Kedi cinsleri

Tiffany (Chantilly) Cinsi Kedil Özellikleri

Tiffany (Chantilly) Cinsi Kediler Hakkında

Safkan bir kedi olarak Amerika kökenli olduğu savunulan Tiffany ırkı aynı zamanda Chantilly ismiyle anılmaktadır. Büyük bir kesim tarafından ise Büyük Britanya kökenine sahip olduğu düşünülür. Tiffany kedisi hakkında birçok nokta halen daha belirsizliğini korumasına rağmen bu türü seven çok geniş bir kitleden söz etmek mümkün. Günümüz şartlarında kedilerin insanlarla ne kadar iyi anlaştığını biliyoruz.

Adeta minik dostlarımızla müthiş bir iletişim kurmamız mümkün oluyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte onların ne istediğini daha iyi kavramaya başladık. Keza onlara özel oyuncaklar, özel parkurlar ve onlara kendilerini değerli hissettirmemizi sağlayacak bazı seçeneklerimiz oldu.
Tümünü baz aldığımızda Tiffany kedisi dışadönük yapısıyla kendisini her ortamda ilgi odağı yapabilmektedir. Hem sizle oyun oynayıp hem de evinizde baktığınız diğer evcil hayvanlarla sorunsuz bir biçimde yaşayabilir. Hatta çocuğunuz ya da bebeğiniz varsa gönül rahatlığıyla alabileceğiniz uysal ev kedileri arasında bulunduğundan şüpheniz olmasın.

Tiffany Cinsi Kedilerin Karakter Özellikleri

Tiffany karakter özelliklerinin arasında en çok ilgi dikkat çekmektedir. Çünkü hem kendisi ilgi odağı olmayı sever hem de sahibine gösterdiği ilgiyle büyüler. Zeki olduğunu bu açıdan her hareketiyle anlamanız mümkündür. Mesela evde uzun süreli bir ortam değişikliği yapacaksanız peşinizden gelen bir Tiffany olduğunu unutmamalısınız. Sizin farklı bir noktada vakit geçireceğinizi gördüğü anda peşinize takılmaktan asla vazgeçmez.

Eve geldiğinizde birçok kedi ırkının sizi kapıda karşılamayacağına emin olabilirsiniz. Ancak bu şefkat ve bağlılık Tiffany ırkı kedilerde çok gelişmiştir. Doğal olarak bunu hem ilgi hem de sevgiye yönelik bir tutumla gerçekleştirip size göstermenin yollarını arar.

Meraklı olmasından ötürü evinizde hiç girmemesi gereken yerlere, oynamaması gereken şeylere dokunurken onu yakalayabilirsiniz. Bu sebeple yaramazlıklarına alışarak onu sahiplenmenizi tavsiye etmeliyiz. Fakat mantıklı hareket eden ve kolay öğrenen yapısından ötürü Tiffany kedisi eğitimini tamamladığı anda büyük bir ivmeyle uysallığını sürdürür.

Tiffany Cinsi Kedilerin Vücut Yapısı

Vücut hatlarına bakıldığında sırıtmayan ve orta boy bir kedide olması gereken tüm ölçüleri taşımaktadır. Uzun bir kuyruk yapısına sahip olmasında kuyruğunu kaplayan tüyleri büyük bir etki sağlar. Zira kuyruğu vücuduyla orantılı olup orta boydur.

Ancak yarı uzun tüylerinin vücuduna yayılmış halinden ötürü ilgi çekici bir görünüme sahip olmaktadır. Birçok kedi cinsine göre daha sevecen görünmesinde bu vücut yapısının etkisi olduğunu söylemeliyiz. Kendisine ve hareket özgürlüğüne engel olmayan bu vücudu sayesinde kucağınıza her an ulaşabilir. Siz ne yaparsanız yapın sizin peşinizden gelmekten vazgeçmez ve her an yanınızda vakit geçirmeye bayılır.

Tiffany Cinsi Kedilerin Çıkış Yeri

Literatürde Büyük Britanya çıkışlı bir kedi olarak geçen ve resmi olarak kabul gören ırklardan olan Tiffany bazı kaynaklarda ise farklı bilgilerle yer alır. Örneğin birçok geliştirici onun kökeninin Amerika’ya dayandığını ve buradan Büyük Britanya’ya getirilerek türediğini belirtir .Bu kısmi olarak kabul gören bir gerçektir.

Aynı zamanda soyağacına bakıldığı zaman karşımıza çıkan isimler oldukça aşina olduğumuz isimlerdir. Burmese kedisi ile birleştirilen Persian karışımı olarak doğmuş yavrular günümüzde Tiffany kedisi olarak adlandırılan ırkın doğuşunu sağlamıştır. Aynı zamanda tercih edilen Persian kedilerinin tüy oranlarına bağlı olarak doğan yavrularda kısa ya da uzun tüylü oldukları keşfedilmiştir. Yani tüy genlerini uzun tüylü Persian’dan almasından ötürü güzel ve hoş bir kürk yapısı vardır.

Tiffany Cinsi Kedilerin Tüyleri ve Tüy Bakımı

Persian tüylerine sahip olan Tiffany ırkı kedilerin tüy bakımı taranma ihtiyaçlarından ötürü yoğun diyebiliriz. Aslında uzun ve kısa tüy arasında bir noktada olan tüy uzunluğunu baz aldığımızda Tiffany tüyleri çok yorucu bir bakıma ihtiyaç duymaz gibi görünüyor. Ancak tam aksine hemen herkesin ilgisini çeken bu kedi türünün bakım için size gereksinimi oldukça fazladır.

Öncelikle çok fazla ilgi gösteren ve ilgi bekleyen bir tür olduğu için bakımına özen göstermeniz gerekir. Haliyle Tiffany olan ve Chantilly olarak adlandırılan bu ırkın bakımı için özel bazı malzemeler temin etmeniz gerekebilir. Tüylerini düzenli fırçalayarak ölü deriden onu arındırmanız şarttır. Üstelik bu sayede tüylerini diliyle alarak tüy yumağı geçirme ihtimalini azaltmış olursunuz.

Tiffany Cinsi Kedilerin Renk Skalası

Herkesin favorisi olarak beyaz Tiffany kedisi hem bilinirlik hem de genel görünüm olarak tahmin edilir. Fakat çok daha koyu renklerin daha fazla baskın olduğundan şüphe yok.  Çikolata rengi bunların başında gelir ve hem açık hem koyu tonlarını kapsar. Karamel ve krem renklerinin harmanlandığı uzun tüyleriyle yine Persian asaletini sonuna kadar yansıttığını görebilirsiniz.

Evde bakacağınız uysal kedi ırklarından birisi olarak Leylak ve kızıl renklerinin var olduğu bilinmektedir. Tabi ki burada genlerinde baskın gelen rengin ön planda olacağından şüphe yok.

Tiffany Cinsi Kedilerin Beslenme Alışkanlıkları

Fazlasıyla güçlü bir vücuda sahip olması Tiffany kedisinin beslenmesi için özel bazı gıdalara ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır. Temel anlamda sağlıklı bir kedi ırkı olduğu için beslenme şartlarında ayrım yapmaksızın her mamayı yiyebilir. Böylece evinizde standart kedi mamaları ile beslemeniz ve veterinerinizin uygulamanız için vereceği beslenme listesine uymanız önem arz eder.

Tabi ki bunun haricinde ödül mamalarıyla onun eğitim sürecini hızlandırabilir, standart olarak yaş mama ya da ciğer parçalarının bulunduğu alternatif mamaları tercih edebilirsiniz. Fakat aç kalmaya karşı merak duygusunun daha fazla kabaracağını unutmamalısınız. Evinizde girilmedik yer bırakmayacak bir tür olduğundan dolayı saatleri aksatmadan beslenmesi gerekir.

Tiffany Cinsi Kedilerin Bakımı ve Sağlık Durumu

Net olarak tespit edilmiş olup genetiğine işlenmiş herhangi bir hastalığı bulunmamaktadır. Haliyle Tiffany bakımı için yalnızca tüy bakımını göze almanız yeterli olacaktır. Günümüzde diğer kedi ırklarıyla son derece iyi anlaşabilen bu kedinin dışarıdan kapabileceği bazı parazit ve enfeksiyonlara ağır reaksiyonlar gösterebilmesi mümkündür.

Bu nedenle yavru dönemden beri içeride baktığınız bir Tiffany ırkı kediyi aniden dışarıya salmanız pek önerilmez. Bunu yavaşça ona alıştırarak bahçe ve balkon gibi bölgelerden dışarıyı öğreterek yapmanız daha avantajlı olacaktır. Uzun tüylü kedilerde bakım süreçlerinin yoğunluğunu hesaba katarak sahiplenmeyi unutmayın.

This Post Has 4 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 2. ülkü Reply

  Benimde var bu cins kesim.Çok güzeller adı da Mişa

 3. MESUDE ÖZKAN Reply

  Güzel bir yazı. Bahçede bakmış olduğum canın cinsini öğrenmiş oldum sayenizde. Teşekkürler

 4. fisun yılmaz Reply

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.