Kediler

Sokak Kedisinin Temizliği, Beslenmesi

Sokak Kedisi Aldım Ne Yapmalıyım?

Sokak kedisi sahiplenmek şu sıralar yapılabilecek en önemli toplumsal aktiviteler arasında gösterilebilir. Özellikle hayvan hakları kapsamında kedi satışının yapılması her zaman karşı çıkılan bir durumdur. Bunun yerine sahiplenmek, sahiplendirmek ve yuvalandırmak çok daha insancıl davranışlar olacaktır. Çoğu kedi sahibinin bu noktada titiz davrandığına eminiz. Fakat buna ek olarak sokak kedilerini sahiplenmeden önce bilmeniz gereken çok sayıda husus olduğunu belirtmek istiyoruz.

Öncelikli olarak sokak kedisi sahiplenecek olanlara bazı tavsiyelerimiz var. Kedi bakmanın sorumluluğunu üstüne alamayacak olan hiç kimsenin sokaktan, barınaktan ya da başka bir şekilde kedi sahiplenmesi önerilmez. Çünkü sanılanın aksine kediye bir minder, mama ve su vererek kedi sahiplenme işlemi bitmiyor. Aksine bir canlı olduğunu unutmayarak onun sorumluluğunu üstüne aldığınız andan itibaren derin bir sevgiyle ona yönelmeniz gerekiyor.

Bunu yapabilecek bir pozisyondaysanız ve sokak kedisinin tüm veteriner masraflarını üstlenebilecekseniz bu iyiliği minik dostunuza yapmanızda hiçbir sorun yok. Fakat buna maddi anlamda gücünüz yetmeyecekse ona kısa süreliğine sevgi verip, onu ilginize alıştırıp daha sonra terk etmeniz yapılabilecek en kötü şeylerden birisidir.

 • Sokaktan Kedi Sahiplendim Ne Yapacağım?

Sokaktan kedi sahiplendim ne yapmalıyım sorusunun ilk adımında kediyi veterinere götürmeniz gerekir. Bu aksatılmaması gereken ve ilk olarak yapmanız gereken şeydir. Hatta evinize götürmeden evvel bir uzman tarafından muayene edilmesini sağlamanızı tavsiye ederiz.

Zira sokaklar parazitler, mikrop ve bakteriler, hastalıklarla dolu ve kedilerin sokakta hijyenik yaşam gibi bir lüksleri yok. Bunun yanında bit, pire ya da dış parazitlerden ötürü sizin sağlığınızı da riske edebilecek enfeksiyonlar mevcut olabilir. En kötüsü ise sokakta uzun süredir yaşayan bu kedinin karma aşılarının dahi yapılmamış olmasıdır. Bu noktada maalesef kedinizin sağlığı kadar sizin sağlığınızın da riske gireceği bir durum doğar.

 • Sokak Kedisini Veterinere Götürmek

Bulunduğunuz civarda yer alan veterinerler farklı politikalarla hizmet veriyor olabilir. Fakat birçok hayvan sever veteriner bunu bir iş olarak görmekten ziyade yaşamsal bir görev olarak mesleğini sahipleniyor. Doğal olarak sokaktan kedi sahiplendim dediğinizde sizden yalnızca uygulanan ilaçların parasını tahsis edecektir.

Tam tersine tüm kontrol ve muayene ücretlerini talep edebilecek veterinerlerle karşılaşmanız kadar doğal bir şey yok. Çünkü mevzuat gereği yürürlükte olan kanun bu hakkı tüm veterinerlere veriyor.

Veteriner rutin kontrollerin ardından iç parazit ve dış parazitleri inceleyip sonrasında uygun aşılarla yaşına uygun bir tedavi süreci başlatacaktır. Kuduz aşısı, karma aşı ve kedi hastalıklarına karşı gereken tüm aşılar yapıldıktan sonra aşı karnesini çıkarıp eve doğru yola koyulabilirsiniz.

 • Sokak Kedisinin Eve Alışma Süreci

Sokak kedileri özgür canlılardır ve hiçbir şekilde kısıtlanmamışlardır. Aynı zamanda dışarıda yaşamın zorluklarına göğüs gerip avcılık ruhuyla beslenip hayatta kalmayı başarmışlardır. Siz sınırsız bir dolaşma alanına ve son derece geniş bir menüye kavuşma özgürlüğüne sahip olan bu kediyi eve kapattığınızda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Örneğin evin içinde dolaşacağı alanlar dışarıdan sonra onun tatmin etmeyebilir. Aynı şekilde kuru mama ya da yaş mama tercihinize bağlı olarak bu yiyecekler onu bir kaç günden sonra kesmeyebilir. Eski hayatında olduğu gibi bazı detayların genişlemesini talep edebilir.

Bunu tabi ki belli etmesinde en sık göreceğiniz biçim evden kaçma çabası olacaktır. Bunu başardığında ise tekrardan veteriner kontrolüne götürüp muayene ettirmenizde fayda vardır. Bazı kedilerde aylar süren ev ortamına adapte olma süreci bazı sokak kedilerinde hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir.

 • Sokak Kedisi Nasıl Eğitilir?

Sokak kedilerinde eğitim süreci sokaktan sahiplenilmesinden ziyade yaşıyla orantılıdır. Veterineriniz sokaktan sahiplendiğinizi kedinin yaşı hakkında size net bilgiler verecektir. Buna ek olarak ise sokak kedisinin nasıl eğitileceğini sorarak yardım talep edebilirsiniz.

Eğer yavru ya da küçük bir kediyse eğitimi daha kolay olabilir. Fakat yetişkin sokak kedilerine tuvalet eğitimini bile aylar süren bir uğraş sonrasında vermeniz mümkündür. Burada önemli olan unsur yaş dedik fakat hangi türlerin birleşmesinden doğduğu da genetik olarak zeka ve öğrenme kabiliyetini su yüzüne çıkaracaktır.

 • Sokak Kedisini Tekrar Geri Salma

Sokak kedilerinde kaçma eğilimi çok yüksek görülür. Ancak bir süre boyunca bununla başa çıktıktan sonra size karşı duyacağı sadakati görmeniz gerekir. Sandığınızdan çok daha yoğun bir ilgi ve sevgi besleyen sokak kedileri birçok cinse göre sahiplerine daha fazla bağlanırlar.

Ancak ülkemizde çok sık rastlanan bir durumdan söz etmek istiyoruz. Sokaktan kedi sahiplendim ve geri salmak istiyorum diyen insanların kedilere hem psikolojik hem de fizyolojik zarara sebep olduğunu vurgulayalım. Birçok kedi ev ortamına geç adapte olsa da bu hayatı benimseye başlar. Sonrasında ise yine eski hayatına yani sokaklara geri döner. Bu değişim onun ruhsal dengesini bozmaya yeter. Bu sebeple kedi sahiplenirken 15 yıl kadar yaşayabilen bu canlıları sürekli olarak bakabileceğiniz düzeyde sahiplenmenizi tavsiye ederiz.

 • Sokak Kedisi Nasıl Beslenir?

Sokak kedileri dışarıda yaşarken çöpten bulduklarıyla ya da insanların ona attıklarıyla yaşamlarını idame ettirirler. Yani bu açıdan bakıldığında dışarıda yaşayan ve kendi yiyeceğini kendi bulmak zorunda olan bir kedi türünden söz ediyoruz. Siz kuru mama verirseniz kuru mamayla, yaş mama verirseniz yaş mamayla beslenmeye devam edecektir. Çokta mama ayırmayacaklarını söyleyebiliriz.

 • Sokak Kedisi Nasıl Temizlenir?

Sokak kedisinin tüm aşıları tamamlandıktan sonra temizlik için banyo yapması gerekir. Ancak sokaktan kedi sahiplendikten sonra banyo yaptırmak için acele etmeseniz iyi olur. Size alışık olmayan kedinin gayet rahat bir biçimde suya temas ettiği anda patisiyle zarar verebileceğini unutmamalısınız. Hatta en saldırgan hallerini bu aşamada görebileceğinize garanti verebiliriz.

Bunu her ne kadar istemeyerek yapıyor olsa da yeni alışma evresinde olduğunuz bir süreçte bağınızı su ile bozmamalısınız. Banyo yaptırabilmek için uzun süre birbirinizle vakit geçirmeniz, onun güvenini kazanmanız ve zarar vermeyeceğinizi anlamasını beklemeniz gerekir.

This Post Has 25 Comments

 1. Bahise Şenol Reply

  Bizimde sokak kedimiz var yavruyken aldık ve çok seviyoruz şu anda bir buçuk yaşında bize geldiğinde iki aylıktı bence sokak kedilerini sahiplenmek çok daha güzel

 2. daijoelst Reply

  Sokak kedileri hakkında bir çok bilmediğim özelliği sizin sayenizde tanımış öğrenmiş oldum. Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 3. Dilek Sulak Reply

  Sokaktaki kedilerin eve uyum sağlaması çok zor belki çok küçükken olabilir 1-2 aylıkken
  Bilgilendiğiniz için teşekkürler

 4. Neşe Artunkal Reply

  Sokak kedilerinin özgürlükçü bir yanı olduğu için onları yavruykrn sahiplenmek ve düzenli aşılatını yaptırmak büyük önem taşıyor. Sonuçta sokakta yetişen bir hayvan ne kadar saglıkli olursa olsun asilari yapilmadigi taktirde virüslere de ev sahipliği yapar.

 5. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı..teşekkürler

 6. Ebrar güneş Reply

  20gün önce tekir beyaz bi yavru buldum 1aylıktı annesi yoktu hiçbiyerde şimdi hayatımın başköşesi

 7. Ramazan Reply

  Sokaktan kedi almak zor değil helede yavruyken almak çabuk uyum sağlar beslemesi zor degil obur ponçikler bir çok hastalığa karşı dirençlidir evet belki safkan değiller ama ölene kadar sadakat le sizi sever işten geldiğinizde kuyruğunu dikip size doğru koşması herşey e değer 😊

 8. Hanife yakupoğlu Reply

  Ben doğdum doğalı kedilerle birlikte yaşıyorum. Şu an 54 yaşındayım ve onlarsız bir hayat düşünemiyorum. Sokak kedilerini elimden geldiğince beslerim sahiplendiririm. 2003 yılında sokağa bırakılan hasta bir kediyi sahiplenmiştim onu tedaviler sonucu hayata döndürdüm ve şimdi tam 16 yaşında kızım. Fakat ayzaymır hastası başımın tacı bebeğime allah sağlıklı uzun ömürler versin.

 9. Betül Bulunmaz Reply

  Eve alışma süreci biraz zor olsa da gördüğü sevgi üzerine diğerlerinden hiçbir farkı olmuyor <3

 10. Samime Çelik mutlu Reply

  Oğlumu yavruyken sokaktan aldım şu an hayatımdaki en değerli varlık ama büyük bir sorumluluk aşıları düzenli yapılmalı en iyi mamalarla beslenmeli en önemlisi ona zaman ayırabilmeli onunla oyunlar oynayabilmelisiniz ancak bu koşullarda sahiplenilmeliler çünkü onlar çok değerli varlıklar❤️

 11. Aysegul akin Reply

  Zor bir surec degil kesinlikle benim cok fazla kedim var ve sokaktada besliyorum daha cogunu.makale faydali olmus tesekkurler.

 12. Eda Akmercan Reply

  Hayatım boyunca yaptığım en doğru davranıştı,eminim yapanlar da benim gibi düşünüyordur.Büyük sorumluluk,lütfen onları size alıştırıp sıkılınca oyuncak gibi dışarı salmayın 🙁

 13. Hatice Şeyma Kara Reply

  bahçemizde bir sokak kedisi vardı. Doğum yaptı ancak köpek saldırması sonucu kendisi ve bir yavrusu öldü. Onların cansız bedenlerinin yanında bir yavru daha vardı. Henüz yeni doğmuş ve fareye benziyordu. Onu orada bırakamadık ve eve aldık. Süt kaynatıp soğutarak besledik ama henüz gözleri açık olmadığı ve annesi yakınlarda olmadığı için çok korkaktı. Ona sıcak bir ortam yapmaya çalıştık. Veterinere götürdük. Annesi olmadan yaşayamayacağını söylediler ve kedisi olan birine yavruyu verdiler. O kedi yavruyu kabul etti ve ona kendi yavrusu gibi baktı. Şimdi ne durumda olduğunu bilmiyorum ama onu henüz birkaç günlükken ve yaşıyorken fark edip aldığımız için içim rahat. Siz de böyle kedilerin yardımına koşabilirsiniz.

 14. Ayşe Gül Demir Reply

  Bende sokaktan sahiplendim hamileydi, şimdi 4 tanede yavrumuz var,1 aylık oldular biraz daha büyüsünler yuvalandıracam, ama anne kediyi bırakma şansım yok birbirimize çok alıştık, evimizin havası değişti ve bize şans getirdi çok seviyoruz kuzumu

 15. Neval Canlı Reply

  Ben de yeni sahiplendim bir sokak kedisini. Çocukların elinden kurtardım desem yeridir. Veteriner en fazla 2 aylık olduğunu söyledi. Hatta 40-45 günlük bile olabilirmiş. İç ve dış parazitini yaptı. Yakında da aşısını yaptıracağız. Yazı için de teşekkür ederim. Sayenizde bir çok şeyi öğrendim.

 16. sema Reply

  Bizimde evde sokaktan aldığım dört tane kedimiz var iyiki almışız iyi ki varlar onları çok seviyoruz Ayrıca sokakta baktığım atmış tane kedim var onlar benim dünyam canlarim

 17. Emel Altınok Reply

  Bende 3 haftalık bir yavruyu, sıkıştığı araba motorundan gece 12 de kurtarıp veterinere götürdüm, yavrucak sürekli hapşırıyordu ve gözleri kapanmıştı. Sözde veteriner muayene parası almadı ama 90 lira fatura ödeyerek eve döndük. Bir canlıya iyilik yapmak bu kadar pahalı olmamalı! Orta gelir düzeyindeki insanları çok zorluyor. Veteriner ücretleri çok yüksek bu duruma çözüm bulunmalı. 7 aydır o yavru bizde tabiki sokağa bırakamadık, bütçemizi zorlaya zorlaya bakıyor, tüm tedavilerini yaptırıyoruz. Bu zor şartlara direnen tüm hayvanseverlere kolaylıklar dilerim…

 18. sema Reply

  ben de yeni bir sokak kedisi sahiplendim. başlarda çok ürkekti ama 1 haftada bana ve evine alıştı. yavru olduğu için uyum süresi kısaydı. şimdi 3 aylık ve şimdiden ayrılmaz bir ikili olduk. şu anda bile kucağımda uyuyakaldı 😀

 19. İKBAL BOZTEPE Reply

  Sokaktan aldım bir tane eve geldim 8 tane 🙂 bahçeli bir eve taşınır taşınmaz ilk işimiz bahçeye bir köpek ve kedi sahiplenmek oldu 6 aylık dişi bir kedi aldım kuzenimden mahallede bulmuş kulağının ucunda küçük bir kesik vardı kısır olduğunu düşündük neyse bizimki büyüdü bahçeye gelen bir erkek kedi vardı biz rahatız tabi sonra bi baktık hamile 4 yavrusu oldu geçen sene nisan ayında 1 kız 3 erkek yavruları büyüttük verandada yuva yaptık 6 sonra yine doğurdu 3 tane hepsi erkek yavrular 1 aylıkken leyla eve gelmedi 2 gün kesin başına bir şey geldiğini düşündük ertesi sabah yolda ezilmiş çok üzüldük bebekleri biberonla besledik ikisi hastalandı biri yaşadı sadece onuda evde büyüttük bahçede kardeşleriyle yaşıyor büyük abilerinden biride uzun zamandır yok onada araba çarptığını düşünüyoruz 🙁 önceki yavrulardan kız olanıda 15 gün önce 2 yavru yaptı şimdi 4 büyük 2 de bebişimiz var

 20. Pinar Reply

  Bizde sokakta hamile bir kedi gördük, hava soguk olduğundan ısınsın ve karnını doyuralim diye eve aldık o gün doğum yaptı kuzum 🙂 şimdi bir buçuk aylık iki yavrumuz var 😍

 21. Kıvanç Eraslan Reply

  Kediler candır yaşamdır

 22. Nergis Melek Reply

  Bende birkaç gün önce sokaktan yavru bir kedi sahiplendim. Gerçekten satın almak yerine sahiplenmek daha iyi. Hem aynı aşıları zaten yaptırıcaksınız hemde bir kedinin hayatını kurtarmış olucaksınız. 🙂

 23. tayfun Reply

  Hayatim.boyunca yaptığım en en dogru hareket bu belkide kendimi daha ince bu kadar mutlu hissetmemistim sokakta yagmurlu bir gunde bulduğum kediyi sahiplenmem kendini tedawi etmenin en guzel yolu okdugunu anladim rabbime sukurler oksunki bir yagmurum var ismini yagmur koydum her ne kadar uslu durmasada geceleri uyutmasada ki bu durum cogu zaman hosuma gidiyor onu aldigim icin cok ama cok mutluyum ve sizler sayesinde hem yagmur hemde ben cok daha iyi egitimli ve saglikli yasam surecegiz sizlere de cok tesekkur ederiz iyiki varsiniz.

 24. Elif Şahin Reply

  Merhabalar, sokakta iki minik yavrusu olan kedileri beslemeye çalışıyoruz. Nelerle besleyebiliriz süt ve et ürünlerinden başka?

 25. Serkan Reply

  Çok güzel bir yazı hayvanlar da bizler gibi canlı lütfen onlara kötü davranmayın bu sitede bir sürü insanın yorumunu okudum hala iyi ve güzel insanlar görmek ne güzel hepinizden allah razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.