Kedi cinsleri

Soke Cinsinin Tüy Bakımı ve Sağlığı

Soke Cins Kedisi hakkında

Soke kedisi olarak tanımlanan ve bazı kaynaklarda Sokeke olarak geçen ırkın zekasıyla insanları kendisine hayran bıraktığını söyleyebiliriz. Sıcakkanlı bir kedi türü olmasından ötürü insanlarla kuvvetli bağlar kurabiliyorlar. Çocuklarla ve bebeklerle anlaşabilmelerinde bu önemli bir faktör olarak görülüyor. Uzmanlara göre çocuklu aileler için mantıksal hareket eden sevgi dolu bir kedi ırkı olarak tanımlanmaları bu sebeptendir. Fakat çocuğunuzla birlikte oyun oynamayı pek istemeyeceğini belirtmek gerekiyor.

Ortalama boyutlara sahip olan Soke kedisinin oyunlara karşı pek ilgili olmadığını söylemeliyiz. Fakat aktivite yönünden zengin bir  yelpazesi vardır. Eğer ona özel olduğunu hissettirebileceğiniz bir aktivite gerçekleştirirseniz son derece enerjik bir biçimde katılım gösterebilir.

Soke kedisinin sevecen yapısından ötürü ilgi odağı olan bazı detaylarına rastlayabilirsiniz. Misafirlerinize ve yakınlarınızın evcil hayvanlarına karşı çok samimi bir yaklaşıma sahiptir. Dolayısıyla konuşkan yapısını sık sık gün yüzüne çıkarır ve iletişim kurmaktan çekinmez.

Soke Cins Kedilerin Karakter Özellikleri

Oyunları sevmediğinden ötürü diğer kedi ırklarıyla farklı bir noktada görünebilir. Bunu destekleyen bir diğer unsur ise suya karşı olan sevecenliğidir. Birçok kedinin sudan nefret etmesine karşın aktivitelerin suyla olması onu bu oyunlara doğru itebilir. Kedi yetiştiricileri ve uzmanları bilhassa Soke kedisi için sadakati ön planda tutarlar. Çünkü sahibine ölesiye bağlı bir ırk olduğu bilinmektedir.

Moraliniz bozuk olduğunda ya da bir şekilde umutsuzluğa kapıldığınızda sizin gibi o da suratını asar. Hatta pek sevmese de oyun oynamak istediğini size sırnaşarak gösterir. Amacı ise yalnızca sizin moralinizi düzeltmektir. Sahibine en bağlı kedi cinsi nedir diye sorulduğunda Soke cinsinin öne sürülebildiğini buradan anlayabiliriz.

Soke Cins Kedilerin Vücut Yapısı

Burnuna doğru daha uzun bir kavis oluşmuş olan yüzünün yapısı ortalama boyutlara sahip vücudunda sırıtmamaktadır. Tüm vücudunda özel olarak sunulmuş bir şekil görülmez. Orantılı olan yapısı ve enerjik yönüyle atletik bir kedidir. Kuyruğu ortalama boyutlardadır ve kendisi kadar hareketlidir. Konuşkanlığının dışında kuyruğuyla size bir şeylerin sinyalini vermeyi sever.

Kulakları dik duran bir kedi olduğu için yüzü son derece karakteristiktir. Düz burun yapısı ise öne doğru oluşmuş kavis sebebiyle yüzünde dikkat çeken bir nokta olarak betimlenebilir. Tıpkı insanlar gibi elmacık kemiği şeklinde yanakları kemiklidir. Arka bacaklarının daha uzun olmasından ötürü kuyruk bölgesi her zaman için daha havadadır. Vücudunu sarmalayan kürkler yalnızca üst kısımdan oluşur. Hiçbir şekilde alt tabakaya sahip olmayan bu kürkü taşıyan birkaç kedi ırkından birisi olduğunu söylemeliyiz.

Soke Cins Kedilerin Çıkış Yeri

Kökeni ilk zamanlar Afrika olarak tanımlansa da yapılan araştırmaların ardından Kenya’dan türemiş bir kedi ırkı olduğu ortaya çıkmıştır. Vahşi kedilerin kürklerini andıran renk skalasının bu noktada anlam kazandığını belirtmeliyiz. Bazı kesimlerce Soke ya da Sokoke olarak değil Afrika Tekiri olarak anıldığına şahit olabilirsiniz. İsmini de Afrika’nın Hint Okyanusuna bakan kesimlerinde bulunan Arabuke Sokoke ormanlarından aldığını uzmanlar belirtmektedir.

Kenya’dan çıkışı 1980’lerin başına dayanan bu kedi ırkının Danimarka’ya yolculuğu ise bir çift Soke kedisi olarak tanımlanır. Bu çift daha sonraki birleşmelerinin ardından kısa sürede çoğalarak 1992 yılında Soke kedisi ırkının resmi olarak literatürüne girmesiyle sonuçlanmasına sebep olmuştur. Resmi olarak oldukça geç kabul edilmesine rağmen soyağacına bakıldığında günümüz evcil kedilerinin tamamında görülebilir. Yani bir nevi evcil kedilerin ortak atalarından birisi olarak tanımlanabilir.

Soke Cins Kedilerin Tüyleri ve Tüy Bakımı

En ipeksi tüylere sahip olan kedilerden olan Soke kedisinin tüyleri alt tabakasız olduğu için bilhassa vücudunun alt bölümleri dikkatleri üzerine çeker. Alt kısımlarda karakteristik bir tüy biçimi olarak kabul gören yumuşak tüylerinin boyutu ise kısadır. Haliyle son derece kolay bakımı yapılabilen bir kedi cinsidir.

Yani yalnızca vaktinin büyük bölümünü kedisine ayırabilecek insanlara yönelik bir cins olmadığını söylemeliyiz. Tüy bakımını kısa olan tüylerini yalayarak kendisi zaten düzenli olarak yapar. Size ise fırçalama işlemini haftalık periyotlarla uygulamak kalır.

Soke Cins Kedilerin Renk Skalası

Tamamıyla kahverengi tonlarını içerisine alan bir renk skalasına sahip olan Soke kedisi rengarenk bir tekirdir. Renklerin başlangıç noktası olarak en açık kahverengi tonu gözlemlenmiştir. Koyulaştıkça tekir olarak tanımlanan bu renk yelpazesinde farklı türler ortaya çıkar.

Soke kedisi koyu kestane tekiri olarak görülebildiği gibi orta tonlarda da sık sık karşılaşılan bir türdür. Gerçekten bir vahşi kedinin asaletini taşıyan son derece dikkat çekici bir kürk rengine sahiptir. Tüylerinin bu denli güzel olması ise kısa boyutuna karşılık bakımının güç olacağını düşünmenize olanak tanır. Oysa birçok kısa tüylü kedi gibi oldukça kolay bir bakım ritüeline sahip olduğunu söyleyebiliyoruz.

Gözlerinde kehribar ya da açık yeşil bir ton görülür. Bu doğrudan tüy renginde var olan tona bağlı olarak değişim gösterir. Ancak bazı durumlarda hastalıklarını önlemek amacıyla yapılmış genetik müdahaleler neticesinde koyu kürkte açık yeşil tonlar gözlemlendiği olmuştur.

 

Soke Cinsi Kedilerin Beslenme

Her ne kadar vahşi bir görünüme sahip olsa da oldukça zarif yapısından ötürü beslenme şartları insanları zorlamamaktadır. Kedi beslenmesinin temelinde olan kuru mama ya da yaş mamalar tercih edilebilir. Birçok kedi gibi kurutulmuş et ya da ciğer parçalarının bulunduğu ödül mamalarına oldukça bayılır.

Ödül koyduğunuz herhangi bir aktiviteyi ya da parkuru sorunsuz biçimde tamamlayacağından emin olabilirsiniz. Mantıklı hareket ettiğinden dolayı son derece eğlenceli bir ortam yaratmayı başarır.

Soke Cinsi Kedilerin Bakımı ve Sağlık Durumu

Soke bakımı için öncelikle bazı ev şartlarını sağlamak zorundasınız. Kenya çıkışlı bir kedi olması sonradan türediği Danimarka’ya kıyasla çok daha sıcak bir bölgeden geldiğini değiştirmiyor. Dolayısıyla soğuk havalara pekte alışık bir tür olmadığını söylemeliyiz. Eğer sürekli olarak hava soğuğuna maruz kalırsa üşüdüğünü bizzat görebilirsiniz.

Ve bu üşümeler zaman içerisinde farklı reaksiyonlara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Doğal olarak Soke kedisinin hastalıkları genetik olarak tanımlanmasa da birçok soğukla alakalı rahatsızlığı kapabilirler.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

  2. NALAN Reply

    TEŞEKKÜRLER, REÇEL KIZIMIN RENK SKALASINI OKUMAK GÜZEL 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.