Kedi cinsleri

Snowshoe (Karayak) Cinsi Özellikleri, Bakımı

Snowshoe (Karayak) Cinsi Kediler Hakkında

Net olarak yalnızca patilerinin beyaz olmasından ötürü anlaşılabilir bir ırk olması Karayak ismini almasında önemli bir unsur olmuştur. Snowshoe isminin uluslararası literatürde resmi olarak kabul edildiğini söylemeliyiz. Orta boy bir ırk olan Snowshoe kedisi renk olarak son derece uyumlu ve ortalama bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda vücut orantısı yönünden incelendiğinde ev yaşamı için en ideal boyutlara sahiptir.

Snowshoe özellikleri arasında dikkat çeken ayrıntılara girdiğimizde ilk olarak maskeleri ön plana çıkar. Örneğin bacakları çoğunlukla koyu renk siyah veya gri iken patileri bembeyazdır. Benzer maskeli yapı yüzlerinde gözlemlenebilir. Burun ve ağız kısımları beyaz iken kafasının geri kalan kısmı farklı tüylerle bezenmiş olabilir. Vücudunda ton farklılıkları bu maskeli Snowshoe kedilerinde sık sık rastlanan bir durumdur.

Snowshoe Kedi Cinsi Karakter Özellikleri

Cana yakınlığıyla ön plana çıkan bir karaktere sahip Snowshoe kedisi diğer karakter özellikleriyle de size kendisini sevdirebilecek bir yapıdadır. Genellikle çoğu zaman geçerli sayılan kıstaslar arasında diğer evcil hayvanlarla anlaşması ve çocuklarla iyi geçinebilmesi vardır. Tabi bu aşamada özellikle Karayak için bazı detaylara değinmek gerekiyor.

Diğer evcil hayvanlarla adaptasyon süreci için biraz zaman gerekebilir. Ancak diğer kedilerle daha rahat anlaşarak iletişim kurabildiği bilinmektedir. Çocuklarla ise uyumluluğu çok fazladır. Bebeği olan ya da çocuk bakan aileler için son derece ideal kedi ırkları arasında gösterilir. Burada zeki olmasının ve mantıksal hareket etmesinin payı sanıldığından daha fazladır. Aktivitelere katılımı yüksek, oyunculuğuyla hem size hem de evinize misafir olarak gelenlere eğlenceli bir ortam sunabilecek enerjik bir cinstir.

Snowshoe cinsi kedinin Vücut Yapısı

Orta boy kedi ırklarının taşıdığı tüm özellikleri orantısal olarak taşıdığını söylemeliyiz. Vücut ölçüleri işçinde uzun bir vücut yapısına sahip olması dikkat çekebilir. Ancak uzun vücuduna göre kasları gelişmiş ve son derece atletik bir yapı göz önüne çıkar. Aynı şekilde tüm vücudu bu ölçülerle orantılıdır. Örneğin kuyruğu orta boyutlarda olup vücudunda sırıtmaz. Kafası büyük ya da küçük olarak nitelendirilmeyecek kadar kusursuz bir boyuttadır.

Snowshoe gözlerinin vücudunda en dikkat çeken nokta olduğunu söylemek mümkün. Zira derin bir denizi andıran maviliği ırk genetik olarak taşımaktadır. Patileri beyaz olduğundan bacakları ilk dikkat çeken nokta olurken bacak boyunun ortalama seviyede olması yerden yüksek hareket etmesine sebep olur. Yani yere yakın bir kedi ırkı değildir.

Snowshoe cinsi kedinin Çıkış Yeri

Aslında uzun bir süre beyaz ayaklı Birman kedisiyle çiftleştirilen Siyam kedisinden türediği kabul edilse de 1960’larda resmi olarak kabul görmemiştir. 1980 yılından itibaren ise uluslararası olarak Snowshoe kedisi resmiyet kazandı. Bu noktada dikkat çekilesi bir diğer unsur ise kedinin soyağacındadır.

Çünkü beyaz patili Birman kedisinin Siyam ile birleşiminin ardından doğrudan doğan bir ırk olmadı. Bilinenin aksine sonrasında Siyam ile American Shorthair çapraz birleştirilerek ortaya çıkarılmıştır. Kökenleri Amerika’ya dayandığı kadar Avrupa’ya da sıçramış ve günümüzde sağlıklı biçimde üremeye devam eden bir ırk olmuştur.

Snowshoe cinsi kedilerin Tüyleri ve Tüy Bakımı

Oldukça stabil bir tüy biçimine sahip olan Snowshoe çoğu kişi tarafından kısa tüylü kedi olarak adlandırılmaz. Aslında oldukça parlak tüylere sahip olması buna sebebiyet verir. Çoğu kedi sever tarafından Snowshoe kedisinin tüy bakımı zor gibi görünür. Oysa klasik olarak kısa tüylü kedi familyaları arasında bulunan Snowshoe kedisi böyle bir zorluk çıkartmaz.

Tüylerinin renginden dolayı parlak bir görünüm vardır ve çok uzun olmayan tüyleri dökülme ya da saatlerce ilgi istemez. Üstelik ipeksi ve yumuşak bir dokuya sahip olduğunu belirtmeliyiz. Tel fırçalarla yapacağınız fırçalama işlemlerinin tüylerini dökmesine sebep olacağını unutmamalısınız. Uzmanlar ve veterinerler Snowshoe tüylerinin bakımı için özel eldivenler önerirler. Böylece hem tüylerinin taranması hem fırçalanması mümkün olur. Hatta ölü deriyi ve dökülen tüyleri ayıklamanın en kolay yoludur.

Snowshoe cinsi kedilerin Renk Skalası

Çoğunlukla mühürlü renklere sahip olan Snowshoe yani Karayak kedisi son derece güzel bir görünüme sahiptir. Birçok kedide ender denk gelen dört patisinin de beyaz olması özellikle genetiğine işlenmiştir. Şu sıralar renk skalası için beyaz patinin sabit olduğunu söylemeliyiz. Yani diğer tüyleri ve vücudunun geri kalanı farklı formlarda olabilir. Fakat patilerinin beyaz dışında farklı bir renk alması imkânsızdır. En azından safkanlar için bu karakteristik renk seçeneği böyledir.

Mavi mühürlü beyaz ile mühürlü beyaz olarak nitelendirilebilecek çok sayıda renge sahip olur. Çikolata tonlarını taşıyan tüy renkleri ise en şık görünen türüdür. Burada Siyam kedisine benzerliğinden ötürü ekstradan pati beyazlığı müthiş bir görünüm elde edilmesini sağlar. Lila ve koyu gri renklerin hakim olduğu görünebilir.

Göz renkleri de tıpkı patilerinin beyaz olması gibi karakteristiktir. Her Snowshoe kedisinin göz rengi mavidir ve bu mavi son derece derindir. Baktığınızda hayran bırakan bir manzara yaratır.

 

 

Snowshoe cinsi kedilerin Beslenmesi

Özel bir ırkı andırmasına karşılık çok özel bir beslenme türüne sahip değildir. Hatta birçok kediye kıyasla ev ortamında bakılırken kuru ya da yaş mamayla hayatını idame ettiren ırklar arasında yer alır. Yalnızca içeride bakılabilen bir kedi olduğundan beslenmesini aksatmamakta fayda var.

Her ne kadar diğer kedi ırkları gibi sevgisini size göstermek için tüm imkânları seferber etse de onun beslenme şartlarında her gün düzenli olarak iki ya da üç öğün mama yemek vardır. Bunu mırıldanmasından, size ilgi göstermesinden ve açlığını belli eden hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Snowshoe cinsi kedilerin Bakımı ve Sağlık Durumu

Son derece yapıcı bir kedi ırkı olan Snowshoe evin neşesi haline gelip tüm aile fertleriyle anlaşabilir. Ortalama olarak 15 yıla kadar sorunsuz bir biçimde yaşayabilirler. Buna mani olabilecek herhangi bir sağlık unsuru olmadığını ve araştırmalarda kalıtsal bir rahatsızlığa rastlanmadığını söylemeliyiz.

Ancak içerde yaşamaya elverişli olan yapısından ötürü dışarıya çıkması ve dışarıda vakit geçirmesi sorunların başlangıç noktası olabilir. Sağlıklı biçimde yaşamaya devam etmesini sağlamak istiyorsanız bu minvalde bazı detayları göz önüne bulundurmalısınız. İç parazit ve dış parazitlere karşı metabolizması ve bağışıklık sistemi etkilenmemelidir. Bu dikkat seviyesinin haricinde ise kısa tüyleriyle bakımı için çok uzun sürelerinizi harcamayacağınız herkese uygun bir kedi ırkıdır.

This Post Has 3 Comments

  1. Iremnur Reply

    Nasılda asil ve güzel. Bilgilendirme için teşekkürler hayvan dostu ailesi

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazı iççin teşekkürler

  3. OZAN SABIRLIOGLU Reply

    Korat kedileri hakkındada bir yazı bekliyorum sizden saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.