Kedi cinsleri

Sphynx Kedi Cinsinin Beslenmesi, Bakımı

Sphynx Kedi Cinsi Hakkında

Görebileceğiniz en ilginç kedi ırklarından birisi olan Sphynx tüysüz olmasıyla herkesin gözdesi haline gelmiştir. Kedilerin kısa tüylü ya da uzun tüylü olarak gruplandırıldığında dışarıda kalan bir ırk olmasıyla beraber birçok karakteristik özelliği olduğunu söylemeliyiz. Aynı zamanda onları özel kılan en büyük özellikleri olan tüysüz kedi ırklarının yalnızca üç tane olduğunu söylemeliyiz.

Bilinenin aksine doğuştan tüysüz olan bir kedi ırkı değildir. Sphynx kedileri yavru iken tüyleri gözlenir. Ancak daha sonradan kademeli olarak bu tüyleri atarlar. Son olarak ise yetişkinlik evresinde yalnızca belirli alanlarda çok az miktarda tüy görünür. Patilerinde, yüzlerinde ve kulaklarında bulunan bu az miktarda tüyün haricinde vücudu tamamıyla tüylerden arınmış görünür.

Fakat tüyleri olmamasına karşın tüy bakımı olarak ciltlerine dikkat etmeniz gerekir. Fırçalanması gereken bu türün sert fırçalarla dermatolojik rahatsızlıklarla boğuşabileceğini unutmayın. Bu nedenle hassas ve yumuşak fırçalarla dikkatli bir biçimde bakım gerektirir. Yani en rahat bakılan kedi cinsleri arasında görüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz.

Sphynx Kedi Cinsi Karakter Özellikleri

Sahibiyle arasında çok güçlü bir bağ olmasından ötürü Sphynx ırkı kedilerin insan ilişkilerine samimi diyebiliriz. Hiçbir zaman kötü ya da sert bir davranış içerisinde bulunmazlar. Bu nedenle ev ortamında bakılabilecek uygun kediler arasındadır. Bebek ve çocuk sahiplerinin kedi tercihleri arasında sıkça gündeme gelirler. Bunun dışında ise Sphynx kedisi diğer evcil hayvanlarla çok iyi bir dostluk kurabilir. Yani iletişim becerisi gelişmiş konuşkan bir ırktır.

Oyunculuk ve aktivitelere girişkenlik açısından karakterini bariz bir biçimde belli eder. Her an hazır olduğunu size hissettirir. Ancak uyumlu hareketlerinden ötürü onunla her zaman oyun oynamak zorunda değilsiniz. Sizin hayatınıza engel olmayacak kadar zeki ve mantıklı hareketleri vardır. Bu onları sakin ve kararlı hareketleri olan bir kedi cinsine dönüştürür.

Sphynx Kedi Cinsi Vücut Yapısı

Tüysüz bir kedi cinsine kıyasla çok daha iri bir vücuda sahiptirler. Genelde herkes yavrularını gördüğünde küçük boy kediler arasında zanneder. Fakat vücut ölçüleri ve tüm vücudunun kaslı olmasından ötürü orta boy kediler arasında yer alır. Buna ek olarak ise vücutlarının biçimsiz gözükmesi hususuna değinmek istiyoruz.

Tüysüz bir ırk olmasından ötürü vücudunu kaplayan hiçbir tüy göremezsiniz. Bu durumda her çıkıntı ya da girinti gözünüze çarptığı için biçimsizlik buradan gelir. Ancak kaslı vücuduyla atletik bir yapıda olmasından ötürü hantallığa tahammülü yoktur. Enerjisiyle bir şekilde fit olmayı sürdürür. Uzun bir kamçı kuyruğa sahiptir. Aynı şekilde kuyruğunda da tüy bulunmaz.

Vücudunda tüy olmadığı gibi kafası burna doğru uzamıştır. Bu durum farklı bir görünüm kazanmasına sebep olmuştur. Ortalamaya göre büyük bir kulak yapısına sahip olması ve kulaklarının dik olması ise yüzünü sevimli gösteren unsurlar arasındadır.

Sphynx Kedi Cinsi Çıkış Yeri

Aslında tüysüz kedi ırklarının doğal yollarla ortaya çıkmadığını anlamak pekte güç değil. Zira Sphynx kedisi tüyleri olmayan bir ırk iken kendisine benzeyen hiç tüyü bulunmayan iki farklı ırk daha vardır. Tümünün ortak özellikleri ise tüylü kedilerden doğan tüysüz kedilerden üremeleridir. Tüysüz kedilerin birbiriyle birleşmesi sonucunda ortaya çıkan tüysüz yavrular zamanla bunu genetik mutasyona doğru itmiştir.

Kanada’da ise 1966 yılında Sphynx ırkı tescillenerek tüm dünyada kabul görmüştür. Tüm kedi imajını değiştiren bu tüysüz kedi ırkları belirli bir zümrenin favorisi olmayı başarır. Ancak bazı sağlık sorunları yaşadıklarından ötürü birçok kedi organizasyonunca bu ırkların mutasyonla yaratılmasının önüne geçmek için yoğun çabalar sarf edildi .

Sphynx Kedi Cinsi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Sphynx tüy bakımı için kulağa yabancı gelen bir ırk gibi duruyor. En basitinden tüysüz bir kedi ırkının tüylerinin bakımı nasıl yapılabilir sorusu akıllara takılıyor. Ancak süet bir eşyaya dokunduğunuzda hissettiğiniz hissiyatı Sphynx kedisi derisiyle size verecektir. Bu da çok ince ve çok az miktarda dağılmış tüylere sahip olduğundan kaynaklanır.

Eğer üzerine dokunurken bu hassasiyeti fark ediyorsanız derisinin ne kadar yakın olduğunu anlamanız gerekiyor. Tüy bakımı için bu noktada seçeceğiniz fırça ya da tarak gibi alternatif malzemeler önem addediyor. Eğer ona zarar vermeden bakımını üstlenmek istiyorsanız kesinlikle dikkatinizi bu yönde toplamanız gerekir.

Maalesef sert fırçalar ve dişli taraklarla onun derisini enfeksiyon riskiyle buluşturabilirsiniz. Yavaş hareketler ve yumuşak tüy bakım gereçleriyle son derece rahat bir biçimde Sphynx kedilerinin tüylerine rutin olarak bakım uygulamanız istenmektedir. Bunu uzman veterineriniz zaten size kati suretle hatırlatacaktır.

Sphynx Kedi Cinsi Renk Skalası

Renk açısından aslında çok geniş bir yelpazeyi barındırmaz. Yinede birçok ırka göre daha renkli olarak gözlemlenebilir. Aralarında koyu kahve, açık kahverengi, Vizon, beyaz ve koyu siyah renkler vardır. Bunlar tabi ki üreme aşamasında birleşen kedilerden geçen genlerle belirlenir. Fakat düz beyaz ve düz siyah versiyonları her zaman için daha samimi görünür. Tüysüz olmasından ötürü çocukların siyah renkli Sphynx kedisine karşı ürkerek baktıkları ise gözlemlenmiştir.

Genelde yeşil olan göz renklerinin bazı durumlarda ela olabileceğini söylemeliyiz. Mutasyon sonucu üretilen bir kedi ırkı olmasından ötürü bu tip farklılıklar gözlemlenebilmektedir.

Sphynx Kedi Cinsi Beslenmesi

Kaslı vücutlarına karşılık hassas canlılar olmasından ötürü beslenmesi esnasında birçok farklı vitamin gerekebilir. Ek gıdalar ve veterinerinizin önerdi bir takım beslenme ürünleri kullanabilirsiniz. Kuru mama, yaş mama, parçacık içeren kedi besinleri ana öğün olarak kullanılabilir.

Sphynx Kedi Cinsi Bakımı ve Sağlık Durumu

Sphynx kedisinin soğuğa karşı dayanıksız olması tamamıyla onu koruyan bir kürk ya da tüy yapısının olmamasından kaynaklanır. Dermatolojik rahatsızlıklara en yatkın kedi ırkları arasındadır. Bu yine tüylerin olmayışıyla doğrudan bağlantılıdır. Yatkın oldukları hastalıkların büyük çoğunluğu deri enfeksiyonları iken yanlış yapılan tüy bakımı ve uygulanan yöntemler enfeksiyon riskini tetikleyebilir.

Soğuk havalar kadar güneş ışınlarına karşı büyük bir hassasiyet söz konusudur. Mevcut durumlara karşı sürekli maruz kaldığını düşünürsek derisinde tedavisi güç yanıklar ya da yaralar oluşabilir. Bunlar ise enfeksiyon riskini yine doğuracak etkenlerdir. Tüy bakımı periyotları hafta içerisinde sık sık yinelenmelidir. Haliyle bakımı zor kedi ırkları arasında Sphynx kedisini göstermek mümkündür.

This Post Has 6 Comments

 1. Miran Polat Reply

  Bu kediler cok güzel 😍😍😍😍😍😍😍

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzeller

 3. Nur tosun Reply

  Değişiklikler

 4. Ramazan Reply

  Çok farklı ve güzeller

 5. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 6. Gülsüm Şahin Reply

  Biraz değişik olsa da çok şirinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.