Kedi cinsleri

Tekir Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı

Tekir Kedi Cinsi Hakkında

Tekir kediler özellikle Türkiye’de kedilerin neredeyse yarısından fazlasını oluşturur. Bu noktada birçok kedi ırkıyla özdeşleşmiş olan Tekir isminin diğer kedilere sıçramasını normal karşılamak gerekiyor. Aslında diğer ırklarla arasında bariz farklardan birisi ise resmi bir ırk olarak kabul edilmemesidir.

Bunu çokta yadırgamamak gerekiyor. Zira Tekir ismi her ne kadar Tigris olarak anılan kaplandan geliyor olsa da melez bir ırkın deseninden kaynaklanan bir isim olarak kullanılıyor. Alacalı desenlere bezenmiş olan farklı renklerden oluşan tüm kedilerin tekir olarak adlandırıldığı bir dönemde yaşamaktayız. Tabi ki safkan olmamakla beraber melez ırk olarak görüldüklerini dile getirmeliyiz.

Farklı kombinasyonlarda karşımıza çıkabilecek olan bu kedi cinsinin net olarak belirgin vücut ya da karakteristik özelliklerine rastlamak zordur. Ancak çoğunluğunda görülen bazı ortak noktalarda yok değil.

Tekir Kedi Cinsi Karakter Özellikleri

Tekir kedisinin karakteri için öncelikle zeki olduğunu söylemeliyiz. Çoğunlukla desenleri bu şekilde olan kediler kolay öğrenen, tuvalet eğitimini kısa sürede kapan, farklı yaşam şekillerine adapte olabilen hayvanlardır. Evcil dostlarımızın bu denli bizle iç içe olmasında bazı önemli değişkenlerde karşımıza çıkabiliyor.

Farklı ırkların birbiriyle birleşmesi sonucunda karakteristik olarak ya da vücut özellikleri olarak birbirlerine geçen genler farklı birer yelpaze doğuruyor. Çocuklarla ya da diğer hayvanlarla iyi anlaşabilen bir ırkın doğmasında ana sebep bu oluyor. Birleştirilen kediler çoğunlukla birbirlerine ilgi duyan ve kendi aralarında iyi anlaşanlar olduğundan bu sıcakkanlılık sabit olarak genetiğine işleyebiliyor.

Tekir Kedi Cinsi Vücut Yapısı

Çoğunlukla atletik, orta boylarda ve çok dikkat çeken bir vücut özelliği olmayan kedilerdir. İçeride ve dışarıda yaşamaya elverişli olmalarında vücutlarının dayanıklı olmasının payı çok büyüktür. Her türlü badireyle başa çıkabilirler. Aynı zamanda tekir kediler vücut ölçüsü olarak tam olarak uyumludur.

Kuyruk uzunluğu, takozu andıran kafa yapılarının büyüklüğü, vücuduna orantılı kulakları ve bıyıklarıyla ilk gördüğünüzde anlayabileceğiniz bir kedi türüdür. Vücut yapılarının yanı sıra hareketlilikleriyle ön plana çıkarlar. Bunu sağlayan ise hareket kabiliyetlerinin atletik vücutlarından ötürü gelişmiş olmasıdır. Enerjik yönlerini böylece hem size hem de diğer insanlara gösterebilirler. Onlarca farklı tekir kedi türü olduğunu ise ş şekilde gösterebiliriz.

Tekir Kedi Cinsi Çıkış Yeri

Net olarak bir ırk olmadığı için melez ırk olarak anılan bu cinsin çıkış yeri tüm coğrafyayı kaplar. Yani Türkiye’de, Amerika’da ve tüm ülkelerde tekir kedi görmeniz mümkündür. İlk tekir kedinin çıktığı bölgeler ise Avrupa ve Afrika olarak uluslararası kedi konfederasyonları tarafından onaylanmıştır.

Yapılan araştırmalar aynı zamanda çok fazla ırkta tekir kedi deseninin görülebileceğini bizlere göstermiştir. Kanıtlanan ve tekir tüy desenine sahip olan kediler arasında şu cinsleri görmeniz mümkündür.

 • Abyssinian
 • American Bobtail
 • American Curl
 • American Wirehair
 • American Shorthair
 • Ankara Kedisi
 • Birman
 • Colorpoint Shorthair
 • Egyptian Mau
 • Exotic
 • Javanese
 • LaPerm
 • Maine Coon
 • Manx
 • Norwegian Forest Cat
 • Ocicat
 • Oriental
 • Persian
 • Ragdoll
 • Rex
 • Scottish Fold
 • Siberian
 • Singapura
 • Somali
 • Van Kedisi

Yukarıda görülen tüm ırklarda tekir kedi desenine rastlanabilir. Bu uluslararası kedi örgütleri tarafından yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Tekir Kedi Cinsi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tekir kediler kısa tüylü kedilerdir. Çok nadir olarak yarı uzun tüylü kedilere rastlamak mümkündür. Bu bağlamda tüy uzunluğuna bağlı olarak sık tüy bakımı gerektirebilir. Ancak çoğunlukla kısa tüylü yapısı karşımıza çıkacağından ötürü Tekir tüylerinin bakımının çok zor olmayacağı aşikârdır.

Tekir Kedi Cinsi Renk Skalası

Renklerine bakıldığında tek bir renk ya da birkaç renkten söz etmek mümkün değildir. Hemen hemen renk skalasında yer alan tüm renkleri üzerinde barındırabilecek bir kürke sahiptir. Ki Tekir ismini alan kedi cinsinin en önemli ayırt edici özelliği bu renk karmaşasıdır. Tekir renkleri arasında yeşilin, siyahın ve sarının tonlarını sıklıkla görmeniz ve beyaz renklerde maskelere rastlamanız mümkündür.

Desenlerine göre 5 ayrı Tekir kedisi vardır ve bunlar şu şekilde tanımlanır; Mackerel Tabby ya da Classic Tabby (Uskumru Desenli veya Klasik Desenli Tekir), Blotched Tabby (Lekeli Tekir), Spotted Tabby (Benekli Tekir), Ticked Tabby (Alaca Tekir), Patched Tabby (Yamalı Tekir).

Aynı şekilde renklerine göre ayrılan tekirler çok daha yoğundur. Blue Tabby (Mavi Tekir), Blue Patched Tabby (Yamalı Mavi Tekir), Blue Silver Patced Tabby (Mavi Gümüş Yamalı Tekir), Blue Silver Tabby (Mavi Gümüş Tekir), Brown Tabby (Kahverengi Tekir), Brown Patched Tabby (Kahverengi Yamalı Tekir), Cameo Tabby (Akik Renkli Tekir), Dilute Cameo Tabby (Açık Akik Renkli Tekir), Chestnut Tabby (Kestane Renkli Tekir), Chestnut Silver Tabby (Gümüş Kestane Renkli Tekir), Chocolate Silver Tabby (Gümüş çukolata Renkli Tekir), Cinnamon Tabby (Tarçın Renkli Tekir), Cinnamon Silver Tabby (Gümüş Tarçın Renkli Tekir), Cream Tabby (Krem renkli Tekir), Cream Silver Tabby (Gümüş Krem Renkli Tekir), Ebony Tabby (Abanoz Renkli Tekir), Fawn Tabby (Sütlü Kahverenkli Tekir), Fawn Silver Tabby (Gümüş Sütlü Kahve Renkli Tekir), Lavender Tabby (Lavanta çiçeği Rengi Tekir), Lavender Silver Tabby (Gümüş Lavanta çiçeği Tekir), Red Tabby (Kızıl Tekir), Silver Tabby (Gümüş Tekir), Silver Patched Tabby (Gümüş Yamalı Tekir), Tabby and White (Beyazlı Tekir), Patched Tabby and White (Beyazlı Yamalı Tekir), Dilute Patched Tabby and White (Beyazlı Açık Yamalı Tekir), Blue Tabby and White (Beyazlı Navi Tekir), Blue Patched Tabby and White (Beyazlı Yamalı Mavi Tekir), Blue Silver Tabby and White (Beyazlı Gümüş Mavi Tekir), Brown Tabby and White (Beyazlı Kahverengi Tekir), Brown Patched Tabby and White (Beyazlı Kahverengi Yamalı Tekir), Cameo Tabby and White (Beyazlı Akik Tekir), Cream Tabby and White (Beyazlı Krem Rengi Tekir), Red Tabby and White (Beyazlı Kızıl Tekir), Silver Tabby and White (Beyazlı Gümüş Tekir), Silver Patched Tabby and White (Beyazlı, Gümüş Yamalı Tekir), Van Tabby (Tekir Desenli Van), Van Tabby and White (Beyazlı Tekir Van), Van Cream Tabby and White (Beyazlı Tekir Desenli Van), Van Parti Colour Tabby and White (Birden Fazla Renkli Beyazlı Tekir Van), Van Red Tabby and White (Beyazlı Kızıl Tekir Van)

Tekir Cinsi Kedi Beslenme

İçeride ve dışarıda yaşayabilen Tekir kedisi her türlü beslenebilir. Kuru mama, yaş mama, kedi besinleri, özel ödül mamaları ve diğer tüm besin öğelerine hayır demeden mideye indirir. Bu yönüyle birçok kedi sahibinin istediği kedi türleri arasında yer alır.

Tekir Kedi Cinsi Bakımı ve Sağlık Durumu

Bilinir sağlık probleminin olmaması birçok farklı ırktan türeyebilmesinden dolayıdır. Haliyle bu tip kedilerde veteriner kontrollerinin düzenli olması çok önemlidir. Hele ki anne ve babasının ırkını bilmiyorsanız bu aşamada veterinerinizle çok daha sık görüşmeniz gerekecektir.

Doğal olarak oluşabilecek en ufak bir enfeksiyonda dahi önceden teşhis edilerek tedavisi mümkün hale gelecektir. Tekir kedilerin bakımı ve sağlık durumu birazda sahiplerinin elindedir.

Fakat tüy bakımının gerekmemesi, yiyecek ayırmamamsı, hareketli yapısı ve her ortama uyum sağlayabilmesinden ötürü birçok kedi ırkından daha fazla tercih edilen bir melezdir.

This Post Has 24 Comments

 1. Aylin YILMAZ Reply

  Okudum.Benim de bir chaliko kedim var.Sokak kedisi ,gelip kendini zorla kabul ettirdi.Öyle zayıftır ki kulak surat olarak görünüyordu. Simdi beslenmesini sağlıyoruz toparladı ve sepetinde uymakla meşgul.

 2. Sevtap güçlü Reply

  Benimde bir tekir kedim var ben onun çok özel olduğuna inanıyorum resmen yaptırmak istediği şeyi konuşarak anlatıyor

 3. Beyza özdoğan Reply

  Daha geçen hamile bir tekir pesimize takildi evde dogurdu rengarenk yavrular var simdi 😽

 4. Gamze Mimaroğlu Reply

  Sokakta yeni bulduğum bi yavru tekir kedim var. Makaleniz oldukca bilgi vericiydi. Teşekkürler…

 5. Eda kilin Reply

  Tekir kediler candır. Yemek secmez, hastalıklara karşı daha direnclidir. Oldukça akillidirlar. 🙂

 6. Nilüfer Sağdıç Reply

  Makaleniz ilgimi çekti okudum. Bir sene oldu benimle birlikte yaşıyor istediklerini çok güzel yaptırıyor. Çokk tatlı ama isteği olmadığı zaman çok fena tımalıyor veya ısrıyor ne yapacacağımı bilmiyorum çok alıştım.

 7. Yasemin Uçarkuş Reply

  sokakta baktığım kedilerimin çoğu tekir çok akıllılar

 8. Betül Bulunmaz Reply

  Çok akıllılar ve bakımları gerçekten çok daha kolay

 9. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Benim de üç günlükken sahiplendiğim tekirim var şimdi neredeyse dört aylık oldu o beni annesi kabul etti ben onu evladım kabul ettim umarım uzun yıllar benimle beraber olur.

 10. Samime Çelik mutlu Reply

  Aylarca Scottish fold yavru kedi aradım tam almak üzereyken oğlumu buldum annesi terketmiş tam olarak ne yemek bulmayı ne de tuvaletini yapmayı biliyordu kısa zamanda hepsini öğrendi çok zeki tekir oğlum ve ben onu hiç bir Scottish e değişmem😻

 11. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 12. Ayça Külahi Reply

  Gayet detaylı faydalı bir yazı olmuş teşekkürler…

 13. Kıvanç Eraslan Reply

  Bütün kediler candır

 14. Tuğçe tosun Reply

  Harika renklere sahip birbirinden özel melekler 🦁🦁🦁

 15. Pelin Reply

  Benim kızımda tekir ve onlar kadar akıllı bir cins daha yok bence

 16. Aynur Reply

  Dünyanın en tatlılarıdır tekirler.Tekir kedi kadar insanın içine işleyen bir tür daha yoktur onlar her zaman çok çok çok özeldirler.

 17. Ayşe Reply

  Ben sokakdan bulduğum 3 kediden 1 tekir cok zeki ama bazen zekili beni olduruyor resmen bana emirler yagdiriyor kedi mama kabini kendisi nereye isterse oraya koyuyor ben duzeltiyor o geri degistoriyor eyer degistirmessem diger 2 kedim sinirleniyor ayri kab aliyorum onu birakiyor kardesleri hangi kabdan yiyirsa ona bulasiyor .patisiyle su iciyor.Mamayi kabindan yemiyor yere dokup oyle yiyor .Ama herseye ragmen cok seviyorum onlari.ayrica bilginiz icin COK TESSEKKÜRLER 🤗🤗🤗

 18. tulay Reply

  Gerçekten tekirler çok zeki söylediklerimi anlıyor yaramazlik yaptığında da suçlu suçlu kaçıp saklanıyor çok seviliyor çok ☺

 19. Nil Reply

  Merabalar makalenizi okudum.. Tekir kediler hakkında bilgi araştırırken yazınıza denk geldim. Benim 2.5 aylık tekir kedim var. Anne kırma van babada tekir. Kedim çok yaramaz bebek olduğu içinmidir henüz tam anlayamasamda biraz asi ve yaramazız ama çokda tatlıyız. Her fırsatta eller ve ayakları ısırmaya çalışıyor. Birde çok yemek seçiyor. İnşallah büyüyünce ısırma huyundan vazgeçer. İşi gücü yaramazlık Yaramaz TOMi’min. ☺

 20. Nasiye Reply

  Ben de bir ay önce yaralı olarak tekir cinsi güzel kızımı buldum.Tedavisini yaptım,aşılarına başladım.İnanılmaz tatlı bir şey.Resmen bir bebek gibi şeker.İsmini de Candy koydum.

 21. Ennur Reply

  3 ağustos günü gözleri iltihaplanmış şekilde yavru tekir kedisi buldum eve getirip bakımlarını ve aşılarını yaptırdık.Şimdi gayet sağlıklı ve 3 aylık oldu adını da Kimyon koyduk 🙂

 22. Ahmet Emirhan Reply

  Peki Tekir cinsi kediler ortalama kaç yıl yaşarlar ?

 23. Nazan Reply

  Yıllardır beyaz bir kedi besliyorum yavruları oluyor onlara bakıyorum ama anne kedi bir türlü kendini sevdirmiyor kaçıyor nedendir acaba bir sürü kedi var hepsi sevdiriyor o sevdirmiyor

 24. Aynur eğri Reply

  Benim de bı dişi tekirim var…çok eğlenceli ve de diğerleri gibi sürekli uyumadigi için beraber hayatın tadını çıkarabileceginiz bı yaratık onlar diyebilirim .. bütün pati severlere de sevginiz bol olsun diyorum😊😊😊😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.