Kedi cinsleri

Tonkinese Kedisinin Özellikleri ve Bakımı

Tonkinese Cinsi Kedisi Hakkında

Kısa tüylü kedi ırkları arasında bulunan ve gerçekten ilk bakışta sizi etkileyebilecek özelliklere sahip olan ırklardandır. Genel özellikleri arasında Siyam kedisinin tüy yapısını ve birçok vücut ölçütünü taşımaktadır. Klasik olarak yüzünü görmediğiniz sürece onu bir Siyam’a benzetmeniz mümkün görünür.

Bir diğer benzerlik ise Burmese kedisinin aynısı olan gözlerindedir. Masmavi ve olabildiğince derin olan gözleri her bakışında sizi etkileyebilecek düzeyde güzeldir. Hatta çoğunlukla yüz yapısında en dikkat çeken unsur olmuştur. Zaten vücuduna oranla ufak bir kafa yapısına sahip olmasından ötürü tüm ilgiyi gözler kendi üzerine çekmektedir.

Diğer kedilere oranla gözlerinin birbirine daha yakın olması birçok uzman tarafından şaşılık ya da diğer göz problemlerine yönelim riski için dikkat edilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Fakat görüş kalitesi oldukça yüksek olan ve her şeyi algılayabilen zeki ırklar arasındadır.

Tonkinese Cinsi Kedi Karakter Özellikleri

En duygusal kedi ırklarından birisi olarak özetleyebileceğimiz Tonkinese kedisi asla sizinle arasının kötü olmasını istemez. Bu aşamada ona karşı kötü davranmanız, ona tepki göstermeniz, bağırmanız ya da bir şekilde üzerine yürümeniz onu depresif bir havaya sokmaya yeter. Haliyle çok hassas ve ilgi isteyen bir kedi olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Fazlasıyla enerjik yapılarından ötürü evin içerisinde tüm ilginin üzerinde olduğunu hissettirebilir. Hatta bazı kedi ırklarıyla kıyaslandığında alternatif bir takım özelliklerinin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Karakteristik olarak ilgiye yatkınlıkları vardır.

Güvenli bir noktada olduğundan emin olmayı tercih ederler. Böylece her an her yere yatmadıklarını sizde gözlemleyebilirsiniz. Merak duygularından ötürü ise bu güvenilirlik sınırlarını ihlal ettikleri görünebilir. Bir eşyanın üstünde ya da farklı noktalarda onları görmeniz mümkündür. Tek amacı ise merak ettiği bir şeye ulaşmaktır. Bazen orta düzeyde gelişmiş olan avcılık içgüdüleriyle bir böceğin peşinden tüm evi talan edebilirler.

Tüm bunların yanında hem çocuklarla hem de diğer evcil petlerinizle çok iyi anlaşabilen bir yapıları vardır. Aileler için en uygun kedi formlarından birisi olduğundan şüphe yok.

Tonkinese Cinsi Kedisinin Vücut Yapısı

Kafasının dik bir biçimde uzun olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak vücudu bu özelliğin tam tersine enine doğru geniştir. Yüzü baz alındığında mavi gözleriyle ilgiyi tamamıyla üzerine çekmeyi hiçbir şey yapmadan başarır. Ancak en az gözleri kadar küçük kafa yapısına göre büyük sayılabilecek kulaklarıyla ilgi çekebilir. Dik ve her zaman yukarı bakan kulaklara sahiptir.

Orta uzunluğa sahip olan kuyruğu ise ortanca bir kedi ırkı olmasıyla doğrudan uyumludur. Aynı zamanda birçok kedi ırkına göre daha zayıf bir vücuda sahiptir. Yani enine geniş olan vücudu aslında kaslarının tam gelişmemiş yapısıyla birleştiğinde güçsüz bir imaj yaratır. Bunu en iyi anlayabileceğiniz nokta ise bacaklarıdır. Bacaklarının ince oluşundan ötürü çok zor manevraları başarıyla yapamazlar. Takozu andıran kafalarının vücudundaki tüy oranıyla hemen hemen aynı oranda tüylü olduğunu söylemek mümkündür. Yani bilinen kısa tüylüler gibi belirgin noktalarda tüy yoğunluğuna rastlanmaz.

Tonkinese Cinsi Kedisi Çıkış Yeri

Aslında köken olarak birçok farklı coğrafyayı bünyesinde barındırdığını söyleyebiliriz. Örneğin Amerika ve Kanada’da Siyam ile Burmese birleşiminden doğduğu kabul gören, ancak resmi bir ırk olarak kabul görmeyen kediler arasındadır. Tonkinese kedisi Amerika’da resmiyet kazanamamış olmasına karşın Büyük Britanya’da tescillenmiş bir kedi ırkıdır.

Avrupa ve Amerika’nın haricinde ise Asya’da sık sık gözlemlenmiştir. İlk çıktığı dönemler olan 1900’lerin ortasında dünyanın birçok yerinde rastlanmıştır. Ancak bazı bölgelerde resmi olarak kabul edilmediği gibi Asya’da da bu durum geçerlidir. Kökeninde bulunan bir diğer bölge ise Burma olarak geçen Myanmar’dır. Bu alternatif olarak melez bir ırk olarak kabul gördüğü bölgeleri baz aldığımızda Golden Siamese yani Altın siyam gibi isimlerle çağrıldığına şahit olabilirsiniz.

Tonkinese Cinsi Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tamamıyla kısa tüylü bir kedi ırkı olmasından ötürü tüy bakımının çok büyük bir uğraş gerektirmediği bilinir. Siyam kedisine benzeyen vücudunda tüy tipi yine bu ırktan alınmış bir genetik özelliktir. Tonkinese kedisinin tüyleri parlak ve fazlasıyla narindir. Bu yumuşak dokunun devamlılığı ise banyo yaptığı sürece söz konusu olur.

Yani bir bakıma tüy bakımı için çok fazla göz önüne çıkan ayrıntısı yoktur. Ancak yinede Tonkinese kedisinin kedi banyosu için sık sık yardımınıza ihtiyacı olacağından emin olabilirsiniz. Tüylerinin parlaklığı ve yumuşak dokusunun ancak bu şekilde varlığını sürdürebileceğinden emin olmalısınız. Birçok kedi sever hiçbir fırça ya da tarağa ihtiyaç duymadan yalnızca birkaç haftada bir elleriyle tüylerine masaj yaparak kedilerinin bakımını tamamladıklarını belirtmektedir.

Tonkinese Cinsi Kedisi Renk Skalası

Farklı renklerin doğduğu bu melez ırkta şampanya rengini sık sık görebiliyoruz. Hatta siyam kedisine olan benzerliğinden ötürü krem tonlarının üzerine açık kahverengi olarak lekeli bir kürke sahip olabiliyorlar. Krem renginin tekil olarak genetiğinde var olabileceğini ise ayrıca belirtmek gerekiyor.

Mavi, gri, pembe tonlarının ise çok farklı tonlarının karışık olarak tüylerinde yer edinebiliyorlar. Göz renklerinde Tonkinese çok daha uç noktalarda sayılabilir. Mavi ya da yeşil renklerden oluşan gözlerinin iki ayrı rengin tüm tonlarını taşıyabileceği kanıtlanmış. Her ne kadar mavi rengin baskın olduğu bilinse de yeşil tonlarının tümünün karşımıza çıkabileceğini unutmamak gerekiyor.

Tonkinese Cinsi Kedisi Beslenme

Tonkinese kendisine ait özellikler barındırmasının dışında Siyam ve Burmese kedilerinin birçok detayını taşımaktadır. Bu kedi ırkının beslenme şartları bu sebeple Siyam kedisiyle benzerlikler taşıyabilir. Et ve ciğer ağırlıklı bir beslenme menüsünü veterineriniz yapacağı muayene sonrasında size iletecektir.

Ancak tümünün aynı formda olmayacağından emin olmalısınız. Çünkü melez bir ırk olmanın tüm ayrıntıların aynı olmayacağını su yüzüne çıkardığını unutmayın. Birçok açıdan birleştirilen iki kedinin karakteristik özelliklerini taşıdığını söylemek mümkündür. Fakat bir diğer taraftan ise kendisine ait bazı detayları benimser. Böylece kuru mama ya da yaş mama ile besleyebileceğiniz bir ırk olarak karşınıza çıkması muhtemeldir.

Tonkinese Cinsi Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Tonkinese kedisi sağlık sorunu yaşamadan 15 yıl boyunca yaşayabilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlığının olmamasından ötürü diğer kedi ırkları gibi uzun süreli bir dostluk kurabilirsiniz. Dikkatli davranıp veteriner kontrollerini aksatmadığınız sürece bu minvalde bir sorun yaşamanız mümkün görünmemekte.

Ancak bakımında ona ilgi gösterebileceğiniz ve sürekli olarak ona vakit ayırabileceğiniz zamanların olması önemlidir. Kendi kendine sürekli olarak oynayan bir kedi olması bu noktada sizi yanıltmasın. Sizin şefkatinize ve sevginize ihtiyaç duyacağından ötürü her gün belirli bir süre ayırmanız gerekecektir. Aksi halde mutsuz bir Tonkinese kedisine sahip olmaya alışmalısınız.

This Post Has 8 Comments

 1. Neşe Artunkal Reply

  Uzun bacaklarının ardında hareketli yapısıyla yaramaz bir kedicik yatmakta 😊 türkiyede henüz tek bir yetiştiricide bulunan bu kedi ırkını gözlemleme fırsatım oldu ve çocuklarla iyi geçinen fazla tüy sorunu olmayan oyuncu bir pisicik olduğunu farkettim. Ayrıca çok zekilerde. Siyamın daha koyu olan tüyleri bu cinste açılarak devam ediyor.

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 3. Ebrar güneş Reply

  Çok bilgilendirici bi yazı olmuş teşekkürler

 4. Birsen ATEŞ Reply

  Bu turu gormedim ama 4 siyamim var.bu pisinin ozelliklerini okurken benimkilerin aynisi oldugunu gordum.sadece tuy rengi midir bunu ayri bir tur yapan.Bana kalirsa siyamin alt gurubuna girer.şu an bilinen 4 alt grubu var siyamin.bence bu da 5.si..

 5. Eda Akmercan Reply

  Çok güzeller özellikle de şampanya renklileri 😊😍

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzeller

 7. Kıvanç Eraslan Reply

  Melez kediler pek güzeller

 8. Aydin Korkmaz Reply

  Tonkinese kedisi Türkiyede nerden bulabilirim. Yavru disi mavi gozlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.