Köpekler

Yavru Köpeklerde Tasma Kullanımı

Tasmalar köpekler için her ne kadar pek sevilmeyen olgular olsalar da maalesef dışarıda yapılacak gezintiler için mecburidir. Köpeğinizin size sadık olması, yanınızdan asla ayrılmıyor oluşu gibi etkenlere aldanarak tasmasız dışarıya çıkarmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

Keza arabalar, göreceği bir dış faktör, farklı cisimler onun için tehlike arz edebilir. Bu sebeple ideal boyutlarda bir tasma kayışına bağlı olan tasmayla yavru köpeğinizi tanıştırmak için çok fazla beklememeniz gerekiyor.

 

Yavru Köpekler İçin Hangi Tip Tasma Kullanılmalıdır?

Yavru köpeklere zincir ya da benzeri malzemelerden üretilmiş bir tasma takmanın pek bir mantığı yoktur. Hatta bu onun ilk tasma deneyimi olacağı için ona ağırlık yapmayacak, tenine temas ettiğinde endişelendirmeyecek bir dokuya sahip olmalıdır. Bu sebeple hemen herkesin tercihi deri tasmalar olmaktadır.

 

Tasmanın tercih olarak tasma ve tasma sapının ayrı olan türlerden olması önerilir. Tasmanın bir tokayla bağlanan sapının uzunluğu için ideal boyutlar 2 metre civarındadır. Kısalıp uzayabilen tasma sapları ise çok daha kullanışlıdır.

 

Yavru köpeğinize tasmayı ilk taktığınızda son derece zorlanabilirsiniz. Hatta bir bakıma köpeğinizin bu durumdan kurtulmak ve kaçmak istemesini algılamanız gerekir. Sürekli olarak bağlı kalmayacağına onu ikna etmek için evde 10-15 dakikalık ufak gezintiler deneyebilir, sonrasında bunları bahçeye ya da terasınıza kadar çıkarabilirsiniz. Süreyi uzatarak tasmayla yürümenin formunu ya da ona bir zarar vermeyeceğini kavramasına destek olmanız iyi olacaktır. Tasmayı taktığınız an tasma ile gövdesi arasında iki parmak boşluk kaldığından emin olunuz.

 

Yavru Köpeğin Tasmayla İlk Saatleri

Yavru köpeğinize tasma taktıktan sonra ilk saatler oldukça zor geçer. Çünkü bir şekilde onu çıkarmanın ya da ondan kurtulmanın yollarını arayacaktır. Durum böyle olduğundan ötürü yapmanız gereken şey basit bir biçimde ödül taktiğini uygulamaktadır.

 

O tasmadan kurtulmaya çalışırken onla ilgilenmeyin. Tasmayla uğraşmayı bıraktığı anda onu ismini söyleyerek övmeye başlayın. Ona ilgi gösterin. Gerekirse uzun süre tasmayı çıkarmakla uğraşmadığında ona ödüller verin. Bu süreç en az 2 hafta kadar devam edecektir. Düzenli denemelerle tasmaya alışkanlık kazanacaktır. Kesinlikle tasmayla onu bağlı bırakarak hareketlerini kısıtlamayın.

 

Yavru Köpeklerin Tasmaya Alışması

Bir yavru köpeğin tasmaya karşı olan önyargısı iki hafta süreyle devam edebilir. Bu süre boyunca asla tasmayı üzerinde bırakmayın. Evinize geldiğinizde tasmayı çıkartın ve onun rahatlamasını sağlayın. Sonrasında ihtiyaç duyulduğu an tekrardan takabilirsiniz.

 

Devam edilen tasma eğitimlerinde belirli bir süreden sonra onun son derece hoşuna gidecek bir aktiviteye dönüşecektir. Çünkü dışarısını keşfettikçe evin içerisindeki hareket yetersizliğiyle tanışacaktır. Haliyle dışarıya çıkmaya can attığı andan itibaren tasmanın yalnızca sapını almanız yeterli olacaktır. Tabi onun hareketlerini kısıtlamayacak bir oynar eklemli tasma kullanmanız önemli.

 

Tasma Kayışının Sınırlarını Öğretin

Öncelikle tasma kayışını taktığınızda kendisini son derece garip hissedecektir. Düşünün ki hareketleri hiç kısıtlanmamış bir hayatın ardından belirli bir kayış uzunluğunda hareket etmeye başlayacaktır. Doğal olarak tasma kayışına adapte olması için evde ya da bahçede mutlaka tasmanın kayışını takarak onu serbest bırakın. Yani dilediğince koşsun ve kayışı ardından sürüklesin. O varken hareket edebileceğini kavrasın.

 

Belirgin bir eğitim sürecini ise sizde kayıştan tutarak onunla koşturduğunuz anda tamamlayabilirsiniz. Böylelikle sizinle birlikte de tasma var olduğunda oyun oynayabileceğini ya da gezebileceğini görecektir. İlk dönemler tasmanın sınırlarına alışamasa da sonrasında onun uzunluğuna göre senkronize hareket etmeyi öğrenecektir.

 

Yavru Köpeklerde Künye

Olası kaçma, kaçırılma ya da kaybolma durumlarına istinaden yavru köpeğinizin adının yazılı olduğu bir künye fazlasıyla işinize yarayacaktır. Bu kayıp ilanı için son derece işlevsel bir künyedir. Ancak ardında isim ve numara kısımlarının yer aldığı tasmaları kullanmanız daha ektin sonuçlar doğuracaktır.

 

Sizin ulaşım ve iletişim bilgilerinizin yazdığı künye kaybolmasına karşın alabileceğiniz en iyi önlem olacaktır. Kolaylıkla bulunması için güzel bir yol izlemiş olursunuz. Aynı şekilde Mikro Çip uygulamasını yavruyken yapabildiğinizi hatırlatmakta fayda var .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.