Köpekler

Tatillerde Köpekle Nasıl Zaman Geçirilmeli

Tatil dönemleri ya da sizin tamamıyla boş bir vakte sahip olmanız köpeğiniz için fazlasıyla anlam ifade ediyor. Aslında biz bunun pek farkına varmasak bile minik dostlarımız bizim işe gitmediğimiz ve tamamıyla evde vakit geçirdiğimiz dönemleri çok iyi değerlendirmek için fırsat kovalarlar. Durum böyle olduğundan ötürü köpeğinizle tatilde yapacağınız aktiviteler son derece önem addeder. Planınızı ve programınızı ona göre ayarlamanız, aynı şekilde onun istediği aktivitelere zaman ayırmanız bağınızı güçlendirecektir.

Çalışanlar için köpeklerini gezdirmek ya da onları dışarıya çıkarmak resmen bir lüks olur. Zira işten geldikten sonra onu dışarıya çıkarmak gerçek anlamda yorgunluğunuzun üzerine ek olacaktır. Dolayısıyla evde sizin dışınızda olan birisi yoksa onun dışarıya çıkma isteğini geniş çaplı bir turla telafi edebilirsiniz. Yalnızca dışarıya odaklanan planlar dışında ev ortamında da ona vakit ayırıp ilginizi göstermeniz gerekir. Hatta ve hatta ev ortamındaki davranışlarınızda çok ufak detaylar onların dünyasında fazlasıyla değerli bir detay olacaktır.

  • Tatil Menüleri

Çalışan insanların en rahat ve en özgür oldukları dönemde menüleri değişkenlik gösterir. Çalışılan dönemde pratik yiyeceklere kaçılmasına karşılık sevilen yemekler, özel yiyecekler ve bazı kaçamaklar için uygun ortam ve zaman gelişmiştir. Doğal olarak kendinizi ödüllendirdiğiniz bu tatil sürecini köpeğiniz içinde bu noktada özel kılabilirsiniz. Özel mamalar, bazı ek ya da takviye besinler, ödül kurabiyeleri örnek olarak gösterilebilir. Kalori dengesini şaşırmadığınız ve aşmadığınız sürece hiçbir sorun yaşamadan onu mutlu etmeyi başarabilirsiniz.

  • Köpeğinizle Yakınlaşın

Köpeğiniz yalnızca üşüdüğü zaman sizin yanınıza sokularak yatmaz. Aynı zamanda sevgiye ve ilgiye aç olduğunu böyle belli etmeyi seçer. Sizin burada yapmanız gereken temel davranış ise boş bir gününüzde televizyon izleyecekseniz onu yanınıza alarak bu aktiviteyi yapmaktır. Böylelikle çok daha rahat bir biçimde onunla sıkı bağlarınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

Ona vakit ayırdığınızı hissettirmeniz başlı başına bir ilgi artışını sağlayacaktır.  Zaten köpeklerin bir ayna gibi gösterdiğiniz sevgiyi ya da ilgiyi size geri yansıtacağını biliyorsunuz. Ona ne kadar vakit ayırırsanız size o kadar geri döneceğinin bilincinde olun.

  • Yaramazlıklara Müsaade Etmeyin

Her köpeğin bazı yaramazlıkları vardır. Bunların bir kısmına göz yumulabilir iken bazıları bardağı taşırabilir. Örnek olarak besinlerin karıştırılması her açıdan zararlı olabilecek bir davranıştır. Bu aşamada köpeğinizin açıkta bulduğu her besini yememesi için eğitime ihtiyacı vardır.

Zaman içerisinde bu anlamda gelişim kat edilebilir. Fakat bu süre zarfında atıştırmalıkları, çikolataları, bisküvileri ve onun ödül mamalarını kesinlikle dışarıda bırakmamanız gerekir. Çoğunlukla tatil dönemlerinde yaşanan en büyük sorunların başında sizin rahatlığınız sonucunda bu durumun başa geldiğini söylemek mümkündür.

  • Rahat ve Konfor

Sizin tatilleriniz nasıl dinlenmeniz için konforlu bir biçimde geçiyorsa onun için aynı formatı yaratmaya kararlı olun. Zaten kendisine ait bir minder ya da yatağı vardır. Ancak onu kucağınıza kendi rahatınıza göre değil, onun istekleri doğrultusunda alın. Rahat etmesi için onun dilediği pozisyonda oturmayı ya da uzanmayı seçin.

  • Oyun Saati

Günün bir bölümünü değerlendirmek için oyun, parkur, aktivite ya da eğitim gibi farklı seçeneklerden oluşan geliştirici detayları kullanın. Eğitiminde eksik kalan adımları oyunlarla ya da parkurlarla bütünleştirip ucuna ödül koyarak tamamlayabilirsiniz. Kendi tatilinizde onunla ilgilenmeniz sizin kendinizi iyi hissetmeniz kadar ona da çok iyi hissettirecektir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.