedi değildir. Ancak tüy dökme eğilimi açısından düşünülecek olursa çok daha fazla tüy bakımına ihtiyaç duyduğunu söylemeliyiz.

 

Bazı mevsimlerde özel olarak Siyam kedilerinin tüyleri dökülür. Bunu engellemek içinse her gün taramanız gerekir. Tarama işleminde amaç ölü deri parçacıklarını vücudundan almaktır. Aynı şekilde ölü deri parçalarıyla birlikte dökülmeye yüz tutan tüyleri kolayca alma şansına erişirsiniz. Bu minvalde Siyam kedisi tüy bakımı isteyen bir kedidir demek mümkün hale gelir.

 

Siyam Kedisi Renk Skalası

Az evvelde paylaştığımız gibi farklı renk türlerine göre farklı karakter özelliklerine bürünebilmektedir. En sık görülen türler ise sabit olan lekelerinin üzerinde yer alan renk tonuna göre belirlenmiştir. Çikolata, fok ve mavi bunlar arasında sıkça rastlananlardır.

 

Ayrıca lekeli tekir olarak adlandırılan bir tarzla karşınıza çıkabilir. Krem tonlarına ait bir leke, leylak lekeli ve kızıl lekeli son derece özel olan bu kedi ırkı için bulunması zor olanlardır. Gözlerinin rengine bakıldığında safir ve mavi ağırlıklı tonlar göze çarpar. Keskin bakışlara sahip tam bir savaşçıdır.

 

Siyam Kedisi Beslenme

Siyam kedisi bakanların beslenme konusunda çok büyük şikâyetleri yoktur. Yalnızca merak duygusundan ötürü bazı yapmaması gereken şeylere kalkıştığını duyabilirsiniz. Örneğin mutfağın kapısını açık bulduysa mutlak suretle sizin yemeğinizi yemek ve tatmak için çaba sarf edecektir.
Hatta bu yüzden uzman hekimler Siyam kedisi evde tek başınayken hiçbir odanın kapısının aralık dahi bırakılmaması gerektiğini vurgular. Olası bir kazada sıcak tencere ya da sıcak bir yiyecek gibi yenilen besinlerin ardından sağlık sorunları yaşanabilir. Beslenme düzenini veterinerinizle kilo orantısına göre belirleyebilirsiniz.

 

Siyam Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Siyam kedileri düzenli sağlık kontrolüne girmek zorunda olan safkan ırklar arasındadır. Belirli kalıtsal özelliklerin ciddi bir biçimde karşımıza çıktığı aşikâr iken bu hastalıklar için gereken önlemler alınmalıdır. Bakımı için her gün kısa süre taramak haricinde ekstradan bir işleve ihtiyaç duyulmaz.

 

Genetik hastalıklarında şaşılık ilk sırada gelmektedir. Safir ve mavi göz renginin çekici bir hal almasına karşılık Siyam kedileri bir süre sonra şaşılıkla karşı karşıya kalabilmektedir. Aynı şekilde kedilerde yaygın olarak görülen hastalıklar arasında bulunan Cat Hyperesthesia Syndrome ve Nystagmus ciddi anlamda sık rastlanan tanılardır.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.