Kedi cinsleri

Somali Cinsinin Karakterleri ve Beslenmesi

Somali Cins Kedisi Hakkında

İlk bakışta Abyssinian kedisiyle doğrudan benzerlikler taşıdığını söylemeliyiz. Bilhassa diğer kedi ırklarıyla arasında karşılaştırıldığında ciddi benzerliklerin ortaya çıkması insanların böyle zannetmesine olanak tanımıştır. Ancak Somali kedisi kendisine has bir karakter ve oldukça farklı bir kedidir. Yalnızca baktığınızda anımsayacağınız bir benzerlik söz konusudur.

Uzun tüyleriyle müthiş bir görüntü çizen Somali kedisinin akıllı bir tür olduğu bilinir. Ancak bazı konularda da dikkat edilesi bir ırk olduğundan şüphe yok. En basitinden sahibi hariç diğer insanlarla çok iyi geçindiğini söyleyemeyiz. Buna çocuklar ve bebeklerde dahildir. Tabi ki yetişkin ve uzun süredir empoze edilmiş bir davranış eğitimiyle çocuklarla çok iyi anlaşması muhtemeldir.
Yinede has olarak safkan Somali kedisinin çocuklarla anında iyi iletişim kurabildiğini görememekteyiz. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda onun suyuna gitmeniz gereken durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Zira hareketli, enerjisinin tamamını boşaltan ve oyun oynarken kendisini unutacak kadar enerjik bir kedidir. Onunla baş etmek ise herkesin harcı değildir.

Somali Kedi Cinsinin Karakter Özellikleri

Oldukça seviyeli bir kedi olmasından ötürü insanların içeride bakmak için tercih ettikleri cinsler arasına girmiştir. Zeki olmalarından ötürü her isteklerini size yaptırabilirler. Bir nevi size hükmetme yeteneğine sahiptirler. Onaylamadığınız bir şeyi yaptırabilmek için farklı yollar seçebilir. Size hiç göstermediği kadar ilgi gösterebileceği gibi zekasıyla sizi büyüleyerek gönünüze girmeyi tercih edebilir. Aynı şekilde kapris yaptığını hissedeceğiniz dönemlerle karşılaşmanız içten bile değil.

Avcılık yönünün çok gelişmemiş olması tabi ki hiç avlanmadığı anlamına gelmez. Taze et ve avlara karşı pür dikkat kesilebilen yapısı vardır. Bu durumda ister istemez Somali kedisi evdeki haşere ve böceklere karşı savaş ilan eder. Bazı dönemlerde onları yakalayamasa da gün boyu onları aramaya çalıştığını ve geçmişi unutmadığını size gösterecektir.

Somali Kedi Cinsinin Vücut Yapısı

Takoz kafa yapısına sahip olması burnunu ön plana çıkartan bir yüz mizacına sebep olmuştur. Boyut olarak orta boy bir kedinin vücut ölçülerine sahiptir. Ancak tüylerinin uzun olmasından ötürü Somali kedisi birçok kişi tarafından büyük boy kediler arasında görülmeye başlanmıştır.

Gözlerinin geniş ve yayvan olması haliyle badem şeklinde olmasını sağlamıştır. Gayet ince yapılarına rağmen kabarık tüyleri vücutlarını olduğundan şişkin gösterir. Tüylerle kaplı kuyruğu bunu tamamlayıcıdır. Zira ince bir kuyruk yapısına sahip olmasına rağmen tüylerin kuyruğunu sarmalamasıyla şık ve asil duran bir kuyruğu vardır.

Gereğinden ince bacaklara sahip olması ise tüm bu iri görüntünün tam zıt halini yansıtır. Vücuduna kıyasla çok daha ufak görünen bacak yapıları sanki vücudunu taşıyamayacakmış gibi görünür. Tabi tüylerini kısalttığınızda bu yanılgı ortadan kalkar.

Somali Kedi Cinsinin Çıkış Yeri

Somali cinsi kedilerin çıkış yeri bilinenin aksine Avrupa’dır. Avrupa’da ise en çok İngiltere’de gözlenmiştir. Kökenin geçmişi 1960’lı yıllara dayanıyorken burada o sıralar var olan Absyssinan ırkıyla aynı olduğu ön görülmüştür. Tabi ki sonradan araştırmalar sürerken kısa bir süreliğine Persian ırkıyla karıştırıldığı üzerinde durulmuştur.

Ancak işin aslı çok sonraları ortaya çıkmıştır. Kendisine has bir kedi ırkı olmasının haricinde soyağacı da aynı şekilde özeldir.Somali kedisi tüylerinden ötürü en çok bilinen iki ırka benzetilmesine karşılık sonrasından kısa tüylü Somali kedisi doğdukça bu algı kaybolmuştur. Resmi olarak ise bu şekilde kısa tüylü versiyonları sayesinde onay almayı başarmıştır.

Somali Kedi Cinsinin Tüyleri ve Tüy Bakımı

Somali kedisinin tüylerinin uzun ve orta boyutlarda olmak üzere iki farklı türü vardır. Birçok kısa tüylü kediye göre ortalama seviyede olan bu boyut aslında normalinden kısa olduğu için bu şekilde adlandırılmaktadır. Orijinali ise uzun tüylü Somali kedisi olarak tanımlanır. Dolgun bir yapıda olmasına karşılık son derece yumuşak ve ipeksi bir dokunuşa sahiptir.

Tüy bakımı içinse ciddi bir özen ister. Yalnızca tarak değil aynı zamanda gün içerisinde sürekli olarak tüyleriyle oynamanız için yanınıza gelir. Bu görevi başka hiç kimseye vermeyen sadık bir kedidir. Sahibinin kendisine ait birçok noktada başrol oynamasını sağlar. Somali kedisi için tüy bakımı hemen her şeyden önemlidir. Uzun tüylerinin bakımı aksatıldığında ise birbiriyle topaklanan ve sağlıksız görünen tüyler ortaya çıkar.

Somali Kedi Cinsinin Renk Skalası

Genellikle koyu renklerin hakim olduğu bir renk skalasına sahip olan Somali kedisinin renkleri kızıl ve kırmızı tonlarında oldukça yoğun görünür. Bilhassa Avrupa’da bulunan ırkların büyük çoğunluğunda bu renklerin hakim olduğunu görmeniz mümkündür. Ancak çiftleştirilen kedilere göre değişkenlik gösteren farklı renklere rastlanabilir.

Bunlar arasında açık kahverengi tonları ya da kahverengi girizgahlara rastlanır. Nadir görülen renkler arasında ise mavi tonlarını görmeniz mümkündür. Gözlerinde her zaman dikkat çeken renk tonları vardır. Mavi ve yeşil en yaygın olan göz renkleridir. Somali kedilerinin gözlerinde alternatif olarak ise altın rengine rastlanabilir.

Somali Kedi Cinsi Nasıl Beslenir

Standart bir kedi olarak görüyorsanız Somali kedisinin beslenme koşullarına göz atmanızı öneririz. Çünkü gerek taze et gerekse kurutulmuş et parçalarına sahip olan mamaları tercih ederler. Olası bir mama değişiminde ise diğer insanlarla çok sıcak teması olmayan bu ırk sizle arasına ciddi bir mesafe koyabilir.

Somali kedisinin bakımında en önemli nokta beslenme olarak tanımlanabilir. Birçok kedi severin kuru mama ya da yaş mama ile beslenebilen kedilere ilgi gösterdiğini biliyoruz. Birazda bütçeyle alakalı olan bu seçime oranla Somali kedisi et ile beslenmek isteyecektir.

Somali Kedi Cinsinin Bakımı ve Sağlık Durumu

Farklı rahatsızlıkların saptanabildiği genetiğinde Somali kedisinin bakımı düzenli veteriner kontrollerinden ötürü maddi anlamda zor olabilir. Ancak bunu karşılayabilecek durumdaysanız yaklaşık olarak 15 yıl boyunca size ilgi göstermekten asla vazgeçmeyecek bir dost edinebilirsiniz. Saptanan hastalıklar arasında Renal Amiloidosis, Patellar Luxation ve Retinal Atrophy sıkça gözlenir.
Veterinerler bu rahatsızlıklara karşı aşırı düzeyde hassasiyetleri olduklarından ötürü sürekli olarak kontrol etmeye devam ederler. Bunun dışında ise Somali kedisi sağlığına düşkün bir ırk olduğundan kendi önlemlerini alabilir. Fakat merak duygusunu dizginleyemediği zamanlarda onu bazı faktörlerden korumanız gerekecektir. Aynı zamanda tüy bakımı ciddi bir zaman ayırmanız gereken hadiseler arasındadır. Bunun bilincinde olup sahiplenmek en doğrusudur.

This Post Has 4 Comments

 1. Iremnur Reply

  Ne güzelliktirr buu❤️❤️

 2. Beyza özdoğan Reply

  ❤❤❤

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzeller

 4. Mustafa YÜKSEL Reply

  Çok güzeller. Sokaklarımizda barınaklarda da böyle güzellikler mevcut inşallah hepsinin bir sahibi sıcak bir yuvası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.