Kedi cinsleri

Tiffanie Cinsi Kedisi Karakterleri, Bakımı

Tiffanie Cinsi Kedisi Hakkında

Tiffanie cinsi kediler arasında birçok ırka benzetilmesiyle ön plana çıkmaktadır. Günümüzde birçok farklı kedinin kökenine bakıldığında belirgin ırkların ortak melezi olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla ortak soyağacına sahip olan kedilerden bazılarına benzerliği dikkat çekici boyuta olabiliyor. Teknik olarak resmiyet kazanan ve tüm dünyada kabul gören Tiffanie kedisi bilinen ismiyle Burmilla olan melez ırkın uzun tüylüsüdür.

Birçok benzer noktaları olmasının ötesinde Burmilla ırkının doğrudan Burmese ile Chinchilla birleşimiyle ortaya çıkmasından ötürü tümünün özelliklerinden bir nebze rastlanabilen bir ortak noktaya dönüşmüştür. Uzun tüylü olmasından kaynaklanan sevecen ve tatlı bir görüntüsü vardır. Fakat bunu her halükarda gösteren bir cins olmadığını söylemeliyiz.

Çocuklarla, bebeklerle ve diğer evcil hayvanlarla anlaşabilmesine karşılık bazı noktalarda onlarla bağlantı kurmakta zorlanabilir. En basitinden iletişim kopukluğu olduğundan dolayı birçok aile bu yönünden ötürü yetişkin olarak sahiplenmemektedir. Fakat zeki bir ırk olmasından ötürü yavruyken alınıp eğitimi kolaylıkla verilebilir.

Tiffanie Cinsi Kedisi Karakter Özellikleri

Başka bir kediye ilgi göstermediğiniz sürece gayet sıcakkanlı olduğunu görmeniz mümkündür. Fakat Tiffanie ırkı kediler oldukça meraklı ve sabırsızdır. Sevecen çehrelerinden vazgeçmeleri ise çok bağlı oldukları sahiplerini başka bir kediyle ilgilenirken görmeleri esnasında kaybedebilirler.

Zeki oluşu en büyük avantajı iken evde bakılması çok daha makul olan kedi ırkları arasına girmesini sağlamıştır. Çünkü hemen her eğitimi başarıyla sonlandırır. Öğrenim durumu ciddi oranda gelişmiş olduğundan tuvalet eğitimi gibi basit görebileceğimiz eğitimler kısa sürede verilebilir. Mümkün mertebe her evcil hayvanla ve çocuklarla iyi anlaşmaya çalışır. Fakat bir noktadan sonra agresif davranışlara bürünebileceği konusunda tekrardan uyaralım.

Tiffanie Cinsi Kedisi Vücut Yapısı

Vücudunun birçok noktasından Burmese kedisini anımsatacak detaylar görebilirsiniz. Oysa yalnızca yüzüne baktığınızda Burmese kedisi aklınıza son gelecek isim olacaktır. Çünkü yüz genleri çoğunluğunda Chinchilla ile eşleşir. Boynu ve kuyruğu vücuduna oranla çok daha sık ve doygun tüylere sahiptir. Sürmeli gözlere sahip ender kedi ırklarından olması bakışlarına ayrı bir zariflik katar. Genetiğinden doğrudan Chinchilla gözlerini almış olmalı.

Tam bir üçgeni anımsatan kafasında ortalama boyutlarda bir kulak yapısına sahiptir. Kulakları tüylü olduğundan sevimli bir kafa görünümü olduğunu söyleyebiliriz. Bacaklarının ideal boyutlarda oluşundan ötürü orta boy bir kedinin tüm özelliklerini taşıdığını görürüz. İlginç olan bir biçimde kedi beslemeye karar veren herkesin ilgisini üzerine çekebilen bir ırk olarak tanımlanır.

Tiffanie Cinsi Kedisi Çıkış Yeri

Aslında Tiffanie isminin en çok karıştırıldığı nokta Tiffany ırkı kedilerdir. Çünkü bu kadar benzerlik taşıyan iki ayrı ismin bulunması doğrudan aynı ırk olduğunun düşünülmesine sebep olmaktadır. Haliyle Tiffany orijinal olarak Amerika’da türemiş bir safkan kedi ırkı iken Tiffanie iki safkan ırkın birleşimi olarak melezdir.
Avrupa kökenli olup İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Avrupa’da ortaya çıkmasına rağmen soyağacında bulunan kedi cinslerinden ötürü Mahogany, Foreigin Longhair, Asian Longhair isimleriyle anıldığını görebiliriz. Birleştirilen Chinchilla ile Burmese kedilerinden doğan uzun tüylü her Burmilla teorik olarak Tiffanie kedisi olarak tanımlanır. 1991 yılında resmileşmeye başlayan ırkın seviyesi 99 itibariyle artmıştır. Yani henüz en genç kedi ırkları arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Tiffanie Cinsi Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Her ne kadar uzun tüylü kedi ırkı olarak geçse de diğerleriyle kıyaslandığında tüyleri ortalama seviyededir. Yani kısa tüylü bir kediye göre uzun, uzun tüylü bir kediye göreyse kısa bir tüy biçimine sahiptir. Yarı uzun tüylü kedi ırkları arasında gösterilebilecek bu kürkünün yoğun olduğu kısımlar ise yalnızca kuyruk ve boyundur. Bu bölgeler adeta kuş tüyü gibi bir görünüm oluşturur.

İpeksi bir görünümün haricinde dokunduğunuzda da bu hissiyatı verebilecek yumuşak tüylere sahiptir. Çok yoğun bir bakım ritüeline ihtiyaç duymaması herkes tarafından bakılabilecek ırklardan olmasını sağlamıştır. Genellikle Tiffanie tüyleri kürk olarak adlandırılırken tüylerin bakımı için haftada bir fırçalamak yeterli olmaktadır. Bu şekilde özel fırçalarıyla kürkü taranarak ölü cilt döküntüleri temizlenebilir. Haliyle tüy dökülmesine karşı en aktif önlemi almış olursunuz.

Tiffanie Cinsi Kedisi Renk Skalası

Tamamıyla melez bir ırk oluşundan ötürü anne ve babanın renk pigmentlerine yoğun biçimde rastlanabiliyor. Dolayısıyla safkan bir ırka kıyasla daha aktif bir renk yelpazesine sahip oluyor. Karamel ve Çikolata renklerinde koyuya çalan tonlarda sık sık gözlemleniyor.

Bunun haricinde Leylak, Krem, Kayısı, Mavi ve bazen Kızıl renkli Tiffanie kedisi görmek mümkün oluyor. Her açıdan bakıldığında melez olmasına karşılık kendisine has özellikleriyle ön plana çıktığını ise fark edebiliyoruz. Gözlerine baktığınızda yalnızca iki farklı renk tonuna rastlama şansına sahipsiniz. Yeşil ve sarı tekil olarak görünebilirken ela olarak ikisinin karışımını ve yakın olan tonlarını görmeniz yine mümkün olmaktadır.

Tiffanie Cinsi Kedisin Beslenmesi

Tiffanie beslemek için önünüzde çok fazla engel olduğunu zannetmiyoruz. Zira gerek yapısıyla gerekse beslenmeye yönelik ihtiyaçlarıyla her bütçeye hitap edebilir. Kedinin diğer ırklarla karşılaştırıldığında özel bir beslenme ihtiyacı göze çarpmaz. Hatta birçok kedi ırkıyla hemen hemen aynı çizgide olan beklentileri vardır.

Evinizde kedi besliyorsanız aynı şekilde kuru mama ya da yaş mama tercih ederek Tiffanie kedisi bakmanız mümkün. Bazı dönemlerde ona özel olarak sosla marine edilmiş taze et parçacıklarının olduğu ödül mamalarından almanız aranızdaki bağı güçlendirebilir.

Tiffanie Cinsi Kedisinin Bakımı ve Sağlık Durumu

Yarı uzun tüylü bir ırk olmasına karşılık tüy bakımının yoğun biçimde gerekmediğini söylemiştik. Birçok kedi ırkına göre daha kolay bir bakım sıklığı gerektirir. Haliyle gencinden yaşlısına hemen herkesin bakabileceği ve vakit ayırabileceği bir kedi türüdür. Fakat biraz meraklı bir ırk olduğundan söz etmeden geçmek istemiyoruz.

Sizin eviniz dışında komşularınızın evlerine fazlasıyla merak duyacaktır. Yeni bir yer keşfetmek için kaçarak kömürlüğünüze, garajınıza, kilerinize dalması gayet normaldir. Yiyecek konusunda pek ayrım yapmadığından ötürü veterinerinizin uyaracağı obeziteye dikkat etmeniz gerekir. Kedi obezitesi son yıllarda çok yaygınlaşırken hemen her kedi için risk faktörü yaratmıştır.

This Post Has 4 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 2. MESUDE ÖZKAN Reply

  Hepsi güzel ama bu cins olan canımı ayrı seviyorum. Beni daha bir anlıyor gibi. Söylediğiniz gibi bakım konusunda çok zorlamayan ilgi delisi sevimli canlar.

 3. Pelin Çakır Reply

  Sitenizi çok beğendim bilgiler çok iyi

 4. Buse Reply

  Ben tiffanie cinsi bir kedi almak istiyorum ancak bu kedinin fiyatı hakkında pek bir bilgim yok. Ve bu kediyi nerede bulacağımı da bilmiyorum çünkü internet ilanlarında hiçbir şey bulamadım. Eğer bilgisi olan biri varsa beni bu konuda aydınlatabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.