Kedi cinsleri

Tuxedo Smokin Kedilerin Pek Bilinmeyen Özellikleri Hakkında

Smokin kedi meraklıları, sizlere bu makalede tuxedo olarak da bilinen Akıllı zeki Smokin kedi özellikleri, karekteri, ve vucut yapıları hakkında bilgileri ve hatta tüy yapıları, bakımları hangi renklerde smokin kediler oldugunu ve piyasadaki fiyatlar hakkında bilgi bulacaksınız.

Tuxedo Smokin Cinsi Kedisi Hakkında Kısa Bilgi

Bu mükemmel Kedi Cinsi Tuxedo olarak anılan ve uluslararası çapta araştırmalara konu olan eski bir kedi ırkından söz edeceğiz. Smokin kediler için en akıllı kedi cinsi derler, Aslında birçok kişi tarafından bu isminden ziyade Smokin olarak anılması tanıdık geliyor. Çünkü bu melez ırkın en belirgin özelliği bir smokinin içindeymiş gibi görünmesidir.

Bunu sağlayabilen tek özellik ise elbette ki siyah bir tüy bütünlüğünün arasında göğsünde, yüzünde ve bazı noktalarda beliren beyazlıklardır.

Gördüğünüz anda hayran kalacağınız, çoğu ülkede asaletin sembolü olarak tanımlanacak olan bir ırk olduğundan söz edelim. Ancak safkan olmamasının yanı sıra melez ırkların medarı iftiharı diyebiliriz. Hem ülkemizde hem de Avrupa’da sık rastlanan bir tür olarak smokin kediler bir bakanın bir daha dönüp baktığı bir albeniye sahiptir.

Üzerindeki smokin desen kadar onunla vakit geçirdiğinizde de hayran kalacağınız özelliklere sahiptir. Siyah beyaz kedi cinslerinin en harikalarındandır.

Tuxedo Smokin veya Smokin cat Cinsi Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Karakter Özellikleri

Öncelikle Tuxedo ırkının yer yer TC olarak kısaltıldığına şahit olabilirsiniz. Bu aşamada karakterinin neredeyse bütün uzmanlar tarafından incelendiğini belirtmek isteriz. Zira ortaya çıkan sonuçlar inanılır boyutlarda değildir. Smokin kedilerin normal bir kediye oranla zeka kapasiteleri yaklaşık iki kat daha fazla gelişmiştir. Yani bilimsel araştırmalarda en zeki kedi ırklarından bile %200 daha zeki olduğu saptanmıştır.

Bu doğrudan mantıksal hareket eden, hiçbir saçma hareketi olmayan bir hayvan beklentisi doğuruyor. Ancak bunun dışında da çok fazla karakteristik özelliği olması bu durumları gözlemenize olanak tanıyabilir. Buna en basit örnek ise oyunculuğudur. Bir oyun oynamak için illa oyuncağa ihtiyaç duymayan Tuxedo kedisinin kuyruğunu kovalaması bile mümkündür.

Bu tip manzaraların ardından ise herkesin aklına gelen ilk detay çok daha zeki olmasına rağmen kendi kuyruğunu nasıl kovaladığıdır. Benzer olaylar karakteristik özellikleri arasında yer alan oyunculuk ve aktivite meraklılığından gelir.

Tuxedo Smokin Cinsi Kendisi Vücut Yapısı

Vücut yapısı melez ırklar arasında görüldüğü ve farklı kedilerin birleşiminden türediği için farklılık gösterebilir. Smokin kedinin vücudu esnek bir yapıya sahip olup yavru dönemden başlayan ve yetişkinliğe kadar uzanan benzer hatlarla öne çıkmaktadır.
Her ne kadar dıştan görünüşünde smokin deseni dikkat çekse de farklı özellikleri ön plana çıkmaya devam eder. Gereğinden uzun bıyıkları adeta lüks bir hayatı sembolize eden görüntüsünü ortaya koyar. Gözleri yuvarlak ve iridir. Hatta tüm kedi ırklarından %25 oranında daha fazla açılan göz kapaklarına sahiptirler. Bu araştırmalar neticesinde görüş kalitesini ciddi oranda etkileyerek daha net görmelerini sağlamıştır.

Kaş benzeri kıllar gözlerinin üzerinde gözlemlenebilir. Birçok Smokin kedi sahibinin papyon takarak gezdirdiği kediler tüm girdikleri ortamlarda ilgi odağı olmuştur.

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kendisi Vücut Yapısı

Tuxedo Smokin Cinsi Kedisi Çıkış Yeri

Smokin tarihi Teknik olarak bilinmemekle birlikte Avrupa’da yoğun olarak bulunan ve Amerika’da da türeyen bir ırk olduğu tahmin edilir. Birçok ünlü ismin ise tercih ettiği bir kedi olmuştur. Dünya literatüründe en ilgi çekici kediler arasında gösterilmesinde bunun etkisi oldukça büyüktür. Günümüze kadar geldiği süreçte rekorlarla adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Örneğin Tuxedo ırkı bir kedinin Everest’e tırmandığı ya da bu türde Spark isminde bir kediye milyonlarca dolar miras bırakıldığı ütopya değildir. Aksine gerçek olaylardır ve zeki oluşuyla bizi etkileyen bu hayvanların ne kadar aktif bir yaşam sürebildiklerinin kanıtıdır.

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Çıkış Yeri

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Maskeli gibide görünen Tüyleri smokin kedinin her şeyidir desek yeridir. Zaten bu kadar göze batmasının ve araştırmalara konu olmasının ana temasında bu yatmaktadır. Tuxedo smokin kedisi olarak bilinen bu türün tüyleri yalnızca siyah ve beyaz renklerden oluşan çoğunlukla kısa olan bir biçimdedir.

Ancak birleşen anne ve babanın tüy biçimlerine göre yoğun olarak uzun tüylü olabilmesi mümkündür. Bu daha önce görüldüğü üzere melez bir ırk olmasından ötürü her türlü tüy biçimine sahip olabilmesi mümkündür. Fakat  renkleri sabittir.

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Renk Skalası

Smokin kedilerin renkleri tahmin edeceğiniz üzere fazla alternatife sahip değil. Siyah ana renk olarak tüm vücudu kaplarken beyaz tamamlayıcı renktir. Bir ceket gibi vücudunu saran siyah tüylerin tam ortası yani göğüs kısmı beyazdır. Boyun çoğunlukla beyazdır ve yüzünde burnunu kaplamayan, yalnızca ağız çevresini oluşturan beyaz tüyler bulunur. Bazen göz hizasına kadar ince bir çizgiyle beyaz tüylerin devam ettiği gözlemlenir.

Gözlerinde renk skalasında ağırlıklı olarak sarı tonlarını görmek mümkündür. Ancak buna ek olarak siyah, kahverengi ve benzeri koyu tonlarda gözlere sahip olabilirler. Diğer kedilerden daha fazla açıldığı için gözlerinin hangi renk olursa olsun dikkat çektiğinden şüphe yok.

İşte Sizin için buldumuz en komik siyah beyaz ve biraz gri smokin kedi resimleri

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Beslenme

Tuxedo kedisi bakanların taze et, ciğer, kuru mama, yaş mama ve ödül mamalarıyla bezenmiş geniş bir beslenme öğünü uyguladıkları bilinmektedir. Bu noktada kedinizin beslenme şartları ona sağlayacağınız yaşamsal fonksiyonlarla doğrudan bağıntılıdır.

Ancak smokin kedi nasıl beslenir sorusunun cevabını veterinerinizde tüm kedi mamalarıyla olarak cevaplayacaktır. Zira ayırt eden bir tür olmamakla beraber bazı kedilerde ırsi olarak özel besinlere ilgi duyulduğu görülmüştür. Bu tamamıyla genetik olarak tek bir besin öğesine yüklenilerek beslenmesinden kaynaklanır.

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Smokin cins Komik yavru kedi resmi

Tuxedo (Smokin) Cinsi Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Kaldı ki Tuxedo yani Bu sevimli Smokin kedinin bakımı bazen meşakkatli olabiliyor. Çünkü tüy bakımını aksatmamalı ve sürekli olarak onunla ilgilenmelisiniz. Aynı zamanda veteriner kontrollerini hiçbir zaman periyodundan şaşmadan devam ettirmeniz gerekir.

Tarihe bakıldığında müzik denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Beethoven, bilim dünyasına katkılarıyla tanınan Isaac Newton, günümüz edebiyatının temellerini atan William Shakespeare birer Smokinli kedi sahibiydi. Bu tarihte bilindik bir detay iken günümüzde ünlü isimlerin neredeyse çoğunluğunda bir Tuxedo kedisi görebilirsiniz.

Son olarak tuxedo kedi fiyatları, Petshoplar da 1500 TL ile 2500 TL arası oldugunu gözlemledik…

This Post Has 21 Comments

 1. Dilek Sulak Reply

  Hep Smokin kedi ırkın merak ederdim teşekkür ederim

 2. Neşe Artunkal Reply

  Smokin yani tuxedo kedileri bir cins yada ırk değildir. Smokin denmesinin nedeni siyah beyaz olan renkleridir ve tuxedo onların desenletinin kodudur yani renk kodudur. Tuxedolar aynı tekir gibidirler onları farkli kilan sadece desenleridir ve bu desenleride onları ayrı bir cins yapmaz.

  • Aslı Reply

   Ona bakılırsa tuxedolar normal bir kediden 200 kat dhaa zekidir ayrıca çok iyi görme özellikleri vardır.Sudan hoşlanırlar ve yüzmeyi severler.Yani cins bir kediden bile özellikli diyebiliriz:)

 3. Metin Reply

  Bendede 2 tane smokin var kopek kadar zekaya sahip kediler ama biraz yaramazlar

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  sokakta beslediğim kedilerin arasında smokin kedilerde var çok akıllılar çok güzeller

 5. Banu Reply

  SMOKIN KEDILER BIR BAŞKA GUZEL OLUYORLAR

 6. Ebrar güneş Reply

  Ya bu smokinler çok tatlı oluyor

 7. Mahmut YILMAZ Reply

  en zeki kedi olduğu söylenir.

 8. CANAN SARIKAYA Reply

  BU KEDİLERDEN BİZİM GÖKÇEADA’DADA VAR AMA ASOKAK KEDİLERİDİR, BENİM EVİMDE YENİ YAVRULAYAN DÖRT ANNE KEDİ VE DÖRDER YAVRULARI VAR. ONLARI KORUMA AMAÇLI EVDE BAKIYORUM, YAYRULAR İKİ ÜÇ AYLIK OLANA KADAR EVDE TUTACAĞIM, ÇÜNKÜ ERKEK KEDİLER, BÖYLE KÜÇÜK YAVRULARI YİYİYORLAR. EVİMİN ETRAFI 20- 25 KEDİ DOLU, ONLARA VE BAHÇEMDEKİ 7 KÖPEĞE HER AY 4 BEŞ ÇUVAL 15 KİLOLUKLARDAN MAMA ALIP YEDİRİYORUM. HELAL HOŞ OLSUN CANLARIMA. YAPTIĞIM HAYIR ALLAH RIZASI İÇİN.

 9. Betül Bulunmaz Reply

  Çok zeki kediler gerçekten.

 10. Melike DORUK Reply

  Bizim 5,5 aydır bir tuksedo kedimiz var. Oyuncu ve zeki, bizim yapacağımız bir hamleyi indecent görüp tepki veriyor. 6. Kattan düştü ve sağlığını yitirmedi.

 11. ayşe Reply

  Benimde bu kediden var o kadar akilli ki her yaptigimi gozetliyor hayvanlarda cok zeki kucumsememek gerekir

 12. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 13. hülya altan Reply

  bizim smokinimiz eşim eve geldiğinde arabanın sesini duyduğu gibi sokaktan koşarak arabaya eşimin yanına geliyor.ve birlikte içeri giriyorlar.arabayı ve eşimi görmese bile uzaktada olsa sesinden tanıyor arabayı

 14. Başak Aydemir Reply

  Benim kedim de yalnızca başında şapka şeklinde gözlerine kadar bir kısımda siyahlık mevcut smokin olarak adlandırabilirmiyiz acaba ?

 15. Aslıhan Çeviker Reply

  benim cadı kızımda bir smokin kedi gerçekten şahsına münhasır bir hayvan akıllı ve çok prensipli bazen huysuz tarafları da var ama biz onu her şeyi ile çokkk seviyoruz…

 16. anna babahan Reply

  benim tatlı kızım meğer smokin miş

 17. Sema Reply

  Benim gözlemlediğim kadarıyla normal kedilere nazaran daha iştahlı oluyorlar ve kilo almaya eğilimleri hayli fazla, kilo kontrolü konusunda dikkat edilmedi ben smokinimi karaciğer yağlanması ve oluşan sarılıktan kaybettim 🙁 Aman dikkat

 18. Ozge elitas Reply

  Smokin kedi candir..

 19. Sports Data Reply

  smokin kedilerin bu kadar akıllı olduklarını bilmiyordum. teşekkürler hayvandostu

 20. Selvi Reply

  Bende de tuxedo kedisi var.Ismi Oscar.Çok tatlı bir kedi.Dedikleri gibi çok zeki ve kilo almaya elverişli.Benim kedimin tam burnunun üstünde siyahlık var bıyık gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.